Lidé stojí fronty kvůli odpadu

Mladá fronta Dnes - 8.6.2002
Nikdo to nečekal. Tisíce Pražanů si při placení poplatků za odpad raději vystojí fronty na magistrátu. Úředníci jsou tímto náporem přetížení, lidé nervózní.

Praha Desítky lidí nervózně přešlapujících a vztekajících se ve frontách. Tak to už několik dní vypadá na pražském magistrátu, kam lidé přicházejí platit jednotný poplatek za odpad. Zabrat dostávají nervy nejen čekajících obyvatel metropole, ale i zaměstnanců úřadu.
K tomu by ale vůbec nemuselo docházet. Peníze totiž mohou lidé pohodlně poslat na úřad přes bankovní účet nebo poštou. Především důchodci to odmítají.
"Nebudu přece vyhazovat sedmnáct korun za poštovné, když to tady mohu poslat přímo. Tu půlhodinku ve frontě vydržím," svěřuje se Věra Trunkátová z Prahy 6. "Já jsem bez bankovního účtu vydržel celý život, tak si ho přece kvůli tomuhle nebudu zavádět. Navíc si raději vyřizuji úřední věci na místě," upozorňuje pětašedesátiletý Karel Vosmik z Prahy 8.
S takovýmto uvažováním mnoha Pražanů magistrát vůbec nepočítal. "Mysleli jsme, že vystačíme tak s pěti pokladnami, nyní jich máme v provozu pětatřicet a stejně je to málo. Další už není kam dát a chybí nám i lidi," tvrdí Radovan Straka, vedoucí oddělení poplatků za odpad.
Peníze vybírá od obyvatel už dva týdny na sedmdesát zaměstnanců magistrátu. Na řešení mimořádné situace byli staženi z několika odborů. Jejich činnost je tak nyní z části ochromena. "Každý den tu odbavíme až čtyři tisíce lidí. Jedeme ve dvou směnách od osmi do osmnácti hodin," říká Radovan Straka.
"Je to opravdu náročné a za směnu toho mám dost. Navíc lidé, kteří si vystáli frontu, sem přicházejí nervózní a bývají na nás i sprostí," popisuje svou zkušenost jedna z úřednic, která poplatky vybírá. Jméno odmítla uvést, protože řadoví zaměstnanci magistrátu nesmějí novinářům poskytovat informace.
Čekání ve frontách na zaplacení poplatku za odpad ztěžuje i to, že chodby magistrátu mají špatnou ventilaci. Starší lidé proto častěji posedávají na přistavených křeslech. Potom však o to obtížněji obhajují své původní místo v řadě. Z toho často vznikají hádky.
"Chodby nejsou stavěné jako čekárny. Špatný vzduch se snažíme řešit tím, že na obou koncích chodby jsou otevřené vstupní dveře," uvedl Petr Schulz, vedoucí odboru infrastruktury města.
S tím, jak se blíží 15. červen, poslední možný den pro zaplacení poplatku za odpad, se fronty zvětšují. "Každým dnem se to zhoršuje. O něco méně lidí tu ale bývá odpoledne," podotýká Radovan Straka, který je přesvědčen, že k takovéto situaci nemuselo vůbec dojít, kdyby poslanci parlamentu včas vyslyšeli varování Pražanů, co připravovaný nový zákon o odpadech může způsobit. "Paušální poplatek znamená, že vyměřenou částku musí uhradit všech milion dvě stě tisíc obyvatel Prahy. Při placení za popelnici to samozřejmě bylo mnohem méně a k takovýmto věcem vůbec nedocházelo," říká Petr Schulz.
Sněmovna i Senát nakonec nedávno schválily Prahou navrhovanou novelu zákona o odpadech. Od Nového roku se tak metropole vrátí k systému, který platil do loňska. Platit se zřejmě bude za odpad podle velikosti popelnice a četnosti jejího svážení.
MILAN HULÍNSKÝ
10. června 2002
10. června 2002