Chytrý si odpoví

Haló noviny - 25.9.2001
Pražský Kudykam, který je vydáván za peníze pražské radnice a dostává se do kaslíků Pražanů úplně zadarmo, se ve svém posledním zářijovém čísle také věnoval událostem v USA. Bylo to otázkami na možnost vzniku válečného konfliktu. Adresáti otázek byli primátor Jan Kasl. zpěvák Karel Gott, herečka Světlana Nálepková a akrobat na lyžích Aleš Valenta. S odpovědím prvních dvou a posledního jsem se -a se mnou většina občanů naší společnosti - mohl ztotožnit. Jen jediná, Světlana Nálepková, mě šokovala. Její veskrze lživý politický traktát jsem od prominentního děcka minulého režimu, jež díky tehdejšímu postavení otce a památce strýce, hrdiny protifašistického odboje, vyrůstalo ve skleníkových podmínkách, nečekal. Táta byl a zůstal věren svému přesvědčeni. Dcera se pléd časem v jednom z rozhovorů proto od něj nejen distancovala, ale dokonce prohlásila, že se s ním, ač to podle otce není pravda, pro jeho politické názory nestýká. I toto ovšem ukazuje na její profil. Tentokrát však zašla mnohem dále. Po běžném odsouzeni teroristů prohlásila totiž: "Paradoxem je, že jsme tady zažili čtyřicet lei komunismu, a kdo terorismus vymyslel, hýli pravě komunisté. Vymysleli koncentrační tábory. Všichni dobře známe Leninovu včtu: Kdo není s námi, je proti nám. V tom vzklíčila zhouba tohoto režimu. Vždyť během komunistické éry vtloukali Rusové Arabům do hlavy nenávist vůči americkému imperialismu, cvičili je a zbrojili."
Myšlenka hodná žáka pomocné školy. Co věta to totiž .perla. Tedy především, paní Světlano, terorismus nemohli vymyslit komunisté, protože v době například jakobínského či ponapoleonovského teroru vůbec neexistovali. Teror za svoji zbraň zvolili i členové karbonátů, ruští na-rodnici (mimochodem od nich se právě Lenin distancoval) či italsko-americká Cosa Nostra. S tím komunisté neměli, ale to snad vás učili, odhaduji v šesté třídě, pokud jste v té době neměla právě zarděnky, nic společného. Koncentráky také nejsou dílo komunistů. Když Thiers porazil Pařížskou Komunu, nechal mnoho tisíc jejích členů povraždit a další zavřel do táborů. Masově začaly takové tábory vznikat v Itálii od poloviny dvacátých let a v Německu třicátých let. Dokonce po Pearl Harboru podobná zařízení vznikla, o tom se dnes bohužel nepíše, pro asijské Američany v samotném JJSA. Pak je tu zmíněná "Leninova věta". Ptal jsem se znalců Leninova díla, v které že to paní Světlana objevila. Prý v žádné. Nikdy nic podobného nevyslovil. I tvrzení o vtloukáni do hlav Arabům nenávisti proti imperialismu pokulhává. A zbraně? V televizi byl nedávno promítán film o tom, jak CIA dodávala moderní zbraně a rakety stoupencům tehdy afghánské opozice, tedy i Tálibánu, aby mohli sestřelovat sovětské helikoptéry a vyhazovat do vzduchu ubikace sovětských vojáků. Nenávist k imperialismu (ať americkému nebo jinému) nepotřebovali Arabové vtloukat do hlav. Tu měli v sobě po zkušenostech s kolonialismem. Proto mnohá desetiletí jejich bojové skupiny útočily na koloniální vojska, než prapor svobody zavlál i nad jejich městy. A onen výcvik? To snad piloty, kteří řídili letadla do newyorských věžáků, vychovali na pilotních školách v SSSR, anebo to bylo ve Spojených státech? Chytrý si odpoví. Pani Světlana asi nikoli.
JAROSLAV SRBEK

Redakce IN, Luděk Schreib
Pražský Kudykam není vydáván za peníze pražské radnice a ta na tento privátně vydávaný list nepřispívá ani korunou. Autor i Haló noviny tedy lžou a více asi s těmito novinami není potřeba ztrácet čas.
25. září 2001
25. září 2001