K postupu přípravy reformy veřejné správy ve školství

Radní dnes projednali informaci o postupu přípravy reformy veřejné správy v oblasti školství na území hlavního města.
Doporučili městským částem, aby v rámci svých zřizovatelských pravomocí využily možnosti převodu rozpočtových organizací v rezortu školství na příspěvkovou formu hospodaření k 1. lednu 2001.
K tomuto datu dojde v rámci reformy veřejné správy v oblasti školství k zásadním změnám zejména v systému jeho správy. V období od 1.1. 2001 do 30.6.2001 tak převezme hl. m. Praha značné množství kompetencí k předškolním zařízením, školám a školským zařízením jak v oblasti přenesené působnosti, tak v oblasti samostatné působnosti. Dále se od 1. ledna příštího roku Magistrát hlavního města Prahy stane nástupnickou organizací školských úřadů (ŠÚ) Praha 1 až Praha 10. Tím přebírá ze zmíněných ŠÚ i roli zaměstnavatele vůči pracovníkům předškolních zařízení, škol a školských zařízení zřizovaných obcí podle § 14, odst. 2 zákona 564/1990 Sb., o státní správě a samosprávě ve školství, které nemají právní subjektivitu.
Podle informací magistrátu k 9.10.2000 obsahuje síť předškolních zařízení, škol a školských zařízení spravovaná ministerstvem celkem 246 takovýchto zařízení na území hl. m. Prahy - a to 201 mateřských škol, 22 základních škol, 1 dům dětí a mládeže a 22 školních jídelen. V těchto zařízeních je zaměstnáno celkem 3 238 pracovníků.
V některých MČ již probíhají přípravy na převod části zmiňovaných zařízení do právní subjektivity od ledna příštího roku. A městská rada považuje za vhodné (nejen z důvodu hladšího průběhu transformačního období, které by mělo skončit k 31.12.2002, ale také z důvodu efektivnější správy pražského školství), aby co možná nejvíce těchto zařízení získalo právní subjektivitu co nejdříve. Městské části mají, coby zřizovatelé, k tomuto kroku dostatečnou zákonnou oporu, včetně možnosti sloučení menších škol a školských zařízení do jednoho většího subjektu.
17. října 2000
17. října 2000