Méně aut, více čistého vzduchu

idnes.cz - blog | 18.11.2015 | Strana: 0 | Autor: Petr Dolínek | Téma: Volené orgány - Rada - Petr Dolínek

Na faktu, že stav ovzduší v našem hlavním městě není zrovna ideální, se shodneme patrně všichni a minulé dny a týdny to opět potvrdily. Jak přispět ke zlepšení situace?

Domnívám se, že jednou z cest jsou nová opatření v dopravě, protože právě automobilová doprava je v Praze vůbec největším producentem znečištění.

Abychom dosáhli viditelných výsledků, musíme být aktivní a řešit dopravní situaci komplexně. To v prvé řadě znamená dobudování Pražského okruhu, které je ovšem záležitostí dlouhodobější a především vyžaduje součinnost státu. To však neznamená, že bychom měli rezignovat alespoň na dílčí opatření, která jsou v naší kompetenci. Mezi ta, která bych rád uvedl do praxe, patří zákaz vjezdu kamiónů nad 12 tun do oblastí vymezených Pražským okruhem a zavedení nízkoemisních zón pro starší osobní vozy.

V případě zákazu vjedu kamionů je sice situace vzhledem k nedokončenému okruhu trochu komplikovanější a čekají nás v této záležitosti nepochybně složitá jednání, nicméně považoval bych za alibismus pouze nečinně čekat, jak navrhují odpůrci tohoto plánu. Považuji za svou povinnost hájit zájmy Prahy a Pražanů. Třeba tím i pomůžeme státu, aby práce na dobudování Silničního okruhu kolem Prahy urychlil.

Návrh nízkoemisních zón počítá s tím, že by od roku 2017 do centra Prahy a dalších částí města měly zákaz vjezdu automobily s naftovým motorem vyrobeným před rokem 2001 a benzínová vozidla starší roku 1993. Ostatní auta by musela mít nálepku, že splňují alespoň emisní normu Euro 3 a v plánu je, že norma by se postupně dále zpřísňovala.  Praha by se tak stala prvním českým městem, které nízkoemisní zóny zavedlo a já doufám, že tomu tak bude. Nízkoemisní zóny nejsou žádným „pražským výmyslem“, podobná opatření již fungují v mnoha evropských městech. Nejde ani o žádné drastické opatření. Omezení se dotkne relativně malého procenta automobilů, nicméně přesto to považuji za potřebnou věc. Raději více drobnějších opatření, než abychom museli zavádět drastická omezení jako jinde ve světě.

Samozřejmě dopravu nelze řešit čistě restriktivně a vydávat pouze omezení. Je potřebovat najít zlatou střední cestu, která bude spojením omezení s motivací a vhodnými podmínkami. To se týká například osobní automobilové dopravy. Existuje řada objektivních důvodů, proč je lepší alespoň občas vyměnit automobil za veřejnou dopravu, a to je potřeba stále vysvětlovat. A pokud přeci jen řidičům nezbývá nic jiného než do auta sednout, pak by měli maximálně využívat existující části Pražského a Městského okruhu a tranzitní doprava v centru města by se měla omezovat. K tomu by mělo přispět i zavedení zón placeného stání, které ve spolupráci s městskými částmi připravujeme. Cílem je, aby řidiči, kteří přijíždění do Prahy, nechali svá auta na okrajích města a do centra pokračovali veřejnou dopravou.

Jsem rád, že už nyní se řada věcí podařila, ať už zprovoznění Tunelového komplexu Blanka nebo zatraktivnění veřejné dopravy díky zlevnění ročního jízdného, a doufám, že výše zmiňované na ně brzy naváže a budeme nadále pokračovat ve zlepšování dopravní situace v Praze. Což zároveň povede ke zvyšování kvality ovzduší. Rád bych ale na závěr zdůraznil, že i přesto, že smogová situace v Praze není ideální, rozhodně není kritická a jedná se spíše o občasné výkyvy. A také je důležité připomenout, že doprava není jediným zdrojem znečištění, proto je třeba širší spolupráce na opatřeních i v dalších oblastech. Zkvalitňování životního prostředí je běh na dlouhou trať a já určitě nemám v úmyslu polevovat v tempu!

Petr Dolínek

 

18. listopadu 2015
18. listopadu 2015