Centrum krizové intervence v Psychiatrické léčebně Bohnice znovu pracuje

Centrum krizové intervence v Psychiatrické léčebně Bohnice obnovilo svůj provoz v původním rozsahu. Oznámili to dnes na společné tiskové konferenci v léčebně primátor Pavel Bém, náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr a ředitel léčebny Martin Hollý. Praha a ministerstvo zdravotnictví tak splnily slib, že se společně zasadí o obnovení provozu centra a dorovnají provozní ztráty, které ročně představují částku 3,5 miliónu korun, Praha se bude podílet částkou 1,5 mil. Kč, Ministerstvo zdravotnictví ČR částkou 2 mil. Kč.

  • 4 minuty čtení

 

Centrum krizové intervence v Psychiatrické léčebně Bohnice obnovilo svůj provoz v původním rozsahu. Oznámili to dnes na společné tiskové konferenci v léčebně primátor Pavel Bém,  náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr a ředitel léčebny Martin Hollý. Praha a ministerstvo zdravotnictví tak splnily slib, že se společně zasadí o obnovení provozu centra a dorovnají provozní ztráty, které ročně představují částku 3,5 miliónu korun, Praha se bude podílet částkou 1,5 mil. Kč, Ministerstvo zdravotnictví ČR částkou 2 mil. Kč.   

 

Centrum krizové intervence omezilo služby od loňského června z rozhodnutí dnes již bývalého ředitele léčebny Davida, který jako důvod uvedl nedostatek financí. Centrum tak přestalo fungovat jako ambulantní pohotovostní zařízení, protože byla zrušena lůžková část, zredukována pracovní doba a krizová telefonní linka zůstala v provozu jen v pracovní době, nikoli čtyřiadvacet hodin denně.

Primátor Bém to označil za chybné rozhodnutí a petice pražských psychiatrů a dalších odborníků vyzvala ministerstvo zdravotnictví, aby našlo urychleně řešení. Bém vytvořil pracovní skupinu, která prověřila, zda se o tyto pacienty (v roce 2006 se na pracovníky bohnického centra obrátilo 5500 pacientů po telefonu, 3600 jich přišlo osobně a 200 lidí zůstalo v léčebně na lůžku), dokáže postarat jiné zařízení. Potvrdilo se, že odborně ani kapacitně nikoli. Ministerstvo zdravotnictví zareagovalo vstřícně a výsledkem byla dohoda Prahy a resortu o financování centra. Ta umožnila obnovit provoz krizového centra, i když realizaci zajistit až nový ředitel léčebny Bohnice Martin Hollý.

Ten na tiskové konferenci uvedl, že léčebna bude hledat úsporná řešení a další zdroje financování a bude se snažit efektivněji využívat kapacity.

Primátor Bém je především rád, že se do zdravotnického systému Prahy vrací zařízení, které je za současného stavu prakticky nenahraditelné. „My i ministerstvo jsme udělali pro obnovení provozu Centra krizové intervence maximum, jsem rád, že nové vedení léčebny věc dotáhlo do konce. Považuji to za dobře investované peníze z městského rozpočtu a zisk především pro lidi, kteří pomoc tohoto zařízení potřebují,“ řekl.  

K nedávné historii i budoucnosti dodal: „V rámci diskuse o krizovém centru jsme posuzovali problém i v kontextu dalšího rozvoje psychiatrických služeb v Praze. Psychiatrickou péči by v budoucnu měly primárně zajišťovat ambulantní lékaři, speciální oddělní a denní stacionáře, spíše než velké léčebny, v tom se shodujeme všichni. Potvrdil to také průzkum mezi psychiatry i pacienty, který zpracovalo Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví. V současnosti je ale menších psychiatrických zařízení nedostatek a propojení mezi nimi a léčebnami moc nefunguje. My jako město financujeme zhruba šesti milióny korun ročně Regionální institut ambulantních psychosociálních služeb (RIAPS), které nabízí telefonní konzultace i několik akutních lůžek, ale jde o zařízení převážně jiného typu a ani jeho kapacita nedostačuje. RIAPS je zařízení převážně psychoterapeutické, které není vybaveno na péči o psychotické klienty a těžší klinické diagnózy. Naopak Centrum krizové intervence v Bohnicích má přímou návaznost na lůžka v léčebně i další zdravotnické zázemí a to umožňuje pracovat bez rizika i s klienty, u nichž hrozí akutní zhoršení stavu. V případě potřeby lze okamžitě zařídit hospitalizaci v léčebně. V tom je Centrum krizové intervence jedinečné  a nenahraditelné. Tím, že se nám podařilo jeho provoz obnovit, jsme vyřešili kritickou potřebu péče o  tak zvané odlišné klienty a zajištění krizové psychiatrické služby, která je pro Prahu nezbytností. Teď je na čase začít řešit dlouhodobější naplnění koncepce této části lékařské péče v Praze“. Primátor současně uvedl, že Centrum krizové intervence není jen pražskou věcí, protože  zhruba 22 procent jeho klientů je mimopražských. 

I podle náměstka ministra Milana Šnajdra je centrum potřebné. „Respektovali jsme názor Prahy i psychiatrické odborné veřejnosti. Stejně jako oni považujeme tuto péči v Praze za potřebnou,“ řekl.  

 

 

V Praze 1.6. 2008

 


MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce opětovně  zvolen 30.11.2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.


 

 

2. června 2008
2. června 2008