Hana Marvanová o bytové politice v Praze

Zdroj: ČRo Plus Stanice: Český rozhlas Vydavatel: Český rozhlas 11. prosince 2018, 17:32

Moderátor:

Koupit si hlavně tady v Praze byt nebo si jej alespoň pronajmout je téměř nemožné, tedy alespoň, pokud vyděláváte průměrný pražský plat. Ceny jsou tak vysoké, že se Praha může srovnávat s nejdražšími městy třeba v sousedním Německu. Právě situací na trhu s byty se zabývalo Fórum Zlaté koruny, kterého se dnes zúčastnil také premiér a které se konalo v Praze. Mým hostem je Hana Marvanová, radní za Spojené síly pro Prahu, která je odpovědná právě i za bytovou politiku tady v Praze. Centrální banka v posledních měsících několikrát zvýšila úrokové sazby, banky zavedly oproti minulým letům přísnější pravidla pro poskytování hypoték a ceny bytů v Praze nikdy nebyly vysoké tak jako právě teď. Jak těžké je si v Praze pořídit byt?

Hana Marvanová, pražská radní (Spojené síly pro Prahu):

Hovoří o tom statistiky, že se neustále zvyšuje nedostupnost bytů. Když se na tyto statistiky podíváme, tak jsme na úrovni Londýna, třeba, nejen německých měst, a samozřejmě je to mnohem horší než v Rakousku, v Polsku (v sousedních zemích). Je to dáno ale především tím, že je velmi slabá nabídka bytů na trhu. To je identifikováno jako největší problém. V Praze je dokončených bytů méně než čtyři, tři tisíce, a přitom by byla nutnost postavit ročně osm až deset tisíc bytů, aby se dohnal ten deficit. Takže největší problém je slabá nabídka. To znamená, že ty ceny stoupají, byty jsou nedostupné vzhledem k příjmům obyvatel.

Moderátor:

A když se podíváme na to, o čem dnes mluvil na té konferenci pan premiér, tak mluví právě o stavebním zákonu, který by podle jeh odhadů mohl být hotov do konce r. 2021. Vidíte také absenci nového stavebního zákona jako jednu z těch příčin? A utěšil vás pan premiér, když říkal, že bude do konce r. 2021?

Hana Marvanová, pražská radní (Spojené síly pro Prahu):

To je strašně dlouhá doba. Na to asi nikdo nechceme tak dlouho čekat. Když se zase podíváme na ty statistiky, tak se ČR ještě dále propadla – jsme na 156. místě na světě podle údajů Světové banky v délce povolování staveb. Projekty trvají třeba i deset let. To znamená, že klíčový problém je v těch stavebních předpisech, to má pan premiér pravdu. Ale je zapotřebí urychlit ta povolovací řízení okamžitě. To znamená, nelze čekat do r. 2021 nebo 2023, kdy, jak se o tom hovoří, bude nový stavební zákon. Potřebujeme jednak akutní/rychlou novelu stavebního zákona. Mluví se o tom, že by se zavedla fikce souhlasu, protože řada průtahů je zaviněna tím, že velmi dlouho trvá, než se vyjádří různé dotčené organizace či úřady. A my zároveň plánujeme v Praze urychlit ta povolovací řízení na úrovni magistrátu jednak posílením odborů, jednak posílením personálně-organizačními opatřeními a zároveň připravujeme to, že by se pro větší stavby soustředilo to rozhodování na jednom stavebním úřadu. Teď zkoumáme, jestli je to legislativně možné beze změny stavebního zákona.

Moderátor:

A kdy si myslíte, že budete mít nějaký výsledek o tom, jestli by tohle šlo? Protože to by samozřejmě mohlo nějakým způsobem zrychlit výstavbu bytů nebo dostupnost bytů tady v Praze.

Hana Marvanová, pražská radní (Spojené síly pro Prahu):

V tuto chvíli to legislativně zkoumáme, takže předpokládám, že během dvou měsíců přijdeme s návrhem, jestli je toto možné – jestli stačí jenom změna statutu. Musíme to samozřejmě vykomunikovat i s městskými částmi, protože naším cílem není zrušit stavební úřady na městských částech, ale ty složité stavby soustředit na jednom stavebním úřadu na úrovni hl. m. Prahy. Tak tomu bylo ještě do r. 2003. Takže bude-li to možné jenom změnou statutu a bude-li na tom širší shoda, tak by toto opatření mohlo být zavedeno v příštím roce. Tím by se mohly ty velké projekty povolovat rychleji. Ale zároveň jsme se zapojili do přípravy těch legislativních prací. Mám na starosti legislativu, takže za hlavní město Prahu chceme přispět k tomu, aby Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo jak tu akutní novelu, tak ten nový stavební zákon, tak aby to skutečně vedlo k výraznému zrychlení povolování staveb. To je vlastně ten základní klíč, se kterým teď chceme pomoct.

Moderátor:

A co tam, paní doktorko, od vás bude konkrétně? Jaký návrh? Říkáte, že jste za tu legislativu, tak co v tom zákoně bude od Hany Marvanové?

Hana Marvanová, pražská radní (Spojené síly pro Prahu):

My v každém případě podporujeme (a pokud vím, tak to plánuje i Ministerstvo pro místní rozvoj, takže doufám, že se na tom shodneme) striktní dodržování lhůt. To znamená, pokud dotčený úřad, který má dát vyjádření, nedodrží lhůtu, tak by měla platit fikce souhlasu. To znamená, že kdo mlčí, souhlasí. Není možné, aby se čekalo rok, rok a půl na vyjádření dotčeného úřadu. To by mohlo pomoci zrychlit ta povolování staveb. Ale ještě jsem chtěla říct, že to není jediná záležitost. Chystáme i řadu dalších opatření.

Moderátor:

A zajímal by mě ještě váš názor na sociální bydlení, což je věc, která je vždycky dávána za takový vzor, že to má Vídeň a že bychom to mohli nějakým způsobem okopírovat. Jaký je váš názor na to?

Hana Marvanová, pražská radní (Spojené síly pro Prahu):

Myslím si, že města musejí mít byty pro plnění svých sociálních funkcí. Dlouhodobě tady chyběla bytová politika, třeba na úrovni Prahy, aby si Praha řekla, jaké množství obecních bytů potřebuje pro poskytování ubytování těm potřebným, kteří to ubytování potřebují, protože nedosáhnou na to tržní nájemné. Myslím si, že adekvátní je minimálně 20 % bytů v Praze, resp. v Praze je to někdy mnohem méně, na těch městských částech, ale třeba ve Vídni je to mnohem více. Hodně se hovoří o tom, že bychom se mohli stát z hlediska bytové politiky Vídní. Tady bych ale řekla, že by to bohužel trvalo strašně moc let, než bychom se tou Vídní stali, protože oni investovali ročně obrovské peníze do výstavby obecního bytového fondu. To znamená, že ti lidé potřebují pomoct teď hned. Takže my ten recept nevidíme v tom, že je teď Praha schopna postavit desetitisíce obecních bytů. Prostě na to nemá zdroje a nějakou dobu to trvá. Ale chceme teď okamžitě udělat audit městského bytového fondu a zajistit, aby se pronajaly ty byty, které jsou prázdné – které třeba čekají na rekonstrukci, nebo dokonce jsou využívány nebo pronajímány podivným způsobem lidem, kteří to nepotřebují, třeba za snížené nájemné – hovořilo se o tom, že třeba soudcům nebo státním zástupcům, kteří mají vysoké platy. Takže v tomto chceme udělat pořádek. Myslíme si, že je tady rezerva volných městských bytů, odhaduje se až několik tisíc, které by bylo možné ve velmi rychlé době, to znamená v příštím roce, poskytnout těm sociálně potřebným. V tomto vidíme teď rychlou pomoc. A samozřejmě by měl pokračovat fond rozvoje dostupného bydlení, ze kterého by bylo možné financovat obecní bytovou výstavbu. A jako třetí prvek – chceme podporovat také výstavbu alternativní, která může být levnější, vedle té developerské, jako třeba podporu výstavby družstevních bytů. Družstva, pokud tedy staví pro bytovou potřebu svých členů, tak mohou stavět levněji, a Praha jim může pomoci tím, že jim třeba vytipuje a pronajme pozemky. To znamená, ty byty se zlevní a jsou pak dostupnější. Takže na všech těchto věcech chceme příští rok pracovat. Myslím si, že příští rok musí být vidět alespoň nějaké výsledky. Ale nemáme možnost postavit desetitisíce bytů příští rok.

 

11. prosince 2018
11. prosince 2018