Kácení akátů v Divoké Šárce

Asi šedesát starých akátů, které rostou na západním svahu přírodní rezervace Divoká Šárka, a několik desítek akátových výmladků v nejbližších dnech začnou kácet ochránci přírody. Protože velká část akátů je silně proschlá, bude dřevo využito zejména jako palivo. Ale část akátů chtějí ochránci příští rok využít na stojany pro kola, aby si zde cyklisté při projížďce mohli kolo uzamknout, pokud se budou chtít podívat na vrchol Kozákovy skály. Další část bude požita na různá technická opatření, která by měla omezit cyklistům vjíždět a chodcům vstupovat mimo povolené cesty.
Kácení bude probíhat na základě schváleného plánu péče zvláště chráněného území přírodní rezervace Divoká Šárka pro roky 1999-2008, schváleného dle zákona č.114/92 Sb., o ochraně přírody a krajiny MHMP a letos v létě bylo projednáno i s Českou inspekcí životního prostředí, inspektorátem pro Prahu.
Cílem tohoto zásahu, který navazuje na pravidelné kosení a spásání plochy ovcemi, které zde v posledních letech odbor městské zeleně MHMP prostřednictvím smluv o dílo zajišťuje, je uchovat druhovou rozmanitost v tomto území.
Akáty byly asi před 150 lety dovezeny do Evropy ze Severní Ameriky. Přestože jsou velmi tolerantní k městskému prostředí, a proto jsou velmi často vysazovány do uličních stromořadí, mají poměrně negativní vliv na evropskou flóru a faunu. Proto nejsou v posledních letech ve volné přírodě vítány. Jednak obohacují stanoviště dusíkem, čím prakticky podporují růst vzrůstných bylin (např. kopřivy), které naopak zastiňují nízké byliny, které nesnášejí zastínění a na dusík bohatou půdu. Tyto byliny se proto postupně z plochy vytrácí, protože se na území udržely po několik tisíciletí díky pravidelnému spásání ovcemi a kozami, sušením sena atd. (člověk zde hospodaří přes 9 tisíc let). S tím, jak by na území zanikaly různé drobné byliny, z krajiny by mizely další organismy, které jsou některou fází svého života na mizející rostliny vázány. Zejména se jedná o četné zástupce bezobratlých, jako jsou motýli, brouci, apod.
Za další akáty semeny se velmi rychle rozšiřují, a tak svým způsobem zaplevelují krajinu. Navíc stromy do půdy vylučují určité jedy, kterými omezují na svém stanovišti konkurenci evropských původních dřevin. I proto se orgány ochrany přírody snaží alespoň na chráněných územích potlačit rozšiřování akátů jejich vykácením a v následných letech likvidací pařezových výmladků.

Petr Slavík, odbor veřejné zeleně MHMP
16. října 2001
16. října 2001