Místo oslavy narozenin sledoval radní rozbouřený Botič. Tolik vody v něm neviděl ani v roce 2002

Pražský deník | 3.6.2013 | Rubrika: Zpravodajství | Strana: 4 | Autor: ONDŘEJ LEINERT | Téma: Volené orgány - Rada - Václav Novotný

Na jedno z nejpostiženějších míst v Praze, okolí Hostivařské přehrady, kde se rozlil potok Botič, jsme vyrazili s pražskými radními

Hostivařské náměstí, jedno z prvních míst v metropoli, odkud včera ráno hlásili velkou vodu a kde přestaly jezdit městské autobusy. Povodeň zde přitom neměla „na svědomí“ Vltava, ale zdánlivě nenápadný potok Botič. Ten se rozlil do poloviny zdejšího rynku, na kterém se po celý den shromažďovali Pražané mnohem víc, než je tu v neděli zvykem. Proč se to stalo, a nepodcenila Praha něco? Ptali jsme se včera odpoledne na místě radních Václava Novotného a Heleny Chudomelové (oba TOP 09).

* Prší už několik dní v kuse, ale povodňové bariéry se začaly v centru města stavět až dnes dopoledne. Není to pozdě? Takový názor jsme zaznamenali třeba v Karlíně nebo na Kampě…

Václav Novotný: Není. Protipovodňové zábrany stavíme preventivně, podle zpráv, které nám přicházejí z Povodí Vltavy. Máme namodelováno, kudy přitéká voda a se stavbou jsme vždy o krok předtím. Nic jsme nepodcenili.

* Proč tedy teď stojíme před rozlitým Botičem?

Novotný: Protože tyto vedlejší toky jsou jiný problém. Botič, Rokytka, Šárecký potok… Zaplaťpánbůh Šárecký potok a Rokytka jsou zatím víceméně v klidu. Botič ale ne.

* Čím to, že zrovna Botič, v kterém lze běžně smočit sotva chodidla, teď takto zlobí?

Novotný: Zásadní retenční prvek je tady Hostivařská přehrada, která v sobě za normálních okolností udržuje kolem 800 tisíc kubíků vody. Když byly povodně v roce 2002, měla v sobě 1,8 milionu kubíků vody. Ale dnes jich má ještě víc: 2,5 milionu. A to je mez, která už je nad její možnosti. Průtok je zde 91 kubíků za vteřinu, což je moc – zjednodušeně by se dalo říct, že všechno, co odtéká, zároveň přitéká. Není žádná rezerva.

* Takže je přehrada na maximu toho, co dokáže pojmout, a jakékoli další výraznější srážky by byly velký problém?

Novotný: Ano, jsme na maximu možností a už to nejde dál regulovat. Ředitel pražských lesů, pan Kroutil, který má tuto přehradu na starosti, osobně řídí vyztužování hráze pytli s pískem. Naštěstí, dobrá zpráva je, že voda by už měla klesat. Pokud ovšem v povodí Botiče nezačne pršet.

* Co když pršet bude? Předpovědi nejsou dvakrát optimistické…

Novotný: Zatím to vypadá tak, že v povodí Botiče je snad dopršeno. Další věc je ale Vltava. Berounka i všechna tato voda z Botiče teče do Vltavy. Takže teď se musíme hodně soustředit na ni.

* Na Vltavě stavíte protipovodňové zábrany. Jak říkáte: podle plánu. A co dál s rozvodněným Botičem? Dá se ten nějak regulovat, když Hostivařská přehrada už je na hranici možností?

Helena Chudomelová: Tady si můžeme skutečně hlavně přát, aby už v povodí Botiče nepršelo. Žádná protipovodňová opatření na něm nejsou.

Novotný: To bych až tak úplně neřekl, nějaká jsou, je tady zmíněná Hostivařská přehrada, ale ta je zkrátka na trojnásobku objemu, který je obvyklý. Na Botiči můžeme teď dělat hlavně to, že že preventujeme jeho dolní tok. To jsme také řešili na posledním zasedání krizového štábu.

* Tomu moc nerozumím. Co si pod pojmem „preventování“ dolního toku mám představit?

Novotný: Ve Vršovicích a Nuslích, kde je Botič ve zúženém regulovaném korytě, musí být přítomni hasiči, aby odstraňovali případné náplavy dřeva a jiné překážky. Aby Botič plynule protékal a nikde se nenahromadila voda.

* Byl někdy Botič takto rozvodněný, jako je dnes?

Novotný: Je mi 54 let a nevybavuji si to. Nutno říct, že když byly povodně v roce 2002, tato oblast byla zatopená taky. Zdejší Selský dvůr byl evakuován tehdy i teď. Není to nic zas tak překvapivého, je to původně mlýn, stojí přímo na potoku. Takže tady se s rizikem musí počítat. Ale určitě ani v roce 2002 nebyl zasažen jako teď.

* Co bude pro nejbližší dny nejdůležitější, aby se Praze velká voda vyhnula? Samozřejmě, kromě toho, že by už nemělo pršet...

Novotný: Věřím, že dokážeme preventovat případné problémy na Botiči, že budeme dál stavět protipovodňové zábrany podél Vltavy v dostatečném tempu, abychom stále byli před úrovní vody. Bude důležité, aby Berounka eventuálně přehrady na Vltavě měly dostatečnou retenční schopnost a vodu dokázaly zpomalovat. Což všechno nevyhnutelně souvisí s tím, aby už tolik nepršelo.

* Trochu osobnější otázka: Řekněte, co jste měli na tento víkend původně v plánu?

Chudomelová: Měli jsme dětský den na Petynce. Taky pršelo, ale přišlo dost lidí, takže den nakonec přes velmi špatné počasí dopadl v podstatě tak, jak byl naplánován a děti si to užily. Dnes bych za normálních okolností byla s rodinou.

Novotný: Já měl slavit narozeniny, ale nějak k tomu nedošlo (směje se).

* Ještě v sobotu to ostatně vypadalo, že tématem příštích dnů bude v Praze hlavně jednání o novém vedení magistrátu. Půjde to teď stranou?

Novotný: Je stav nouze, takže běžný chod města se musí notně podřídit tomu, co se stalo. Soudím, že takovéto běžné pinožení a dohadování musí být upozaděno. Čímž teď míním i vámi zmíněné jednání o novém uspořádání vlády v Praze.

* Je možné, že odložíte čtvrteční zastupitelstvo, na kterém mají být zvoleni noví radní?

Novotný: Termín jednání je stanoven rozhodnutím zastupitelstva a změnit ho lze asi zase jenom rozhodnutím zastupitelstva. Ale musím říct, že na magistrátu se dnes shromáždila spousta lidí od nás z TOP 09, ale i z ODS a ČSSD. Pozitivní je, že aspoň v takových situacích všichni dokážou bagatelní rozmíšky upozadit a vnímají, že teď skutečně jde o město.

* Dá se lidově říct, že teď táhnete za jeden provaz?

Novotný: To je asi trochu silné slovo (směje se). Ale určitě teď většina kolegů dokáže tyto záležitosti upozadit.

 

3. června 2013
3. června 2013