Návrh novely cenových zákonů Praha předloží parlamentu

Možnost účinnějšího postihu zejména nepoctivých taxikářů je cílem návrhu novely dvou zákonů v oblasti cen, který dnes schválili pražští zastupitelé.Návrh bude předložen Poslanecké sněmovně ČR k projednání.

  • 2 minuty čtení

 

Možnost účinnějšího postihu zejména nepoctivých taxikářů je cílem návrhu novely dvou zákonů v oblasti cen, který dnes schválili pražští zastupitelé. Návrh bude předložen Poslanecké sněmovně ČR k projednání.

 

„Jedná se o dvě zásadní změny. Účelem první je prodloužit dnes existující, jednoroční lhůtu pro možnost uložení pokuty na tři, respektivě pět let. Cenový kontrolní orgán není v mnoha případech schopen do jednoho roku vydat pravomocné a vykonatelné rozhodnutí. Současný stav oslabuje v praxi pozici těchto úřadů a zhoršuje vymahatelnost zákona, který má za cíl chránit spotřebitele,“ řekl náměstek pražského primátora Rudolf Blažek. „Druhá změna by měla odstranit nedostatek v současné úpravě, která spočívá v tom, že cenový kontrolní orgán – tedy příslušný odbor magistrátu – nemůže uložit pokutu za porušení předpisů, které mu bylo oznámeno například Policií ČR. Musí provést vlastní cenovou kontrolu, což je zcela absurdní. Proto chceme zákon změnit,“ vysvětlil náměstek Blažek.

Podle současné legislativy v případě zjištění podezření porušení zákona o cenách, zahájí cenový kontrolní orgán, kterým jsou například krajské a obecní úřady, správní řízení o porušení cenových předpisů. Zákon o cenách ukládá kontrolnímu orgánu povinnost uložit pokutu do jednoho roku ode dne, kdy se o porušení cenových předpisů dozvěděl. V řadě případů se za půl roku podaří vydat rozhodnutí, které obviněný napadne a v odvolacím řízení je postoupeno odvolacímu orgánu - ministerstvu. Odvolací orgán má třicet, případně šedesát dnů na projednání odvolání, které je možno ještě prodloužit o dobu nutnou k provedení dožádání nebo k provedení znaleckého posudku. V rámci odvolacího procesu může nadřízený orgán vrátit případ k novému projednání. Do této doby uplyne nejméně deset měsíců od spáchání přestupku. K uplynutí jednoroční lhůty zbývají už pouze maximálně dva až tři  měsíce, které nestačí k vydání pravomocného a vykonatelného rozhodnutí. Výše uvedený proces se v odvolacím řízení opakuje zhruba ve stejné režii.

V souvislosti s navrhovanými změnami jednal náměstek primátora Rudolf Blažek na Ministerstvu financí ČR. Nesetkal se s námitkami, byl však upozorněn, že s účinností novely se počítá až od 1. ledna 2009. „My ale chceme, aby to bylo co nejdříve. Mělo by to být podle našeho názoru nejpozději od 1. ledna 2008,“ dodal náměstek Blažek.

 

 

V Praze 21.6.2007

 

 

 

 

 

 

Za správnost: Eva Kubátová / tel. 236 002 061

 


Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast bezpečnostní a právní. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.


 

 

 

 

21. června 2007
21. června 2007