Bez podniků je budoucnost učňovského školství problematická

remeslo_zije_70
16. listopadu 2012
16. listopadu 2012

V rámci projektu Řemeslo žije! bude 22. listopadu 2012 na odborné výstavě Schola Pragensis spuštěn další, v letošním roce již poslední, modul programu pro zkvalitnění výuky v odborných školách PATER-NOSTER. Stejně jako předchůdci ponese jméno po významném pražském podnikateli v tomto případě RINGHOFFER a zaměří se na podporu rozvoje odborných kompetencí absolventů učebních oborů v tzv. adaptačním období po nástupu do prvního zaměstnání.

  • 2 minuty čtení

Budoucnost odborného a zejména učňovského školství, které dříve představovalo pro podniky systémový zdroj kvalifikované pracovní síly, se totiž může bez nových impulzů v této oblasti významně zkomplikovat. Zejména tehdy, pokud se nadále budou rozevírat nůžky mezi poptávkou podniků po kvalifikované pracovní síle a možností reálně tuto poptávku uspokojit prostřednictvím absolventů středních odborných škol. Projekt Řemeslo žije!, jehož prostřednictvím Magistrát hlavního města Prahy již pět let podporuje učňovské a odborné školství, se proto dlouhodobě zaměřuje mj. i na vyhledávání žáků, majících předpoklady uplatnit se úspěšně v řemeslných profesích. Zaměřuje se také na prohlubování možností, kterými mohou podniky přímo působit na obsah i formy jejich vzdělávání a výcviku a na podporu jejich postupného přizpůsobování v provozním prostředí podniků.

„Spolupráce škol a podniků v řadě případů existuje samozřejmě už dnes, je však většinou založena na osobní angažovanosti a kontaktech ředitelů škol a jejich zástupců na straně jedné a na prozíravosti a dobré vůli personálních manažerů podniků na straně druhé,“ řekla radní pro oblast školství, sportu a volného času JUDr. Helena Chudomelová. Podle Chudomelové se většina podniků po letech odtržení učňovským školstvím nezabývá vůbec, nebo jen velmi okrajově. „Hledáme nové možnosti, jak dobrou práci učňovských škol představit podnikům v novém hávu, jak být vůči podnikům otevřenější a přístupnější,“ dodává radní Chudomelová. Z toho důvodu se hlavní město Praha prostřednictvím nového modulu chystá podpořit ty podniky, které se rozhodnou k účasti na celém projektu a zejména na realizaci nového modulu.

O dalším průběhu bude tisk informován.

ŘEMESLO ŽIJE! je souborem aktivit, zaměřujících se od roku 2008 na záchranu a podporu učňovského školství a řemesel v hlavním městě Praze. Zaměřuje se na zkvalitnění výuky v oborech vzdělání s výučním listem prostřednictvím rozšíření spolupráce mezi podniky a střední školou. Podniky jako budoucí zaměstnavatelé budou mít možnost ovlivnit obsah, metodiku i hodnocení výsledků výchovně-vzdělávacího procesu.

V listopadu 2010 byla pod názvem ŘEMESLO ŽIJE! II zahájena realizace projektu s podporou z OPPA, která bude probíhat do dubna 2013. Na realizaci bylo z prostředků OPPA vyčleněno 23 127 490 Kč. Projekt se člení na dvanáct dílčích klíčových aktivit.