Město nechá zpracovat nové studie k cyklistické dopravě

Pražští radní dnes souhlasili s komisí pro cyklistickou dopravu a schválili převedení finančních prostředků ve výši 4 300 000 Kč, původně rozpočtem určených na zajištění běžné údržby TSK, na zajištění zpracování odborných studií v rámci integrace cyklistické dopravy v Praze.

  • 3 minuty čtení

 

/Zpráva z 23. jednání Rady hl. m. Prahy 15. června 2010/

 

Pražští radní dnes souhlasili s komisí pro cyklistickou dopravu a schválili převedení finančních prostředků ve výši 4 300 000 Kč, původně rozpočtem určených na zajištění běžné údržby TSK, na zajištění zpracování odborných studií v rámci integrace cyklistické dopravy v Praze.

 

„Podpora hlavního města Prahy při výstavbě cyklistické infrastruktury přinesla zvýšení používání jízdního kola jako alternativního dopravního prostředku. Postupně se funkce kola ve městě mění z původně rekreační na dopravní. Stále se zvyšující využití jízdního kola jako alternativního dopravního prostředku vyžaduje zpracování  bezpečnějších integračních řešení cyklistické dopravy na úkor řešení segregovaného vedení cyklistů po cyklostezkách. Studie jednotlivých moderních integračních dopravních opatření jsou vinou zahuštěné pražské dopravy významně náročnější než plánování samostatných cyklostezek,“ vysvětlil radní Vladislav Mareček, který má v metropoli cyklistickou dopravu na starosti. „Hlavní objem prostředků bude využit na projektovou přípravu integračních opatření pro cyklistiku v hlavním dopravním prostoru, tedy vyhrazené jízdní pruhy a prostory pro cyklisty, integrace cyklistické dopravy při obnovách, úpravách a výstavbě nových světelně signalizovaných křižovatek a propojovací cyklistické piktokoridory v hlavním dopravním prostoru. Další významnou zpracovávanou oblastí je projektová příprava nového označení cyklotras základní Pražské sítě páteřních a hlavních tras,“ doplnil Mareček.

Dále bylo schváleno provedení dotazníkového šetření - analýzy podmínek pro cyklistickou dopravu v Praze, zjištění využívání cyklistické dopravy a možností zlepšení podmínek pro využití jízdního kola jako dopravního prostředku. Cílem tohoto výzkumu je zmapovat podmínky pro cyklistiku, motivaci, důležitost jednotlivých faktorů pro volbu jízdního kola jako dopravního prostředku a bariéry bránící většímu rozvoji tohoto druhu dopravy. Anketa by měla svým obsahem navázat na již zrealizované dotazníkové šetření, které proběhlo v roce 2008, kdy byly u celkem 1000 respondentů zjišťovány informace týkající se např. vlastnictví jízdních kol, možnosti umístění a odstavování jízdních kol, počtu ujetých kilometrů na kole, znalosti cyklotras, využívání cyklotras, využívání kombinace MHD a cyklistické dopravy, podílu cyklistické dopravy na přepravním výkonu v Praze (v letním a zimním období), frekvence využití cyklistické dopravy, bariér bránících většímu využívání jízdních kol pro cesty v Praze, hodnocení současného stavu cyklistické infrastruktury, hodnocení míry ohrožení cyklistů v dopravním provozu, preference řešení cyklistické infrastruktury, potřeby dalšího rozšiřování a zkvalitňování cyklistických tras a stezek apod. Výsledky nového průzkumu by měly sloužit ke srovnání s předchozím průzkumem, dále k zmapování současného stavu, ale také k optimálnímu plánování dalšího rozvoje cyklistické infrastruktury v hlavním městě.

V roce 2009 byly na deseti lokalitách instalovány automatické sčítací stanoviště pro sledování cyklistické dopravy. V letošním roce se počítá s výstavbou dalších dvaceti sčítačů. Pro zajištění provozu a údržby těchto zařízení bylo schváleno vyčlenit částku 500 000 Kč.

Rada hl. m. Prahy rovněž schválila požadavek Komise RHMP pro cyklistickou dopravu na zajištění profilového průzkumu cyklistů a ostatní nemotorové dopravy - sčítání intenzit cyklistů. Cílem tohoto průzkumu bude zjištění intenzit a denních variací cyklistů a ostatní nemotorové dopravy (chodci, bruslaři, jezdci na koloběžkách apod.) na vybraných cyklistických stezkách v Praze. Celkem se jedná o 35 profilů, má být zvolena metoda manuálního sčítání s výsledky jednak po hodinách, jednak po jízdních směrech a celková denní hodnota. Časový rozsah průzkumu bude od 7 do 20 hodin typického pracovního dne (na dvou stanovištích Podolské nábřeží a Trojská lávka je požadováno i sčítání o víkendu). Provedeny mají být rovněž doplňkové průzkumy dle aktuálních požadavků (např. Jeremenkova ulice). Cílem průzkumu je zjištění intenzit cyklistů v dané lokalitě v typický pracovní den v týdnu nenarušeném státními svátky.

 

 

V Praze 15. 6. 2010

 


Ing. Vladislav Mareček – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Do funkce zvolen 25. 2. 2010. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.


 

 

 

15. června 2010
15. června 2010