Kontroly tržního řádu za rok 2002

V průběhu roku 2002 provedli pracovníci živnostenského odboru Magistrátu hl. m. Prahy, v některých případech ve spolupráci se strážníky Městské policie hl. m. Prahy a pracovníky živnostenských odborů úřadů městských částí Prahy 5,6,11 a 13, celkem 762 kontrol, zaměřených na dodržování tržního řádu.
Kontroly byly prováděny dle plánu kontrolní činnosti odboru pro rok 2002 a dále operativně, případně na základě stížnosti nebo podnětu občanů. Kontroly byly zaměřeny zejména na:
a) tržnice, tržiště, tržní místa, trhy, předsunutá prodejní místa, místa pro nabídku zboží a restaurační zahrádky - zejména, zda jsou prodej a poskytování služeb ve smyslu tržního řádu realizovány na místech v tržním řádu uvedených a zda je respektován stanovený sortiment,
b) respektování zákazu pochůzkového prodeje,
c) respektování zákazu pochůzkové pouliční reklamy po 1. 7. 2002.

Koncem 1. pololetí byly kontroly po dohodě s městským hygienikem rozšířeny o kontroly stánků s občerstvením s přihlédnutím k nutnému rozlišení, zda jde o poskytování stravovacích služeb či prodej balených potravin. Kontrolováno bylo 163 stánků. Tyto kontroly se zaměřovaly především na zjištění a ověření přiměřené vybavenosti těchto stánků chladícími zařízeními, připojením na vodovodní přípojky, přívody elektrické energie, plynové přípojky, případně na další vybavení, například zařízení pro ohřev potravinářských výrobků. Poznatky z těchto kontrol byly ve spolupráci s Městským hygienikem využity pro zpracování novely tržního řádu. S přihlédnutím k vyhlášce Ministerstva zdravotnictví č. 347/2002 Sb., o hygienických požadavcích na prodej potravin a rozsah vybavení prodejny, která byla podnětem pro tuto kontrolní akci, bylo pak provedeno rozdělení stávajících stánků s občerstvením na stánky, kde jsou prodávány balené potraviny (např. balené obložené bagety, balené cukrovinky, mražené zboží, včetně balené zmrzliny a pod.) a stánky, kde jsou poskytovány tzv. stravovací služby (např. grilovaná kuřata, ale i točená zmrzlina).

Novelou k 15. 10. 2002 byl v tržním řádu zapracováním do přílohy upraven prodej alkoholických nápojů na veřejném prostranství a byla zrušena vyhláška hl. m. Prahy o zákazu prodeje a podávání alkoholických nápojů a tabákových výrobků na veřejném prostranství. Při zpracování novely na tomto úseku, byla místa, na kterých je možno prodávat alkoholické nápoje mimo kolaudované provozovny, do přílohy zapracována po vyjádření městských částí.

Kontroly tržního řádu byly prováděny prakticky ve všech pražských městských částech, bylo však přihlíženo k největším koncentracím stánkového a pultového prodeje, a to jak tržnic, tržišť i tržních míst, a místům výskytu zvýšeného turistického ruchu.

Při prováděných kontrolách byl nejčastěji porušován článek tržního řádu, který rozděluje místa podle druhu prodávaného zboží nebo poskytované služby. Opakovaně bylo zjišťováno porušování uvedeného článku prodejem zboží, které je v centrální části města prodávat zakázáno, jako např. textilní zboží, kožená galanterie, brýle proti slunci atd. Dále byl častěji porušován článek tržního řádu o šíři sortimentu, který je v něm uveden. Opakovaně bylo zjišťováno také porušování článku, který vymezuje zakázané druhy prodeje zboží a poskytovaných služeb. Zde se toto porušování týkalo zejména pochůzkového prodeje - „nabízení vlastního i cizího zboží formou pochůzkové pouliční reklamy je na území hlavního města zakázáno.“ V neposlední řadě byl porušován zákaz „ nabízení pornografického tisku na území hl. m. Prahy, s výjimkou případů, kdy je tento tisk nabízen v zatavené folii tak, aby byl viditelný pouze název tisku“. Ojediněle pak bylo zjištěno neplnění povinnosti uložené tržním řádem provozovateli tržnice nebo tržiště, umístit tržní řád a plánek tržnice nebo tržiště na vhodném, trvale viditelném místě. Také v předchozích letech často porušované nařízení, kterým je stanoveno omezení prodeje zboží a poskytování služeb mimo provozovnu k tomu účelu určenou kolaudačním rozhodnutím, bylo zjišťováno již ve výrazně omezeném počtu. Rovněž k výskytu pochůzkové pouliční reklamy docházelo po přijetí zákazu novelou tržního řádu ve značně zúženém rozsahu proti předchozímu období, kdy tato úprava neplatila.

Za porušování tržního řádu bylo zahájeno v 86 případech správní řízení o uložení pokuty, sankce dle zákona o hl. m. Praze může činit až 200.000,- Kč. Ve správním řízení bylo vydáno 69 rozhodnutí, z toho v 53 případech rozhodnutí nabylo právní moci. V pěti případech bylo proti rozhodnutí živnostenského odboru Magistrátu hl. m. Prahy podáno odvolání. Ve dvou případech byla správní rozhodnutí potvrzena odvolacím orgánem - Ministerstvem vnitra. Ve třech případech bylo správní řízení zastaveno. Předání vymahatelné pohledávky exekučnímu oddělení odboru daní, poplatků a cen MHMP k vymáhání bylo provedeno zatím ve 20ti případech. Celková výše uložených (i nepravomocných) pokut dosáhla 514 500,- Kč. K 9.1. byly zatím uhrazeny pokuty v částce 194 000,- Kč a vymáhány jsou pokuty ve výši 133 500,-Kč.

Závěrem lze konstatovat, že i přes některá opakovaná zjištění jsou účinnost a přínos přijaté právní úpravy a prováděných kontrolních akcí nesporné. Od r. 1998, kdy nabyl tržní řád účinnosti, došlo k výraznému omezení „volného“, nepovoleného prodeje mimo kolaudované provozovny, porušení zákazu pochůzkového prodeje je zjišťováno velmi ojediněle, akceptování zákazu pouliční pochůzkové reklamy po 1. 7. 2002 je na první pohled, především v turisticky atraktivních lokalitách, patrné. Výjimky z respektování tohoto zákazu jsou ve správním řízení řešeny, kontroly se především zaměřují na již vytipované lokality, kde k porušování dochází nejčastěji.


Tiskové oddělení OPR MHMP
Tel.: 236 00 2356
V Praze dne 13. ledna 2003
13. ledna 2003
13. ledna 2003