Na radnici se sejdou bezpříspěvkoví dárci krve

Dnes odpoledne se v Brožíkově síni Staroměstské radnice sejdou bezpříspěvkoví dárci krve spolu s radním hlavního města Prahy Milanem Pešákem, z jehož rukou obdrží ocenění za mnohačetné odběry. Medaile MUDr. Jana Janského se každoročně udělují jako projev ocenění bezpříspěvkovým dárcům krve. Toto slavnostní setkání se koná pravidelně ve spolupráci s Českým červeným křížem, který medaile v České republice uděluje.

  • 3 minuty čtení

 

Dnes odpoledne se v Brožíkově síni Staroměstské radnice sejdou bezpříspěvkoví dárci krve spolu s radním hlavního města Prahy Milanem Pešákem, z jehož rukou obdrží ocenění za mnohačetné odběry. Medaile MUDr. Jana Janského se každoročně udělují jako projev ocenění bezpříspěvkovým dárcům krve. Toto slavnostní setkání se koná pravidelně ve spolupráci s Českým červeným křížem, který medaile v České republice uděluje.

 

Při dnešním slavnostním setkání předá pražský radní Milan Pešák 134 stříbrných medailí za více než 20 odběrů, 61 zlatých medailí za více než 40 odběrů a 4 zlaté kříže za více než 80 odběrů krve. Celkem tedy bylo oceněno 199 bezpříspěvkových dárců krve. Dárci krve, kteří jsou odměňováni při tomto slavnostním setkání, docházejí na transfuzní stanici v Ústavu hematologie a krevní transfuze Praha 2, na transfuzní oddělení Thomayerovy nemocnice a na odběrové pracoviště MUDr. Dvořáka v Praze 7. Kromě medailí J. Janského obdrží dárci z rukou radního Pešáka i dárcovské průkazy a drobné dárky. Dárci, kteří se dnešního slavnostního předání nemohou zúčastnit, dostanou medaili při svém následujícím odběru na transfuzní stanici. 

První přímou transfúzi krve od člověka k člověku uskutečnil v roce 1818 v Londýně anglický profesor fyziologie a porodnictví James Blundell. V Čechách začal jako první provádět transfúze lidské krve významný český chirurg Karel Maydl. V této souvislosti nelze opomenout jméno českého psychiatra Jana Janského, který v roce 1907 objevil čtvrtou krevní skupinu. Právě jeho jménem jsou v naší zemi nazvány medaile udělované mnohonásobným dobrovolným dárcům krve.

 V prosinci 1948 byla v Československu usnesením vlády zřízena Národní transfuzní služba a v jejím rámci byly po celé republice budovány transfuzní stanice. Měla svůj znak "holubici s červeným křížem v bílém poli". Byl prováděn nábor sice dobrovolných, ale placených dárců krve. V roce 1960 přišel Československý červený kříž s myšlenkou bezpříspěvkového dárcovství krve. A právě před 40 lety - v roce 1964 - udělil ČSČK první plakety (dnes medaile) prof. Jana Janského mnohonásobným bezpříspěvkovým dárcům krve (BDK) a od 90. let 20. století ČČK mnohonásobným BDK také Zlaté kříže. Medaile jsou udělovány v České republice a na Slovensku a v ČR je uděluje Český červený kříž.

 V České republice jsou udělovány tři úrovně medailí :

  • Zlatá medaile prof. MUDr. Jana Janského – udělována za 40 bezpříspěvkových odběrů
  • Stříbrná medaile prof. MUDr. Jana Janského – udělována za 20 bezpříspěvkových odběrů
  • Bronzová medaile prof. MUDr. Jana Janského – udělována za 10 bezpříspěvkových odběrů

 

Vyšší počty odběrů jsou oceňovány Zlatými kříži ČČK, které se dále člení na :

  • Zlatý kříž ČČK 1. třídy – udělován za 160 bezpříspěvkových odběrů
  • Zlatý kříž ČČK 2. třídy – udělován za 120 bezpříspěvkových odběrů
  • Zlatý kříž ČČK 3. třídy – udělován za 80 bezpříspěvkových odběrů

 

 

V Praze 11.11.2008

 


PhDr. Milan Pešák - radní hl. m. Prahy pro oblast zdravotnictví

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti generelu pražského zdravotnictví, odpovědnost obce za konkrétní oblasti poskytování zdravotní péče, zajištění Lékařské služby první pomoci, pohotovostní stomatologické služby, činnosti městských zdravotnických zařízení.


 

 

11. listopadu 2008
11. listopadu 2008