Městu hrozí, že Bubny budou ztraceny

Právo | 22.9.2012 | Rubrika: Praha - Střední Čechy | Strana: 12 | Autor: Petr Janiš | Téma: Tomáš Hudeček

NÁMĚSTEK PRIMÁTORA TOMÁŠ HUDEČEK (TOP 09) ŘEKL PRÁVU:

* Sklidil jste kritiku části zastupitelů ODS za snahu zadat změnu územního plánu na bývalé kolejové území u nádraží Praha-Bubny, kde je skoro milión metrů čtverečních. Ohradil jste se slovy o růstu vlivu kmotrů. Mohl byste to vysvětlit?

U každého území, kde není jen jeden vlastník, existuje spousta problémů. Většinou vlastník bývá na někoho napojený a logicky, přirozeně si chce zařídit výhody pro sebe. Změna územního plánu říká, jak má území vypadat, to znamená, kde bude veřejné vybavení, kde veřejná plocha, silnice, administrativa, bydlení. Mohu se domnívat, že za významným odporem, který se proti tomu zvedl, bude investorův tlak. Jde o to, aby developer, který má dobré kontakty, nebyl obrán o zisk.

* Proto se mluvilo o kmotrech? Ti mají v Bubnech své zájmy?

Obávám se toho a ne jen tak trochu, protože před půl rokem přestala dlouhodobá spolupráce na rozvoji území. Praha 7 začala významně blokovat jednání, přestala souhlasit s dílčími věcmi, nakonec zastupitelstvo přijalo usnesení, co se nesmí. Takové náhlé změny názoru jsou vždycky výsledkem nějakého významného zájmu. V Bubnech jsou dva velcí vlastníci – Orco a Natland. A protože z Prahy 7 jde evidentní blokace, mám pocit, že by to mohlo být od Natlandu.

* Změna územního plánu developerům nenahraje?

Je to otázka. Ve vznikající studii byly zatím vyřešeny dopravní vztahy a rozvoj území. A protože nic nebylo schváleno, nerozumím postoji Prahy 7. Podezřelé je, že zrovna tam je vlastníkem Natland. Není pravda, že se Praha 7 neúčastnila jednání. Byla na všech, jen někdy chyběl starosta Ječmének. Dosud chystaný rozvoj území vypadá velmi dobře. Respektuje starou zástavbu, dopravní síť, kterou nám nařídilo ministerstvo včetně trati a revitalizace nádraží a včetně tramvají. Neviděl jsem nic problematického.

* Vzniká nový územní plán. Proč je nejen v případě Bubnů nutné změnit plán starý?

V území je stavební uzávěra. Nelze vyloučit, že ji stejně jako v Letňanech kvůli tomu, že město nic nečinilo, shodí soud. V tom okamžiku by město nemělo už žádnou páku, developeři, jeden jako druhý, si budou moci dělat, co se jim zlíbí. Pokud nebudeme činit, hrozí, že území bude ztraceno. Když někdo takovou žalobu podá, za měsíc to může být rozhodnuto. Dávají mi za vinu nějaké developery, ale já mám na starost rozvoj města a v tom smyslu to tlačím. Jenže když se v případě Bubnů šestkrát změní stanovisko Prahy 7, ptám se, proč to blokují. Ale odpověď nedostávám. Soud v případě Letňan řekl, že když město nekoná, je to na úkor soukromého vlastnictví, a stavební uzávěru zrušil. Doufal jsem, že to tak ve čtvrtek zastupitelům vysvětlím, ale bylo to vyřazeno hned na začátku jednání.

* Jak to vypadá s městským rozpočtem na příští rok? Opravdu budou příjmy města o tři čtvrtě miliardy korun nižší, jak tvrdil exprimátor Pavel Bém (ODS)?

Ne. Ale k rozpočtu má vždy někdo výhrady. Jde o to, že závazky z minula pro nás vlastně jsou mandatorními výdaji. Bémovo vysvětlení mě nadzvednulo ze židle. Protože to říkal člověk, který nás zavázal smlouvami. Za tramvaje ForCity se muselo začít dokonce platit ve chvíli, kdy on skončil. O Škodově paláci ani nemluvě. Smlouvu na vodohospodářskou infrastrukturu právě řešíme. Praha by mohla mít obrovské příjmy a posílá je pryč do soukromých rukou. Nemůžeme vlastně město ani nijak rozvinout, protože nejsou peníze na další investice.

 

22. září 2012
22. září 2012