Jakým materiálem může vlastník objektu sypat chodník?

Sníh je nutné odstraňovat tak, aby nebyl ušlapán provozem a nepřimrzl k povrchu chodníku. Rozbředlý sníh se musí z chodníku také odstranit. Odklizený sníh se ponechává v hromadách na okraji chodníku při vozovce, přičemž jeho naložení nesmí být ztíženo přihrnutím ke stromům nebo sloupům veřejného osvětlení a na poklopy sloužící jako přístupy k sítím a zařízením uloženým pod povrchem. Sněhem nesmí být zataraseny ani přechody pro chodce či vchody a vjezdy do objektů.

  • 1 minuta čtení

 

Sníh je nutné odstraňovat tak, aby nebyl ušlapán provozem a nepřimrzl k povrchu chodníku. Rozbředlý sníh se musí z chodníku také odstranit. Odklizený sníh se ponechává v hromadách na okraji chodníku při vozovce, přičemž jeho naložení nesmí být ztíženo přihrnutím ke stromům nebo sloupům veřejného osvětlení a na poklopy sloužící jako přístupy k sítím a zařízením uloženým pod povrchem. Sněhem nesmí být zataraseny ani přechody pro chodce či vchody a vjezdy do objektů.

 

Na chodnících a pěších zónách je zakázáno používat k posypu chlorid sodný – kuchyňskou sůl (NaCl) –, chlorid vápenatý (CaCl2) a jejich směsi, škváru a popel. Žádáme občany, aby k posypu chodníků používali pouze inertní materiál, kterým je písek, popřípadě štěrk. K posypu chodníku nesmí být použito inertních posypových materiálů se zrny většími než 4 mm. „Vyhláška zakazuje solení především z důvodu škod na zeleni, ale třeba i na obuvi chodců. Velký problém představuje sůl pro psy, kterým způsobuje poranění tlapek doprovázené bolestivým pálením“, dodává radní Petr Štěpánek.

Obecně závazná vyhláška hlavního města Prahy č. 45/1997 Sb. hl. m. Prahy, o vymezení úseků místních komunikací, na kterých se nezajišťuje sjízdnost
a schůdnost odstraňováním sněhu a náledí, ve znění pozdějších předpisů, specifikuje konkrétní komunikace nebo jejich části včetně stručného popisu, na kterých komunikacích se nezajišťuje sjízdnost a schůdnost odstraňováním sněhu a náledí. Je-li na seznamu i vozovka ve které se nachází Váš objekt, zjistíte na http://www.magistrat.praha-mesto.cz/Urad/Vyhlasky-narizeni-a-legislativa.

 

 

V Praze, 7. 1. 2009

 


Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Do funkce zvolen 30. 11. 2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.


 

 

7. ledna 2009
7. ledna 2009