Analýza bytového fondu je silný nástroj pro zdravý vývoj Prahy

nocni_sidliste
15. prosince 2015
15. prosince 2015

K pružným ekonomickým úvahám, jak nakládat s bytovým fondem, bude nyní Praze sloužit jeho Komplexní analýza. Město takto účinný nástroj sbírající informace jak o nákladovosti tak i výnosovosti bytového fondu, dosud nemělo.

  • 1 minuta čtení

„Na analýze bytového fondu jsme pracovali velmi intenzivně a budeme ji nadále průběžně aktualizovat. Tak, jak jsme se navíc zaručili v Programovém prohlášení Rady pro aktuální volební období, se nám podařilo navázat i na transformaci bytového fondu s cílem ji dokončit. Analýza představuje nenápadný proces, ale pro zdravý vývoj města je naprosto nezbytná,“ zdůrazňuje pražský radní Radek Lacko odpovědný za oblast bydlení.

Kompletní analýza bytového fondu je zcela zásadním nástrojem a podkladem pro rozhodování hl. m. Prahy o dalším směřování v oblasti výkonu bytové a sociální politiky. Je nejen nástrojem zefektivňování chodu samotné bytové politiky, ale v budoucnu napomůže realizovat úkoly, které by pro hl. m. Prahu vyplynuly ze zákona o sociálním bydlení, který je t.č. v připomínkovém řízení. Na základě takto získaných a průběžně aktualizovaných dat lze operativně reagovat na potřeby v oblasti bytové politiky, čímž nepochybně dojde ke zlepšení péče o občany, kteří se ocitli v tíživé bytové situaci a kterým chce hl. m. Praha pomáhat. 

Z aktualizované analýzy bytového fondu se rovněž potvrzuje, že hl. m. Praha řeší vznikající „nesoulad“ mezi schválenými žadateli o pronájem bytu a velikostí uvolňovaných bytů

„Aby v budoucnu nedošlo k situaci, že bude mít hl. m. Praha dlouhodobě nevyužitý bytový fond a bude docházet k ekonomickým ztrátám, je navrhován nový způsob pronájmu malometrážních bytů. Probíhat bude formou výběrového řízení a pochopitelně za podmínek, které zamezí jejich zneužívání,“ konstatuje radní.

Radní Lacko je rovněž iniciátorem zřízení fondu rozvoje sociálního bydlení na území hlavního města Prahy. Jeho účelem je využití přijmu z prodeje bytových domů nesvěřených městským částem na rozvoj a zkvalitnění sociálního bydlení a pobytových kapacit sociálních služeb. Vytvoření klíčového fondu rozvoje sociálního bydlení de-facto zabránilo rozpuštění příjmů z privatizace bytového fondu do běžných výdajů rozpočtu hl. m. Prahy.

„Prostředky fondu musí být využity čistě k účelu, pro který byly schváleny. Předpokládá se tedy, že osmdesát pět procent se využije v oblasti sociálního bydlení a patnáct procent v oblasti sociálních služeb,“ upřesňuje radní Lacko.