Epidemie a trh s byty

Datum vydání: 16.07.2020, Zdroj: ČT 24 | Rubrika: 20:00 90' ČT24 | Téma: Hana Kordová Marvanová

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Opatření proti koronaviru. Načas pozastavila také službu na krátkodobé ubytování Airbnb. My teď nabídneme reportáž z poloviny května, kdy se majitelé bytů pomalu připravovali na návrat turistů. Ubytovat zájemce smějí od 25. května. Naopak radnice Prahy 1 byla proti opětovnému povolení Airbnb. Podle městské části se klienti platforem začali vracet už v době natáčení reportáže. A stálí obyvatelé tak měli starost o své zdraví.

Monika NOVÁKOVÁ, redaktorka
Dům pod pražským Petřínem. Ideální lokalita pro turisty. Na čas je byt kvůli koronavirovým opatřením prázdný. Pronajímatelé ale počítají s tím, že zase bude v kursu. Podle radnice Prahy 1 by se ale krátkodobé bydlení ještě nemělo nabízet.

Bronislava Sitár BABORÁKOVÁ, předsedkyně, výbor proti vylidňování centra
Vlastně se zastavil svět a lidi nevěděli, co mají dělat, zůstali zavřený v bytech, zahalili se do roušek, senioři měli velký strach a vedle nich se začalo pronajímat.

Monika NOVÁKOVÁ, redaktorka
Podle lidí, kteří takovou službu poskytují, jsou ale obavy zbytečné.

Matěj KOUTNÝ, předseda, asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí
Většina zodpovědných ubytovatelů dezinfikují byty, nechávají mezery mezi pobyty tak, aby nedošlo k nějakému přenosu. V tuhle chvíli si myslím, že je to opravdu jenom vyvrcholení dlouhodobého boje proti krátkodobému ubytování v centru Prahy.

Monika NOVÁKOVÁ, redaktorka
Spor má podle městské části vyřešit ministerstvo pro místní rozvoj.

Vilém FRČEK, mluvčí, Ministerstvo pro místní rozvoj
Ministerstvo pro místní rozvoj nemá žádnou zákonnou pravomoc, jak omezit nebo zakázat krátkodobé pronájmy, a proto žádné podobné opatření nevydalo a tudíž ani nemůže rozhodovat o prodloužení jeho platnosti. Zákaz krátkodobých pronájmů vydala vláda v rámci vyhlášeného nouzového stavu.

Monika NOVÁKOVÁ, redaktorka
Právě na Praze 1, jak vyplývá z dat operátorů ICT, je téměř 4000 možností dočasného bydlení. Podle jejich analytiků nabídky Airbnb v metropoli přestaly od jara přibývat. Naopak se některé pro dočasné bydlení přesunuly k dlouhodobým pronájmům.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Radní hlavního města Prahy Hana Kordová Marvanová. Zdá se že koronavirová krize alespoň načas vyřešila onen problém nazvaný Airbnb. Záměrně říkám dočasně. Jaká je aktuální situace? Vrací se už turisté do tohoto typu bydlení?

Hana Kordová MARVANOVÁ, radní hl. m. Prahy /Spojené síly pro Prahu/
Turisté se již pomalu vracejí, ne v takovém množství, ale krize ukázala, že Praha může vypadat jinak, že nemusí být byty obsazeny turisty, kteří se střídají po několika málo dnech. Také to znamená určité uklidnění pro rezidenty, pro obyvatele Prahy, kteří v bytech bydlí, ale ti se obávají, že pokud se situace vrátí do těch původních kolejí před koronakrizí, takže opět jejich bydlení v centru města bude nesnesitelné.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Koronakrize vám tak či onak dala čas pro jednání s ministerstvem pro místní rozvoj o změně živnostenského zákona. Připomínám, že chcete, aby obce mohly rozhodovat třeba o maximálním množství lidí ubytovaných v jednom bytě, počtu dní v roce, kdy půjde tento byznys provozovat nebo o období, kdy bude ubytování tohoto typu zakázáno. Co udělat z hlediska Prahy? Co je priorita číslo 1?

Hana Kordová MARVANOVÁ, radní hl. m. Prahy /Spojené síly pro Prahu/
My máme jednak čtyřbodový legislativní plán. Říkáme, nechali jsme si to analyzovat právníky, že města a hlavní město Praha rovněž nemá dostatečné zákonné nástroje obdobně jako ve světových metropolích omezit poskytování krátkodobých ubytovacích služeb v bytech. Zejména se nám jedná, nikoliv o to sdílené ubytování, ale jedná se nám o případy investičních bytů, které jsou ve velké masivně pronajímány soustavně cizincům na krátké pobyty. A tam naší prioritou v tuto chvíli je, prosadit v parlamentu zmocnění v živnostenském zákonu, abychom mohli vydat nařízení a mohli skutečně omezit buď počet dnů nebo dokonce v některé lokalitě zakázat tuto službu. Já neříkám, že to je jediný nástroj. Máme další návrhy a rovněž se chceme zaměřit na zvýšení vymahatelnosti stávajících povinností. Ještě bych chtěla říct, že o těchto změnách my jsme jednali s ministerstvem pro místní rozvoj už loni, takže už loni jsme začali spolupracovat, takže to vyústilo v dubnu v rychlé přijetí zákona, který zavádí informační povinnost vůči digitálním platformám. My jsme totiž zatím ani nevěděli, neměli jsme přesné adresy bytů, kde se provozují služby typu Airbnb.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Nutno dodat, že ministerstvo pro místní rozvoj v obecné rovině možná souhlasí s těmi změnami. Na druhou stranu v konkrétnostech pro nějaké rozšiřování, oprávnění obcí úplně není. Kde je ta hlavní třecí plocha?

Hana Kordová MARVANOVÁ, radní hl. m. Prahy /Spojené síly pro Prahu/
Já doufám, že třecí plochu třeba s ministerstvem pro místní rozvoj, pokud jde o novelu živnostenského zákona, kterou jsme teď poslali do parlamentu, takže tu třecí plochu už nemáme. Zákon totiž přesně ta novela, kterou jsme schválili v červenci na zastupitelstvu, tak vznikla v těsné součinnosti s odborem cestovního ruchu a s legislativou, jak ministerstva, tak vládními legislativci. Dokonce ten náš návrh má i notifikaci Evropské komise. Takže já tady pevně věřím, že když se na novele podílelo ministerstvo, že paní ministryně Dostálová na vládě, až vláda bude, předpokládám, do měsíce se k tomuto návrhu vyjadřovat, takže to na vládě paní ministryně Dostálová podpoří.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Je tam ta možnost obcí stanovit strop pro počet ubytovaných lidí v Airbnb bytech?

Hana Kordová MARVANOVÁ, radní hl. m. Prahy /Spojené síly pro Prahu/
Přesně takto to tam máme definováno, to znamená, můžeme omezit počet dnů, můžeme omezit počet nocí, počet hostů. Já předpokládám, že pokud by parlament a vláda nám vyšli vstříc a schválili by toto zmocnění pro obce, přičemž to by se netýkalo jenom Prahy, týkalo by se to kterékoliv obce, která by chtěla a potřebovala zavést regulaci, tak předpokládám, pokud toto zmocnění budeme mít, pak velmi rychle můžeme vydat nařízení tak, abychom to poskytování krátkodobého ubytování v bytech omezili. V tomto směru bychom určitě vyšli vstříc, jak stížnostem obyvatel, tak stížnostem ze strany městských částí, které v tuto chvíli nemají k tomu žádné nástroje.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Tak kolik ubytovaných by tam mělo být maximálně v takovém bytě o rozloze 55 m, to je 2+kk.

Hana Kordová MARVANOVÁ, radní hl. m. Prahy /Spojené síly pro Prahu/
Já bych se teď nerada pouštěla do toho licitovat o těch počtech. Představu mám, ale i třeba pokud jde o Prahu 1, ten problém je největší v centru, tak bychom vycházeli z návrhu, který by požadovala městská část Praha 1, ta ještě o tom nejednala, takže já bych nerada teď nepředjímala, kolik to bude. Mělo by se to diskutovat, měl by to být návrh, který by byl schopný projít také zastupitelstvem hlavního města Prahy. V tuto chvíli jsme v jiné fázi. V tuto chvíli jsme ve fázi, že loni parlament odmítl o těch návrzích diskutovat a naše pozměňovací návrhy zamítl. Já věřím, že se ta situace změnila, že jak vláda, tak poslanci vidí, že to je veliký problém. A že teď už by byla šance, aby vyšli vstříc Praze, ale i dalším městům, která tímto byznysem, který se úplně vymkl kontrole, trpí.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Dobrá. A vy si dovedete v praxi představit, že nějaký úředník obchází stovky tisíce bytů, kde se ubytovávají lidé přes Airbnb a kontroluje, zda jich tam je 5, 6, 7, 20?

Hana Kordová MARVANOVÁ, radní hl. m. Prahy /Spojené síly pro Prahu/
Každopádně tady jsou další povinnosti, které jsou podle stávajícího zákona. Ubytovatel musí hlásit přesně ubytované osoby. Musí odvádět místní poplatky. My bychom chtěli mít v součinnosti s živnostenskými odbory a stavebními odbory teď přesně zmapováno, kde ty byty jsou, a to první je, že se živnostenské odbory zaměří a odbory, které spravují místní poplatky, na to, aby ubytovatelé dodržovali stávající povinnosti. Pokud je budou dodržovat, tak se vlastně u těch ubytovatelů dozví, jaké jsou ty počty. Takže toto chceme posílit konkrétně zítra. Mám poradu na magistrátu právě se zástupci živnostenského odboru, stavebního odboru. Chceme také jednat ještě v jednom směru, a to, aby se přísněji posuzovalo to, když byt je bez ekolaudace trvale poskytován na hotel. To se domníváme, že není ani v souladu se smyslem stavebního zákona. Chceme jednat o tom, aby bylo možno takovéto jednání postihovat, případně chceme také připravit ve spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj zpřesnění stavebních předpisů, aby prostě nebylo možné bez ekolaudace byty měnit v hotely, protože byty jsou určeny k bydlení, a to totiž nepřiměřeně zasahuje do práv ostatních bydlících lidí a vlastníků v bytových domech.

Jiří VÁCLAVEK, moderátor
No dobrá. Z toho počtu jste mi trochu unikla. Nevadí. V tom posledním, co jste říkala, můžete argumentovat čerstvým rozhodnutím Městského soudu v Praze, u kterého jedno společenství vlastníků uspělo právě se svojí žalobou. Soud řekl zatím nepravomocně, že byt zkolaudovaný na bydlení není možné pronajímat, tak jak o tom mluvíme. Tak neukazuje se, že stačí jenom důsledně vymáhat stávající zákon? Vy jste o tom už mluvila, že to má jít ruku v ruce, ale nestačilo by důsledně vymáhat současné zákony?

Hana Kordová MARVANOVÁ, radní hl. m. Prahy /Spojené síly pro Prahu/
Určitě chceme posílit vymahatelnost. A já jsem za rozhodnutím městského soudu ráda. Nicméně uvidíme, jestli to rozhodnutí potvrdí i odvolací soud. Není to zatím pravomocné. Každopádně ale ta cesta prostřednictvím třeba několikaletého soudního řízení je velice krkolomná. Proti tomu názoru městského soudu stojí zase judikatura správních soudů, které zatím tvrdili, že je jedno, jestli se v bytě bydlí dlouhodobě nebo krátkodobě. Uvidíme teď. Podle mě, jestli právě vrchní soud potvrdí ten názor, ale já osobně se přikláním k tomu, že by to chtělo i posílit práva ostatních vlastníků v domě. Ti odpůrci regulace totiž tvrdí, že regulace nepřiměřeně zasáhne do vlastnických práv vlastníků bytů, kteří je chtějí poskytovat krátkodobě turistům. Ale já zase tvrdím, že svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého a že je třeba vyváženě chránit i ty další vlastníky bytů, kteří si byt pořídili za účelem bydlení svého nebo svojí rodiny. A navíc jsou tam společné prostory, kdy ti turisté užívají společné prostory způsobem, kterým přímo omezují, jak z hlediska bezpečnostních předpisů, protipožární ochrany, hluku ostatní bydlící v domě. Takže já si myslím, že tady je důležité, aby právní úprava byla vyvážená a chránila všechny skupiny vlastníků.

 

16. srpna 2020
16. srpna 2020