Akce pro veřejnost v Národopisném muzeu v roce 2011

Národní muzeum připravilo na rok 2011 ve svém Národopisném muzeu řadu akcí. V sobotu 12. února 2011 bude zahájen druhý ročník cyklu Folklorní regiony Čech, Moravy a Slezska.

  • 5 minuta čtení

 

Řemeslné dílny Národní muzeum připravilo na rok 2011 ve svém Národopisném muzeu řadu akcí. V sobotu 12. února 2011 bude zahájen druhý ročník cyklu Folklorní regiony Čech, Moravy a Slezska. Dalším celoročním projektem jsou tradiční řemeslné dílny, které se konají každý druhý víkend v měsíci. Muzeum se také věnuje lidové kultuře současnosti, nyní například na výstavě Nové pověsti české s podtitulem Folklor atomového věku.

 

 

Folklorní regiony Čech, Moravy a Slezska

V sobotu 12. února v 17 hodin bude v Letohrádku Kinských zahájen druhý ročník cyklu Folklorní regiony Čech, Moravy a Slezska. Program bude tentokrát věnován oblasti Podkrkonoší a začne přednáškou PhDr. Heleny Mevaldové o lidové kultuře této oblasti, v 19 hodin vystoupí známý folklorní soubor Hořeňák z Lázní Bělohrad.

Program Folklorní regiony Čech, Moravy a Slezska představuje jednotlivé národopisné regiony České republiky. Jde o cyklus pravidelných pořadů, jejichž součástí jsou hudební a taneční vystoupení předních folklorních souborů, přednášky, prezentace unikátních a dosud nevystavených předmětů ze sbírek Národního muzea, ochutnávky regionálních specialit nebo zábava s lidovou muzikou. Jednotlivé pořady se konají každou druhou sobotu v měsíci (s výjimkou července a srpna).

Projekt chce lidovou tradici přiblížit v její nejautentičtější živé podobě. V jeho rámci vystupují soubory, které se věnují folkloru svého regionu. Zároveň jsou prezentovány regiony pozapomenuté, které si veřejnost s živými lidovými tradicemi příliš nespojuje. V loňském roce to bylo například Podještědí. V letošním roce je plánována kultura historických národnostních menšin, jakými jsou sudetští Němci na Chebsku a Moravští Charváti.

Pro zájemce, kteří se chtějí o daném regionu dozvědět více, jsou určeny přednášky před hlavním vystoupením. Přednášejícími jsou přední čeští etnologové, často odborníci z právě prezentovaných regionů. V některých případech si návštěvníci mohou po vystoupení se souborem zazpívat a zatancovat, což většina návštěvníků velmi oceňuje.

 

Program jednotlivých pořadů na rok 2011:

  • 12. února 2011 Podkrkonoší
  • 12. března 2011 Podluží (Slovácko)
  • 9. dubna 2011 Doudlebsko
  • 14. května 2011 Dolňácko (Slovácko)
  • 11. června 2011 Chodsko
  • 10. září 2011 Plzeňsko
  • 8. října 2011 Kopanice (Slovácko)
  • 12. listopadu 2011 Chebsko
  • 10. prosince 2011 Moravští Charváti

 

Tradiční řemeslné dílny

Dalším celoročním projektem Národopisného muzea pro veřejnost jsou tradiční řemeslné dílny, které se konají každý druhý víkend v měsíci. Jde o cyklus jednodenních nebo dvoudenních kurzů, v nichž se návštěvníci mohou naučit (nebo si vyzkoušet) některé tradiční výrobní postupy - ať už jde o řezbářství, zdobení kraslic nebo o malbu na keramiku. Projekt se konal poprvé v loňském roce.

Cílem je především umožnit zájemcům o tradiční lidovou kulturu získat vlastní praktické zkušenosti s lidovou výrobou. Jde tedy o jistou formu zážitkové pedagogiky, kdy návštěvníci muzea nemusí být jen pasivními diváky, stejně tak jako při kurzu folklorních tanečních.

V roce 2011 se uskuteční následující řemeslné kurzy:

12.–13. února Kurz paličkování, lektorka Marie Babůrková
Dvoudenní kurz So i Ne 10:00–17:00
12.–13. března Pletení z orobince, lektorka Iveta Dandová
Jednodenní kurz So nebo Ne 10:00–17:00
9.–10. dubna Malování velikonočních kraslic, lektorka Jiřina Ceehová
jednodenní kurs So nebo Ne 10:00-17:00 
14.–15. května Točení a malování fajánsí, lektorka Alexandra Kaňovská
Dvoudenní kurz So i Ne 10:00–17:00
11.–12. června Výroba krpců, lektor Jiří Hýža
Dvoudenní kurz So i Ne 10:00–17:00
září (bude upřesněno) Zpracování mléka, výroba sýra, lektor Petr Rubáš
Dvoudenní kurz So i Ne 10:00–17:00
8.–9. října Úvod do řezbářství, lektor Jan Roda
Dvoudenní kurz So i Ne 10:00–17:00
12.–13. listopadu Podmalby na skle, lektor Jiří Honnis
Jednodenní kurz So nebo Ne 10:00–17:00
10.–11. prosince Vizovické pečivo, lektorka Miluše Šímová
Jednodenní kurz So nebo Ne 10:00–17:00

 

Lidová kultura současnosti a další netradiční témata

Vedle tradičních etnografických témat Národopisné muzeum pravidelně prezentuje také moderní, netypická témata. Jedním z nich je lidová kultura současnosti, se kterou seznamuje například aktuální výstava Nové pověsti české s podtitulem Folklor atomového věku.

Výstava dokládá, že lidová tradice přežívá i dnes, ve věku kabelové televize, internetu a mobilních telefonů. Prezentuje autentické jevy, které byly běžnou součásti světa dětí i dospělých uplynulých padesáti let a které jsou kolektivně tradovány a vytvářeny zcela spontánně. Návštěvníci se mohou seznámit s dětskými hračkami, oděvními projevy volnočasových subkultur, jako jsou trampové či přívrženci hnutí punk a metal, tradicemi vojáků základní služby i svérázným kutilským uměním. Výstava je doplněna sérií komentovaných prohlídek a cyklem přednášek a prezentací předních českých odborníků, které se konají každou středu od 17 hodin a důkladněji seznamují s jednotlivými tématy výstavy:

  • 9. února Trampský folklor
  • 16. února Anekdoty a vtipy jako folklorní žánr
  • 23. února Domácí umění
  • 2. března Hudební subkultury mládeže
  • 9. března Punks a skinheads – protivníci nebo spojenci?
  • 23. března Populární a masová kultura vs. lidová kultura současnosti

 

Další plánované akce

V roce 2011 se budou v Národopisném muzeu konat výstavy věnované zbojníkům a loupežníkům, tradiční kultuře sudetských Němců nebo dětským výtvarným pracím na téma bájí, pohádek a pověstí. Připravena je i výstava věnovaná fenoménu polních strašáků.

Během masopustního a velikonočního období se uskuteční oblíbený Dětský masopust v Kinského zahradě a Květná neděle v Musaionu.

Během druhého květnového víkendu se uskuteční nejrozsáhlejší akce roku, letos již 12. ročník Národopisné slavnosti v Kinského zahradě, na které vystoupí nejlepší folklorní soubory. Letošním tématem je Slezsko. Poprvé se bude odehrávat i v okolí roubeného kostelíka sv. Michala na jižním svahu Petřína.

Na podzim se mohou návštěvníci těšit na další tradiční akce, jako jsou Svatováclavské dny v Musaionu spojené s prezentací tradičních lidových řemesel, dětský divadelní a herní festival Pohádková Zahrada Kinských a vystoupení folklorních souborů z Rumunska a Bulharska doplněná krátkodobými výstavami a ochutnávkami balkánských specialit.

Zima je spojena s tradiční výstavkou unikátního lidového betlému – každý rok z jiného regionu České republiky - a adventním folklorním pořadem Před Vánoci dlouhé noci

Podrobnější informace o akcích Národopisného muzea naleznete na internetových stránkách Národního muzea www.nm.cz.

 

10. února 2011
10. února 2011