Jedinou záhadou je, proč se o tom po letech mluví

Praha není barbar, ochrana kulturního dědictví patří k prioritám města a ochrana památek je jedním ze základních kriterií i při posuzování nových staveb. Mediální kauza parkánu a bastionu v souvislosti se stavbou tunelů Blanka je v tomto kontextu nesmyslná.

  • 3 minuty čtení

 

Praha není barbar, ochrana kulturního dědictví patří k prioritám města a ochrana památek je jedním ze základních kriterií i při posuzování nových staveb. Mediální kauza parkánu a bastionu v souvislosti se stavbou tunelů Blanka je v tomto kontextu nesmyslná.

 

Je vcelku běžné, že dodavatelé stavby hledají řešení co nejvíce ekonomická a technicky jednoduchá, ale právě proto jsou stavby posuzovány nejen stavebními úřady, ale také orgány památkové péče. To je i případ souboru barokního opevnění historického jádra Prahy. Dodavatel měl nápad, jak si zjednodušit práci, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu magistrátu mu to okamžitě a jednoznačně zarazil, a tím věc i pro dodavatele skončila. Historické památce ani na okamžik nehrozilo žádné nebezpečí.

To vše lze doložit  rozhodnutím, které uvedený odbor magistrátu vydal již 25. 7. 2006. Mimo jiné je v něm napsáno:

„V celé délce barokního opevnění včetně předsazeného parkánu mezi bastiony X a XI bude zpracován návrh sanace (včetně výkresové dokumentace), vyplývající ze stavebně historického průzkumu (viz podmínka rozhodnutí MK ČR č.j. 17542/2000-OPP/P ze dne 8.8.2001). Bude obnoven původní povrch cihelných plent, nárožních kamenných armatur a římsy, tzn., že budou nahrazeny nevhodné novodobé opravy (obzvlášť u bastionu sv. Benedikta-XIII., kde byla plenta vyzděna z pálených lícových cihel, místy se vyskytuje tvrdá cementová omítka). Koruna bude v celé své délce prezentována ve stavu z počátku 20. století. To předpokládá zejména uváženou probírku vysokých stromů v plochách bastionů, odstranění náletových křovin a regulaci převislé zeleně. Návrh bude předložen MHMP OKP k posouzení.

 

Žádným způsobem nebude zasahováno do zdiva barokního opevnění.

Bude zpracována a MHMP OKP předložena k posouzení podrobná dokumentace opravy bastionu XIV, před zpracováním dokumentace bude provedena hloubková sonda podél zdiva bastionu, která prokáže hloubku založení opevnění, výšku novodobého násypu a stav barokního zdiva. Při rekonstrukci bude nové zdivo doplněno dle původního stavu zase opukovým zdivem (nikoliv betonem), cihelná plenta lícové strany bude z historických cihel kladených do vápenné malty, způsob zdění a vazby cihelné plenty k opukovému zdivu, římsa a armatura kamenného nároží bude přesnou kopií původního stavu dochovaného u většiny ostatních bastionů. Při realizaci výjezdové rampy nesmí být žádným způsobem zasahováno do hmoty zdiva tohoto bastionu. Součástí dokumentace bude i rekultivace zeleně.“ 

To je přesný text rozhodnutí, kterým magistrát Prahy reagoval na návrh odstranit nadzemní části zbytků bastionu č. XIV., navrhovatel poté vzal návrh okamžitě zpět s tím, že se stavba v žádném případě nedotkne bastionu. Přesně to se poté stalo, proběhl archeologický průzkum, zbytky bastionu byly zakryty textilií, aby je stavba nijak nepoškodila a všechny stavební práce se historické památce důsledně vyhnuly.

Jediné, co se dá možná dodat k tomu, že se dnes, po letech, dramaticky otevírá naprosto nesmyslná kauza,  je citát Jana Wericha: “…kdyby se zavíralo za blbý nápady, to by bylo bytů volnejch.“  

Lapidárně řečeno, někdo měl v tomto případě opravdu „blbej nápad“, orgány města udělaly to, co mají v popisu práce, a jedinou záhadou zůstává, proč je z toho po letech mediální kauza na první stránky novin.

 

Jiří Wolf
Tiskový mluvčí MHMP 

 

 

V Praze 27. 10. 2009

 

 

 

27. října 2009
27. října 2009