Město poskytne dar invalidním občanům
Rada hl. m. Prahy dnes souhlasila s poskytnutím jednorázové dotace v celkové výši 1 446 tis. korun městským částem. Ty je použijí pro vyplacení osobám invalidním ve třetím stupni invalidity, které od Nového roku ztratily nárok na invalidní důchod. Takto postižení občané získají od města dar ve výši 3 000 nebo 6 000 Kč podle stupně zdravotního postižení. Poskytnutí daru musí ještě schválit Zastupitelstvo hl. m. Prahy.
- 4 minuty čtení
/Zpráva z 6. jednání Rady hl. m. Prahy 16. února 2010/
Rada hl. m. Prahy dnes souhlasila s poskytnutím jednorázové dotace v celkové výši 1 446 tis. korun městským částem. Ty je použijí pro vyplacení osobám invalidním ve třetím stupni invalidity, které od Nového roku ztratily nárok na invalidní důchod. Takto postižení občané získají od města dar ve výši 3 000 nebo 6 000 Kč podle stupně zdravotního postižení. Poskytnutí daru musí ještě schválit Zastupitelstvo hl. m. Prahy.
„Nepostará-li se zákonodárce nebo Ministerstvo sociálních věcí, musíme se postarat my. Absurdní situace, kdy téměř 300 Pražanů s handicapem přišlo nikoli vlastní vinou o peníze na živobytí, je zapříčiněna jen a pouze nezodpovědností zákonodárců, kteří tuto změnu zákona odsouhlasili a impotencí ministerstva, které sice říká, že je mu to líto, ale žádné nápravné kroky v tomto směru nepodniká. Naši zákonodárci se sice nyní chytají za nos a chtějí novelizovat ve zrychleném řízení, ale jak rychle se to v současné sněmovně, která je v agónii před blížícími se volbami, podaří či nikoli, je opravdu ve hvězdách. Hlavní město Praha chce a musí tento nežádoucí stav odstranit, napravit chyby zákonodárců i ministerstva a co nejrychleji zajistit svým handicapovaným občanům důstojný život. Městská rada proto dnes souhlasila s poskytnutím daru – příspěvku na živobytí - osobám ve třetím stupni invalidity, které nemají nárok na invalidní důchod a z tohoto důvodu jim významně poklesl příspěvek na živobytí a s tím i životní úroveň,“ vysvětlil primátor hl. m. Prahy Pavel Bém.
Ze šetření na jednotlivých úřadech městských částí, které dávky pomoci v hmotné nouzi vyplácejí, vyplývá, že na území hl. m. Prahy je evidováno asi 300 osob invalidních ve třetím stupni bez nároku na invalidní důchod, které pobírají příspěvek na živobytí, jenž byl od nového roku snížen. Z toho 92 osob, jejichž zdravotní stav vyžaduje podle doporučení odborného lékaře zvýšené náklady na dietní stravování.
„Pomoc handicapovaným lidem prostřednictvím městských částí jsme volili především kvůli efektivitě a rychlosti vyplácení dávek. Úřady navíc už nyní poskytují těmto lidem příspěvek v hmotné nouzi a pracují s citlivými údaji svých klientů. Úředníci navíc mají i dostatek informací a zkušeností k posouzení individuální sociální situace svých občanů. Výplata daru hlavním městem by byla sice také možná, nicméně prostřednictvím městské části je pomoc operativnější, protože není třeba čekat na vydání souhlasu dotčených osob,“ doplnil radní hl. m. Prahy pro sociální oblast Jiří Janeček.
Faktografie:
Prvního ledna tohoto roku nabyla účinnosti novela zákona č. 382/2008 Sb., kterou se mění zákon o zaměstnanosti a dále nabyla na účinnosti změna zákona č. 79/2008 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení. Zde došlo k tomu, že invalidním osobám ve třetím stupni, které nemají nárok na invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně je od 1. 1. 2010 vyplácena částka pouze ve výši existenčního minima, tj. 2020 Kč měsíčně. Právní úprava, která tímto vstoupila v účinnost vycházela z principu, že kdo nepracoval a neplatil pojistné bude mít nižší dávky než ten, kdo pracoval a pojistné platil v rozsahu potřebném pro nárok na důchod.
Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi, která bude řešit některé negativní důsledky tohoto legislativního kroku pro osoby se zdravotním postižením v souvislosti s určením výše dávky na zabezpečení výživy (navýšení částky z důvodu nutnosti dietního stravování). Novelu má parlament projednat v nejbližší době, předpokládá se, že účinnost novely bude k 1. 6. 2010.
V Praze 16. 2. 2010
MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy
do funkce opětovně zvolen 30. 11. 2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.
Jiří Janeček – radní hl. m. Prahy pro oblast sociální a bytové politiky
Do funkce zvolen 30. 11. 2006. Působnost v oblasti záměrů, správy a údržby bytového fondu ve vlastnictví hl. m. Prahy, činnosti a rozvoje sítě sociálních zařízení hl. m. Prahy, problematika národnostních menšin.