Divadlo pod Palmovkou slaví stoletou libeňskou tradici

Slavnostní večer ke 100.výročí divadla v Libni pořádá v pátek 16. prosince Divadlo pod Palmovkou. Předpremiérou komedií Antonína Procházky si připomene den, kdy před sto lety na prknech zdejšího jeviště začala dlouhá tradice scény. Slavnostní večer začíná ve 20.hodin, divadlo na něm představí publikaci Road to Libeň vydanou společně s redakcí Reflexu k jubileu a mezi gratulanty bude také radní Bohumil Černý.

  • 2 minuty čtení

Slavnostní večer ke 100.výročí divadla v Libni pořádá v pátek 16. prosince Divadlo pod Palmovkou. Předpremiérou komedií Antonína Procházky si připomene den, kdy před sto lety na prknech zdejšího jeviště začala dlouhá tradice scény. Slavnostní večer začíná ve 20.hodin, divadlo na něm představí publikaci Road to Libeň vydanou společně s redakcí Reflexu k jubileu a mezi gratulanty bude také radní Bohumil Černý.

„Nepochybuji, že se v pátek ve velkém sále Divadla pod Palmovkou sejdou stovky gratulantů, protože sto let je úctyhodné číslo. Za hlavní město Prahu, která je zřizovatelem divadla, chci řediteli Petru Kracíkovi i souboru popřát, aby dalších sto let  bylo minimálně stejně úspěšných, jako dosavadní historie“, řekl radní Černý.

Divadlo pod Palmovkou je repertoárové divadlo se stálým hereckým souborem. Programová skladba nabízí inscenace her světové i domácí dramatiky a zaměřuje se na velké příběhy interpretované prostřednictvím výrazných hereckých výkonů.  Divadlo je městskou příspěvkovou organizací.

Historie

Začátky působení divadla v Libni nejsou datovány zcela přesně, ale s jistotou lze říci,že již v roce 1893 bylo zahájeno v sále tehdejší hospody U Deutschů (v místě dnešního Divadla Pod Palmovkou) účinkování první profesionální scény v Libni. Tyto počátky jsou svázány především se známým jménem operetní subrety Marie Zieglerové, která zde účinkovala a vedla soubor.  V poválečné době se zde etabloval nový soubor, který kolem sebe shromáždil vůdčí duch, režisér Jan Strejček. Vlastníma rukama obnovili zchátralé divadlo a 27. října 1949 v něm zahájili první divadelní sezónu Divadla S.K.Neumanna v Libni. Po zakladatelské etapě Jana Strejčka, který se souborem usiloval o lidové divadlo s náročnými aspekty, se natrvalo zapsal do dějin libeňské scény Václav Lohniský, od roku 1956 její šéfrežisér a o dva roky později ředitel. Libeňským divadlem prošla také řada slavných herců, hereček, dramaturgů, výtvarníků, ale i dalších uměleckých osobností (mezi jinými zde jako kulisák a komparsní herec pracoval několik sezón i spisovatel Bohumil Hrabal. Sedmdesátá léta byla nesourodým obdobím. Za vedení tehdy politicky loajálního ředitele vznikly však i pozoruhodné a ne zrovna konformní inscenace.

Po Listopadu se v roce 1990 ujalo divadla nové vedení v čele s ředitelem a režisérem Petrem Kracíkem, dramaturgem Martinem Velíškem a managerem Petrem Našicem. Od 27.9.1990 nese libeňská scéna nový název - Divadlo Pod Palmovkou. Po několik let trvající postupné rekonstrukci se divadlo zbavilo totalitní unifikace kulturních zařízení a navrátilo se k původnímu dobovému vzhledu. V této nové etapě, až do dneška, vznikla řada pozoruhodných inscenací.

V Praze 14.12..2005


Oblast kultury, cestovního ruchu a kongresové turistiky, církví a náboženských společností, oblast pohřebnictví spadá do působnosti radního hl. m. Prahy Mgr. Bohumila Černého

Tiskovou zprávu naleznete na webových stránkách Magistrátu hl. m. Prahy.
14. prosince 2005
14. prosince 2005