Máte záznam v Rejstříku trestů? I přesto máte pořád šanci na dobrou práci

Občané znevýhodnění při vstupu na trh práce z důvodu ztráty nebo absence pracovních návyků - lidé se záznamem v rejstříku trestů, v nejistých bytových podmínkám a bez domova - mají opět větší šanci na získání dobré práce. Záleží jen na nich. Takovou možnost jim nabízí Magistrát hlavního města a Centrum sociálních služeb Praha (CSSP), kteří za podpory Evropského sociálního fondu realizují projekt Aktivizace pracovního potencionálu sociálně znevýhodněných občanů.

  • 3 minuty čtení

Smyslem projektu je, aby se cílová skupina naučila zodpovědnosti potřebné k opětovnému zařazení do společnosti. Lidé společensky znevýhodnění nesmí rezignovat, musí být motivováni k tomu, aby si hledali pracovní příležitosti a omezili svou závislost na systému sociální pomoci. „Ke každému uživateli se přistupuje individuálně, uzavírá se s ním kontrakt, který zohledňuje jeho potřeby a provede ho těmi částmi nabídky projektu, které podpoří jeho schopnost uplatnit se na trhu práce v hlavním městě“, říká radní Jiří Janeček zodpovědný za oblast sociální politiky. Aktivizace pracovního potencionálu sociálně znevýhodněných občanů je projekt s celkovým rozpočtem skoro 85 milionů korun. Spolufinancován je z  prostředků státního rozpočtu, rozpočtu Magistrátu hlavního města. Polovinu finančních prostředků poskytl ze svých zdrojů Evropský sociální fond. Grant byl přiznán v květnu minulého roku a trvat bude až  do srpna roku 2008. Ostrý start  projektu Aktivizace pracovního potencionálu si odbylo Centrum sociálních služeb v září minulého roku.

Projekt se odehrává ve třech etapách. Úvodní etapou jsou aktivity ve specializovaných Job Klubech, kde klient dostane základní rady v krizových životních situacích, má nárok na pracovně-právní poradenství, dostává se mu znalostí uživatelských minim v práci s PC či znalosti právních předpisů. Na teoretické zkušenosti nabyté v Job Klubu navazuje etapa nazvaná Tréninková pracoviště, což je časově omezený trénink sociálních zvyklostí nutných pro udržení zaměstnání. Účastníci projektu si vyzkouší tzv. zaměstnání nanečisto.  „Chceme, aby si každý z účastníků našeho projektu osvojil obecné požadavky kladené na zaměstnance. Cílem je, aby byl schopen zvládat a respektovat pracovní dobu, pracovní rytmus a dopracoval se k tomu, že bude schopen odvádět přijatelný pracovní výkon“ , říká Miroslav Luczka, ředitel Centra sociálních služeb Praha. 

Mezi lidmi, kteří se snaží zapojit do běžného pracovního rytmu, je o projekt velký zájem. 73 připravených modelových pracovních pozic je z 95% pravidelně vytíženo. Za dobu trvání projektu by mělo modelovaným zaměstnáním projít až 1 200 účastníků projektu.

Projekt je navíc koncipován velmi široce. Proto vedle Městského centra sociálních služeb a prevence se podílí na chodu Job Klubů a modelovaných pracovních pozicích  dalších devět  institucí, např. Armáda spásy, Arcidiecézní charita Praha, občanské sdružení Ježek a čížek nebo Naděje.

Po absolvování prvních dvou etap přichází etapa závěrečná - Podporované zaměstnávání. CSSP pro účastníky projektu smluvně zajistilo 66 pozic. V prvopočátcích je účastníkům poskytnut příspěvek na minimální mzdu ve výši 20 procent po dobu šesti měsíců. Po uplynutí této doby totiž zaměstnanec získává nárok na zápočtový list. CSSP přitom nabízí svým klientům neustálou asistenci školených pracovních asistentů.

Aby mohlo probíhat bezproblémové školení společensky znevýhodněných občanů, musí být také školeni úředníci na sociálních odborech všech městských částí. K tomuto realizuje Magistrát hlavního města Prahy, opět ve spolupráci s Centrem sociálních služeb Praha další dva projekty. „Jedná se o projekty Vzdělávání účastníků komunitního, nebo lépe řečeno efektivního, plánování sociálních služeb ve správních obvodech hlavního města Prahy a Vzdělávání pracovníků sociální sféry“, přidává radní Jiří Janeček. Oba tyto projekty jsou rovněž spolufinancovány z prostředků státu, města a Evropského sociálního fondu. Z tohoto fondu byly projekty podpořeny  bezmála  20 miliony korun. Oba projekty zaměřené na pracovníky v sociální oblasti probíhají již rok. Naplánovány jsou do září roku 2008.  Projekty si kladou za cíl nejen zlepšit efektivitu plánování sociálních služeb ve všech regionech hlavního města, ale rovněž zavést komplexní vzdělávací program pro sociální pracovníky, který zde doposud neexistuje.

 

Příloha: CENTRUM SOCIÁLNÍCH SLUŽEB Praha /DOC, 124 kB/

 

V Praze 15.3.2007

 

_______________________________________________________________

Jiří Janeček – radní hl. m. Prahy pro oblast sociální a bytové politiky

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti záměrů, správy a údržby bytového fondu ve vlastnictví hl m. Prahy, činnost a rozvoj sítě sociálních zařízení hl. m. Prahy. Oblast národnostních menšin.

_______________________________________________________________

 

 

Za správnost: Ivana Divišová / tel. 236 004 400

 

15. března 2007
15. března 2007