Bunkr

Televize ČT1 - 27.1.2003 - Relace: Fakta
Autor: Petr Hanousek
Moderátor (Markéta Fialová):
Jen každý desátý z nás najde při případném válečním ohrožení ČR své místo v hermeticky uzavřeném podzemním krytu. V dobách studené války přitom vytvářela komunistická propaganda iluzi, že třetí světovou válku v podzemních krytech všichni přežijeme. V dnešní době už nikdo nic takového neslibuje. Ale otázky spojené s přežitím možné války či teroristického útoku v podzemí, ty zůstávají.

Luboš Mleziva, správce krytů v majetku pražského magistrátu:
Teď se nacházíme v jednom z úkrytů, který má hlavní město Praha. Je to jeden z největších úkrytů, je na Žižkově. Jedná se o úkryt, který byl vybudován koncem 50. let až 60. let. Jeho zvláštností je, že je to štolový kryt, tzn. ražené chodby o délce 2,5 km. Celková kapacita ukrývaných je cirka 2 500.

Kdo bude určovat, kdo sem smí a kdo ne?
Luboš Mleziva, správce krytů v majetku pražského magistrátu:
Je to stanovený doběhovou vzdáleností, byly tzv. doběhový vzdálenosti. Je to daný nějakýma plánama ukrytí.

Takže kdo dřív přijde, ten dřív mele.
Luboš Mleziva, správce krytů v majetku pražského magistrátu:
Dá se to tak říct.

Luboš Votýpka, vedoucí oddělení ochrany obyvatelstva na MVČR:
ČR disponuje více jak 5 100 úkryty, celkově poskytuje úkrytovou kapacitu přibližně pro 12% až 13% obyvatelstva. Zbytek, ostatní obyvatelstvo se bude ukrývat v improvizovaných úkrytech, které budou zbudovány v případě potřeby.

Zprávy 1980:
V Liberci se uskutečnilo ukázkové cvičení krytového útvaru komunální služby civilní obrany v součinnosti s ostatními službami CO okresu Liberec. Průběh akce prokázal dobrou připravenost všech zúčastněných jednotek.

Pavel Procházka, kolínský hasič:
V mírové době využití mají pouze některé z nich. To pochopitelně ty kryty, které jsou větší. Jako využití máme především kryt ve škole, který slouží jako tělocvična i jako školní dílny. Dalším krytem je např. pohostinství, restaurace.

David Škopek, majitel diskotéky:
To je vstup k hlavnímu vchodu, je to přetažený takovou příčkou, aby to nebylo vidět, a při tý mobilizaci, při vyhlášení nouzovýho stavu se ta příčka vybourá, tam jsou hlavní dveře, kterýma se to celý izoluje.

Myslíte si, že by ten kryt byl funkční?
David Škopek, majitel diskotéky:
Při drobných úpravách jistě.

Pavel Procházka, kolínský hasič:
Kryty by se vyhlášením mimořádných podmínek státem teprve zpohotovovaly, veškeré kryty by byly zpohotoveny do 24 hodin.

Má v dnešní době, při zkušenosti z teroristických útoků, vůbec opodstatnění existence takovéhoto krytu?

Bohumír Martínek, vedoucí odboru ochrany obyvatelstva na MVČR:
Ty kryty jsou budované především pro válečný stav, nicméně tyto kryty, pokud by se daly zpohotovit rychle, což v tomto případě asi možné není, tady je otázka zpohotovení zhruba do 24 až 48 hodin, takže pro teroristický útok, který přijde bezprostředně, kdy je třeba chránit toho člověka velice rychle, tak asi velký význam to nemá.

Ať se to nezdá, údržba bunkrů stojí ročně miliony korun. Svůj hlavní, válečný účel však v dohledné době rozhodně plnit nebudou. Tvrdí to alespoň vláda, když loni odhlasovala koncepci ochrany obyvatelstva. V ní se praví, že v průběhu deseti let u nás žádná válka nezačne. Kdyby přeci jen vypukla, tak o ní budeme vědět dva roky předem.

Bohumír Martínek, vedoucí odboru ochrany obyvatelstva na MVČR:
Když se hovoří o tom, že ta válka může vypuknout teď v současné době, že se zvažuje řádově 10 až 15 let, tak nikdy to vyloučit nemůžeme. Pro tyto potřeby je potřeba udržovat ten úkryt.
Luboš Mleziva, správce krytů v majetku pražského magistrátu:
Pokud člověk v určité situaci se má kam schovat, ne nikde na ulici, tak je to lepší řešení, než nemít nic.

Existují nějaké papalášské kryty?
Luboš Mleziva, správce krytů v majetku pražského magistrátu:
V žádném případě nelze říct, že jsou vyčleněny v rámci úkrytového fondu prostory pouze pro vedoucí činitele státu.

Není nic?
Luboš Mleziva, správce krytů v majetku pražského magistrátu:
Úkrytové prostory v žádném případě ne.
Bohumír Martínek, vedoucí odboru ochrany obyvatelstva na MVČR:
Musíme rozlišovat dvě věci. Za prvé úkrytový prostor pro pracovníky, dejme tomu ministerstev jako takových, což je řešeno zejména na území hlavního města Prahy, ať už ve stálých úkrytech, tak především se počítá, pokud je možnost, v prostorách metra, využít ochranný systém metra. Druhá věc je, že se tu nedá říkat o ukrytí, ale o řízení těch krizových situací, s využitím různých zařízení pro jednotlivá ministerstva.

O těchto utajovaných krytech však nikdo ze zainteresovaných nechce sdělovat žádné podrobnosti. Nedostatek informací potom vytváří legendy. Těmi je opředený zejména kryt pod pražskou Strakovou akademií. Z tohoto prostoru pod vládní budovou prý vede chodba pod Vltavou k bývalému ÚV KSČ. Další štola pak údajně míří na Hrad, či do jakéhosi tajného krytu pod Letnou. Chtěli jsme se sami přesvědčit, zda jsou legendy o velikosti luxusu vládního krytu pravdivé.

Dobrý den, my jsme s České televize a natáčíme reportáž o krytech.
Dělník:
To nejde, bohužel.
Proč nemůžem, proč se to nesmí?
Zaměstnanec:
Tohle je objekt zakázanej, nezlobte se.

U technického vchodu do podzemí se neustále pohybovali dělníci. Loňská povodeň totiž řádila i tady, tak bylo co vyklízet a opravovat. Oblékli jsme si montérky, splynuli s opravárenským davem a bez problémů sestoupili do podzemí. Dva hlavní poznatky - podzemní prostor je obrovský a totálně zdevastovaný povodní. V době naší návštěvy bylo vodou zatopeno celé čtvrté patro rozsáhlého objektu. Po hodinovém bloudění se nám žádný luxusní kryt nepodařilo objevit. Prý leží ještě níž. Za to jsme si důkladně prošli tu část, která slouží jako technické zázemí pro jiný, daleko větší kryt.

Kronika 1995:
Pražské metro má kromě běžné přepravy cestujících ještě jednu funkci, která byla donedávna přísně utajována. Od roku 1977 je projektováno jako jeden obrovský kryt s kapacitou 430 000 lidí. Životně důležité funkce tohoto krytu zajišťuje tzv. ochranný systém metra.
Tomáš Tomášek, projektant ochranného systému metra:
Objekty jsou utajovaná skutečnost. Jestli se tam dostala nebo nedostala voda, to je opravdu věc vyšetřovací komise.
Bohumír Martínek, vedoucí odboru ochrany obyvatelstva na MVČR:
Ta kontrola, která teď probíhá, ať už je to ze strany Policie ČR nebo ze strany magistrátu, není ukončena, tak je teď jeden podstatný závěr, který chtějí slyšet občané naplno. Metro nikdy nebylo stavěné pro ochranu a test při povodních. Vždy to bylo stavěný pro úkrytový atest, v případě válečného konfliktu zejména na použití zbraní hromadného ničení.
Luboš Mleziva, správce krytů v majetku pražského magistrátu:
Je třeba zvážit, čím bylo zaviněno zaplavení metra. Domnívám se, že ochranné vlastnosti stavby byly zachovány.
Tomáš Tomášek, projektant ochranného systému metra:
Myslím si, že na metro se může každý spolehnout.
28. ledna 2003
28. ledna 2003