Holešovické Výstaviště čeká detailní analýza

Pohled na Průmyslový palác z výšky
Autor: Oskar Exner, magistrát hl. m. Prahy
24. července 2013
24. července 2013

Rada města pověřila Útvar rozvoje hl. m. Prahy, aby zpracoval návrh řešení budoucího využití Výstaviště Praha v Praze 7, které koncem roku 2014 přechází do správy Hl. m. Prahy. Součástí tohoto řešení bude i dostavba levého křídla Průmyslového paláce, které bylo v důsledku požáru v roce 2008 zcela zničeno.

  • 1 minuta čtení

/zpráva z 31. jednání Rady hl. m. Prahy 23. července 2013/

„Současný fyzický stav a způsob využívání areálu Výstaviště Praha, který je nemovitou kulturní památkou České republiky, neodpovídá jedinečnému významu místa a roli, kterou by měl v rámci Hlavního města  Prahy sehrávat. Proto jsme ustavili pracovní skupinu a ta připraví podklady k návrhu koncepce budoucího využití Výstaviště. Je složena ze zástupců Útvaru rozvoje hlavního města Prahy i externích spolupracovníků útvaru a zabezpečí v první řadě analýzu současného stavu areálu. Součástí práce bude definovat jeho význam v kontextu Prahy a vyhodnotit potenciál a limity využití i v návaznosti na související městskou strukturu.  Zahrnuje tedy i řešení areálu z hlediska dostupnosti městskou hromadnou dopravou a jeho přístupnost dopravou pěší a cyklistickou,“ uvedl náměstek primátora Václav Novotný.  

Jak doplnil, podle současných představ tedy bude Výstaviště Praha i v budoucnosti kombinovat aktivity generující příjmy s aktivitami, jejichž provoz naplňuje společenské, kulturní, rekreační, sportovní a vzdělávací a jiné potřeby Pražanů a návštěvníků města. 

Areál Výstaviště Praha byl vyčleněn z městského parku Stromovka u příležitosti Jubilejní zemské výstavy pořádané v roce 1891 a z historického hlediska tak představuje způsob výstavnictví 19. století. Dominantou areálu je budova Průmyslového paláce, která z velké míry vytváří kompoziční charakter území. Dalšími významnými objekty jsou Lapidárium Národního muzea, objekt Maroldova panorama bitvy u Lipan a Křižíkova světelná fontána.