Nemovitost neprodali, co bude dál se neví

Na dnešním zasedání městského zastupitelstva předkládal radní Filip Dvořák návrh na prodej budovy a pozemků v Opletalově ulici č. 39 dosavadnímu nájemci - společnosti ŠKODAEXPORT a.s. Po diskusi, v níž zazněly námitky proti navrhované prodejní ceně 85 milionů korun, žádali někteří poslanci (Martin Stránský) vypsání nové veřejná soutěž na prodej uvedeného objektu a předložený návrh byl označen za špatně zpracovaný. Kritizovali i to, že jde o návrh prodat budovu nájemci, který řádně neplatil nájemné. Nakonec se zastupitelé hlasováním skutečně rozhodli návrh neschválit.
Dlouhodobý pronájem objektů včetně pozemků firmě ŠKODAEXPORT a.s. byl schválen radou ZHMP už 14.9.1993 a město uzavřelo smlouvu o nájmu a správě s uvedenou společností 8.10.1993. V letech 1994 - 1995 provedla společnost ŠKODAEXPORT a.s celkovou rekonstrukci a podle jejích evidovaných účetních dokladů vložila do budovy investice 77,972.000,- Kč. Odbor obecního majetku MHMP (nyní odbor správy majetku) na základě předložených dokladů uznal investice vložené ke zhodnocení nemovitostí ve výši 64,315.800,- Kč. Od roku 1995 ale platila společnost nájemné s několikaměsíčním zpožděním a od roku 1998 ho přestala hradit úplně. Vzhledem ke zvyšujícímu se dluhu na nájemném, který k 30.6.2000 činí 52 238 651 korun, včetně smluvní pokuty za období 1995 - 2000, nabídl nájemce jako variantu řešení odkoupení objektů včetně pozemků. Tržní cena dle znaleckého posudku z února 2000, vyhotoveného firmou NOVOTA a.s., činí 96,079.620,- Kč. Kupní cena nabízená společností ŠKODAEXPORT a.s. je nižší a činí 85,000.000,- Kč a představuje reálnou cenu, za kterou lze objekty prodat. Záměr prodeje byl vyvěšen na úřední desce magistrátu, odbor obchodních aktivit však neobdržel žádnou nabídku ohledně koupě uvedených nemovitostí.
Radní Filip Dvořák, který návrh předkládal, sám připustil, že jde o složitou věc, ale jak řekl, “proto jsem vám ho předložil už jednou letos v červnu a očekával jsem, že návrhy na řešení přijdou dříve. To se nestalo a proto přicházím s řešením, které je pro město relativně nejvýhodnější”. Odmítl ale tvrzení, že za budovu lze získat přes sto miliónů korun a další úvahy založené podle něho na spekulacích.
Po neschválení návrhu radní Dvořák na otázku, co bude dál, jen pokrčil rameny. A uvedl další možný vývoj situace.
Jedna možnost je, že město nyní nájemci smlouvu vypoví s odůvodněním, že dluží nájemné. Ten zase uplatní své investice vložené do budovy, bude žádat, aby byly odečtěny od dlužného nájemného a smluvní sankce, a celá věc může skončit na léta u soudu. Výsledek, ať už potom bude jakýkoli, může přinést městu značnou ztrátu.
Druhou možností je prostě si vzájemně započítat dluhy a nájemném atd. proti dlužnému nájemnému a nechat nájemní smlouvu pokračovat s tím, že nájemce už bude samozřejmě řádně platit. Ale podle Filipa Dvořáka v tom okamžiku zřejmě vypoví smlouvu nájemce, protože proti době, kdy byla uzavírána, se nájemné pohlo směrem dolů a smlouva je tedy pro město velmi výhodná…A nájemné 21 miliónů korun ročně už za takovouto nemovitost Praha zřejmě od nikoho nedostane.
O tom, jaké řešení nakonec Praha zvolí, radní Dvořák odmítl spekulovat.
5. října 2000
5. října 2000