HNDialog

Hospodářské noviny | 19.8.2013 | Rubrika: Názory | Strana: 8 | Téma: Volené orgány - Primátor - Tomáš Hudeček

Můžeme vůbec vypsat veřejnou zakázku?
V Otázkách Václava Moravce popsal ministr dopravy Žák velmi dobře problematiku utrácení, resp. spíše rozhazování veřejných peněz. Demonstrace toho, že se běžně „ztratí“ 3–4 % veřejných zdrojů z každé zakázky, přiznávají veřejní činitelé napříč funkcemi, politickým spektrem i zkušenostmi.
Ostatně ani běžná domácnost nehospodaří nikdy optimálně na 100 %. Problém je však v tom, že celá zakázka by buď neměla být vůbec realizována, nebo by měla vypadat zcela jinak.
Osobně bych to nepopsal lépe. My se v České republice neustále předháníme v tom, kdo vymyslí důmyslnější systém protikorupčních opatření. Ta však někdy v konečném důsledku vedou jen k tomu, že už se nedá ani vypsat běžná veřejná zakázka. Přitom naprostá většina peněz zkrátka zmizí proto, že se v něčí hlavě urodí myšlenka na zaměstnání blízké firmy, pro tuto firmu se vymyslí zakázka a ta se provede. Takový projekt by však především vůbec vzniknout neměl.
S tím jsem před dvěma lety měl největší problém. Připadalo mi, že na otázku „proč se dělá toto a ono“ nedostávám odpovědi.
Sice mírnější (ale pro stav veřejných peněz podobnou katastrofou) jsou rozhodnutí, která se v konečném důsledku po nutném financování všech následků Praze prodraží tak, že kdyby se tyto provozní náklady započítaly do původního projektu, nikdo racionálně smýšlející by je neodklepl.
Ať tak či onak, jediné protikorupční opatření zůstává stále stejné – jednoduchost a veřejnost rozhodování. Pouze tak jsme totiž my politici tlačeni k umění obhajovat svá rozhodnutí.
A v tom je schovaný problém další. Současný zákon o veřejných zakázkách totiž v několika případech – ať už vinou diletantismu či úmyslně – korupci dokonce nahrává. Po vysoutěžení veřejné zakázky neumíme ani na základě posudku, který jasně ukazuje na její předraženost, samotné výběrové řízení zrušit. Řešíme již x-tý případ, kdy nám ÚOHS nařídil schválení zakázky. Na tyto překážky a obtíže jsme už ale opravdu krátcí. Sice můžeme po vrácení ÚOHS zakázku na radu nepředložit a tedy fakticky projekt nerozjet, ovšem pokud se jedná například o revitalizaci areálu či budovy, jsme před jednoduchou volbou: Nikdy nerevitalizovat či schválit projekt za miliardy.
Myslím, že je načase mluvit i o těchto aspektech našeho protikorupčního republikového tažení. Na nic lepšího, než je demokracie, naše společnost dosud nepřišla. Nic víc než odpovědnost každého člověka a vzájemnou důvěru nemáme. Nic lepšího než odbornost v rozhodování a diskusi záměrů neumíme použít. Ale i to je víc než slepé protikorupční tažení, které v konečném důsledku veřejnou správu nezodpovědně prodražuje.

Tomáš Hudeček (TOP 09),
primátor hlavního města Prahy

 

19. srpna 2013
19. srpna 2013