Náměstek primátora Antonín Weinert zahájil činnost nových výukových polygonů

1138355_Náměstek primátora Antonín Weinert zahájil činnost nových výukových polygonů
22. září 2011
22. září 2011

Náměstek primátora hlavního města Prahy pro školství Antonín Weinert dnes zahájil činnost nových výukových polygonů, které se budují v rámci projektu Řemeslo žije! z prostředků operačního programu Praha- Adaptibilita. Zavítal do provozovny Zámečnictví Josef Fábera v Praze 5 – Radotíně, které je partnerskou firmou Střední školy elektrotechniky a strojírenství, Jesenická.

  • 2 minuty čtení
  • 9 fotografií

„Jsem rád, že mohu být u toho, kdy se ujímají činnosti nové polygony, které přinášejí do výuky učebních oborů nové technologie, materiály či novou metodiku,“ uvedl náměstek Antonín Weinert v radotínské firmě, která se specializuje na výrobu špičkových zámečnických a klíčařských systémů včetně systémů řízených elektronicky.

Výukové polygony budují společně školy a podniky, a tím umožňují výuku v reálném prostředí výrobní nebo obchodní organizace. „Jsou novým typem vzdělávacího zařízení, ale současně využívají dobré zkušenosti dříve existujících učňovských linek,“ dodal Weinert. „Navazujeme na něco, co už tady bylo a fungovalo. Z pro mě nepochopitelných důvodů to zaniklo,“ konstatovala i ředitelka magistrátního odboru školství, mládeže a tělovýchovy Lenka Němcová.

Pro výukové polygony platí specifická kritéria, kromě nových technologií a materiálů je to například reálnost, což znamená, že musí být součástí technologického procesu v reálném prostředí, aby žáci byli vystaveni časovým, kvantitativním, kvalitativním a dalším normám a obdobným požadavkům nebo přímému kontaktu s klienty. Výukový polygon musí tyto podmínky reálně simulovat. Navíc musí být přístupný ostatním středním školám, které vyučují stejné nebo podobné obory a musí podporovat obory vzdělání s výučním listem zařazené do příslušného operačního projektu Praha – Adaptibilita.

Dnes byl také představen a uveden do provozu polygon firmy GIQ s.r.o. v provozovně Ristorante&Pizzeria Prosecco v Praze 9, která je partnerskou provozovnou Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Praha 9 – Čakovice. Provozovna má špičkové kuchyňské vybavení přímo v restauraci, které umožňuje přípravu pokrmu před hostem. Prostředky investované do polygonu umožní rozšířit v partnerské škole výuku o nové technologie práce se zmrazenými potravinami a jejich úpravu za nízkých teplot, tzv. sous vide. Provozovně také začíná sloužit multi kuchyňský přístroj, který umožňuje vyrobit pokrm v jedné nádobě. Je to vlastně dvanáct přístrojů v jednom, který zvládne vaření v páře, mixování, sekání, míchání, mletí, šlehání a další kuchyňské operace. 

Cílem projektu Řemeslo žije! je rozšíření dalších forem přímé účasti podniků na výuce tak, aby žáci středních škol získali praxi přímo v provozu firmy. Projekt se snaží eliminovat důsledky situace, kdy od devadesátých let nejsou podniky a školy přímo propojeny. Žáci potom často nejsou připraveni pro výkon svého řemesla a vzniká rozdíl mezi výstupem ze školy a požadavky firem.  „Projekt byl zahájen v listopadu 2010 a bude probíhat do dubna 2013. Na jeho realizaci bylo z prostředků operačního programu vyčleněno 23,5 milionu korun,“ konstatoval Weinert. Projekt se člení na dvanáct klíčových aktivit, výukové polygony tvoří jednu z nich.