Zápis ze zasedání sociálního výboru ZHMP, ze dne 3.3. 2008
Z Á P I S ze zasedání Sociálního výboru ZHMP ze dne 3.3. 2008
|
Zasedání Sociálního výboru ZHMP se uskutečnilo od 15:00 do 16:35 hod. v budově MHMP na Mariánském nám. č. 2 v zasedací místnosti č. 349.
Přítomni: viz. prezenční listina
Program:
1. Schválení programu a ověřovatele zápisu, kontrola zápisu ze dne 5.3.2007
2. Informace ředitele OKR MHMP Ing. Berana – krizová opatření v domech zvláštního určení v majetku HMP
3. Informace ředitele BYT MHMP Mgr. Dykasta - Pravidla pro poskytování slevy z nájemného v bytech zvláštního určení a v bytech v domech zvláštního určení v majetku HMP
4. Průběžná informace o postupu komunitního plánování
5. Informace o činnosti SV ZHMP ve II. pol. 2007
6. Různé
· Návrh ZHMP – zákon o regulaci prostituce
· Územní plán HMP
(Vzhledem k potřebě prostudování velkého množství podkladových materiálů k tomuto bodu, bude
„Územní plán HMP“ – po dohodě se zástupci ÚRM MHMP – projednán na dubnovém zasedání
SV ZHMP).
· Žádost Svazu paraplegiků o podporu a pomoc při řešení realizace záměru rozšíření Centra Paraple.
· Žádost o podporu při realizaci koncepčního záměru restrukturalizace ICSS
Odlochovice.
- Ad.1) Program zasedání SV ZHMP byl schválen.
Ověřením zápisu byla pověřen radní Mgr. Pešák.
Kontrola zápisu z 4.2.2008 – bez připomínek.
Hlasování: 7 – 0 - 0
- Ad.2) Informace ředitele OKR MHMP Ing. Berana – krizová opatření v domech
zvláštního určení v majetku HMP
V roce 2005 se v Pražské organizaci vozíčkářů uskutečnila úvodní schůzka k možné ochraně tělesně postižených osob na území hl. m. Prahy v případě vzniku mimořádné nebo krizové situace.
Cílem této schůzky bylo získat databázi zdravotně postižených a imobilních osob pro potřeby složek záchranného bezpečnostního systému HMP.
Největším problémem zpočátku bylo získání využitelných údajů o těchto osobách. Byly osloveny jednotlivé příspěvkové organizace tělesné postižených a na základě společného postupu se podařilo získat od EU finanční prostředky z evropských strukturálních fondů na financování registračních pracovníků, kteří provádějí registraci zdravotně postižených a imobilních seniorů.
Pro oslovení co největšího počtu osob byl připraven informační materiál, který byl distribuován jak jednotlivými registrátory, tak sociálními odbory městských částí, a bylo využito i služeb České pošty.
Pokud se oslovené osoby na příslušném registračním místě zaregistrovaly, byly zařazeny do databáze.
Zpracovaná databáze je uložena u OKR MHMP pro řešení mimořádných událostí a na základě další smlouvy mezi Národní radou zdravotně postižených a HZS HMP budou údaje o imobilních osobách sloužit hasičům při běžných zásazích, tak aby postižené osoby měly jistotu, že nebudou při případné evakuaci opomenuty.
Registrace stále probíhá a cílem je získat pokud možno údaje o co největším počtu postižených a seniorů.
V lednu 2008 se konala na porada ředitelů příspěvkových organizací v působnosti SOC MHMP (domovy pro osoby se zdrav. postižením a domovy pro seniory). Na této poradě byli přítomní seznámeni s projektem pražské krajské rady ZP, který má za úkol registraci zdravotně postižených a seniorů na území HMP. V této souvislosti byli upozorněni na nutnost aktualizace evakuačních plánů.
Usnesení: Sociální výbor ZHMP bere na vědomí informaci ředitele OKR Ing. Berana o krizových opatřeních v domech a bytech se zvláštním určením v majetku HMP, v případě vzniku mimořádné nebo krizové situace
Hlasování: 8 – 0 - 0
- Ad.3) Informace ředitele BYT MHMP Mgr. Dykasta - Pravidla pro poskytování
slevy z nájemného v bytech zvláštního určení a v bytech v domech
zvláštního určení v majetku HMP
Sociální výbor ZHMP projednal Pravidla pro poskytování slevy z nájemného v bytech zvláštního určení a v bytech v domech zvláštního určení v majetku HMP, předložené odborem BYT MHMP.
Od 1. ledna 2007 došlo ke změně konstrukce a výpočtu příspěvku na bydlení v systému dávek státní sociální podpory, přiznávaného podle zákona 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů, v návaznosti na přijetí zákona č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu, kde došlo k zásadní změně konstrukce životního minima vypuštěním části životního minima vyjadřující náklady na domácnost.
Nově konstruovaný příspěvek na bydlení vychází ze zásady, že každá osoba či rodina může na bydlení vynaložit část svých příjmů. Za sociálně únosné se považuje, aby domácnost vynakládala na náklady spojené s bydlením 30%, v Praze pak 35%, svých příjmů. Podmínky pro příspěvek na bydlení jsou konstruovány takovým způsobem, aby nedošlo u sociálně slabších skupin osob ke ztrátě bydlení, ale zároveň, aby motivovaly uživatele bytů zajistit si příjem vlastní prací a tím i bydlení na odpovídající úrovni.
Usnesení: Sociální výbor ZHMP bere na vědomí Pravidla pro poskytování slevy z nájemného
v bytech zvláštního určení a v bytech v domech zvláštního určení v majetku HMP
Hlasování: 7 – 1 - 0
- Ad.4) Průběžná informace o postupu komunitního plánování
Usnesením Rady hlavního města Prahy č. 1804 ze dne 20.11.2007 byl schválen Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb (SPRSS) hlavního města Prahy na rok 2008.
Priority:
1. Rozvoj systému sociálních služeb s posílením rodinné, individuální, asistenční a neústavní péče.
2. Zahájení transformace příspěvkových organizací na jinou právní formu a transformace mimopražských zařízení
3. Podpora samostatnosti městských částí v sociální oblasti
4. Vybudování systému plánování a řízení sociálních služeb
- Návrhová skupina zpracovala v průběhu prosince – února t.r. Strukturu organizace a plánování sociálních služeb v Praze, která byla připomínkována osmi pilotními městskými částmi a koordinátory MČ.
- V současné době je Struktura organizace a plánování sociálních služeb v Praze připravována k projednání v Radě HMP.
- Součástí navržené struktury je Komise rady HMP pro plánování sociálních služeb, do které jsou v současné době voleni zástupci. Komise bude mít 11 členů a budou v ní zástupci samosprávy, státní správy, metodiků a koordinátorů.
- Komisí Rady bude jmenována Odborná rada pro KPSS z řad metodiků komuntního plánování, koordinátorů, tvůrců Metodik pro plánování sociálních služeb a dalších expertů.
- Mapování potřeb – bude zpracována analýza potřeb uživatelů sociálních služeb pro tři cílové skupiny uživatelů ( osoby se zdravotním postižením, senioři a rodiny s dětmi).
- V současné době jsou využívány ke zveřejňování informací stávající webové stránky odboru na serveru MHMP.
PR struktury bude financováno z připravovaného projektu Plánování sociálních služeb v Praze .
Usnesení: Sociální výbor ZHMP bere na vědomí průběžnou informaci o postupu komunitního plánování
Hlasování: 8 - 0 - 0
- Ad.5) Informace o činnosti SV ZHMP ve II. pol. 2007
(viz příloha k zápisu ze dne 3.3.2008)
Usnesení: Sociální výbor ZHMP schvaluje zprávu o činnosti SV ZHMP ve II. pol. r. 2007
Hlasování: 8 - 0 - 0
- Ad.6) Různé:
- Návrh ZHMP – zákon o regulaci prostituce
Sociální výbor ZHMP projednal Návrh ZHMP – zákon o regulaci prostituce. Návrh zákona je zpracován v souladu s přílohou k usnesení Rady HMP č. 85 ze dne 29.1.2008.
ŘED ZIO JUDr. Novaková a zástupci Městské policie informovali o návrhu zákona, který definuje prostituci a stanoví podmínky na základě kterých lze prostituci provozovat.
V současné době probíhá připomínkové řízení, které bude ukončeno 31.3.2008. Pokud budou ze strany členů výboru připomínky, mohou je zaslat na adresu RED ZIO: eva.novakova@cityofprague.cz .
Usnesení: Sociální výbor ZHMP bere na vědomí návrh zákona o regulaci prostituce. Členové SV ZHMP podají případné připomínky k návrhu zákona do 31.3.2008 písemně ZIO MHMP.
Sociální výbor ZHMP doporučuje schválení zákona o regulaci prostituce.
Hlasování: 6 – 1 - 0
- Žádost Svazu paraplegiků
Sociální výbor ZHMP obdržel dopis Svazu paraplegiků, ze dne 14.2.2008 (příloha č.2 k zápisu), s žádostí o pomoc a podporu při řešení realizace záměru rozšíření Centra Paraple s ohledem na dosud pravomocně nedořešenou otázku vlastnictví části pozemku.
Počet klientů s poraněním míchy narůstá, proto je záměrem Svazu paraplegiků rozšířit Centrum Paraple přistavěním nové části ke stávající budově. Od roku 2005 jsou shromažďovány pomocí sbírek finanční prostředky na stavební práce. Svaz paraplegiků se veřejnosti zavázal k užití těchto peněz k těmto účelům.
Přístavba by zasáhla na vedlejší pozemek č.parc. 806/892 – ostatní plocha o výměře 1.883 m2. Rozhodnutím Pozemkového úřadu Praha č.j. PÚ 3784/92/9 ze dne 21.5.2007 (nabytí právní moci dne 11.8.2007), došlo k vydání podílů na předmětném pozemku restituentům, podíl id. 1/8 vzhledem k celku zůstal v majetku Hlavního města Prahy. Ze strany Hl. města Praha byla podána proti tomuto rozhodnutí žaloba u Obvodního soudu Praha 10, otázka vlastnictví tak není pravomocně dořešena.
Dle Svazu paraplegiků by situaci vyřešilo, kdyby HMP vzalo žalobu zpět a souhlasilo s převodem svého podílu na Svaz paraplegiků. Svaz paraplegiků nabídl v případě zájmu převedení podílu získaných na ostatních pozemcích (parc. č. 806/892, 806/894, 806/896) a ponechání si ve vlastnictví pouze část pozemku parc. č. 806/892, potřebného k realizaci rozšíření Centra Paraple.
Dopisem OSM MHMP ze dne 27.2.2008 je vyjádřeno stanovisko, podporující žádost Svazu paraplegiků.
Sociální výbor obdržel též stanovisko MČ Praha 10 ze dne 30.6.2006, které je negativní.
Usnesení: Sociální výbor ZHMP doporučuje podpořit zahájení realizace přístavby Centra Paraple v průběhu roku 2008 zpětvzetím žaloby HMP proti rozhodnutí Ministerstva zemědělství – Pozemkového úřadu Praha o vydání spoluvlastnického podílu 7/8 pozemků parc. č. 806/892, 806/894,806/896 katastrální území Malešice za podmínky, že Svaz paraplegiků – Centrum Paraple odkoupí od současných spoluvlastníků na základě již uzavřené smlouvy o budoucí smlouvě kupní spoluvlastnický podíl 7/8 pozemků parc. č. 806/892, 806/894,806/896 katastrální území Malešice a po dokončení přístavby budovy Centra Paraple daruje hlavnímu městu Praze spoluvlastnický podíl 7/8 pozemků, které nebudou tvořit jeden funkční celek s budovou Centra Paraple.
Toto usnesení je podmíněno vydáním souhlasného stanoviska MČ Praha 10.
Hlasování: 7 – 0 - 0
- Žádost o podporu při realizaci koncepčního záměru restrukturalizace ICSS
Odlochovice.
Sociálnímu výboru ZHMP byla adresována žádost o podporu realizace koncepčního záměru restrukturalizace ICSS Odlochovice a předána příslušná projektová dokumentace.
Vzhledem k potřebě řešení nevyhovujícího a ekonomicky náročného provozu Pavilonu Ratměřice je navrženo řešení zakoupením vhodného objektu v osadě Vestec. Jedná se o novostavbu před dokončením. Její pořizovací cena je 2 700 000,- Kč. Náklady na dokončení stavby před nastěhováním 10 klientů jsou odhadovány na 1 700 000,- Kč.
Ředitel ICSS Odlochovice nepožaduje navýšení finančních prostředků na realizaci záměru.
Tento bod bude projednán na příštím zasedání SV ZHMP.
Příští zasedání SV ZHMP se bude konat 7.4.2008 v 15:00 hod. v zasedací místnosti č. 349 – Nová radnice.
Květnové a všechna další zasedání SV ZHMP budou probíhat v zasedací místnosti Rady HMP.
Ing. Lenka Alinčová, v.r.
………..…………………………………………
předsedkyně Sociálního výboru ZHMP
Ing. Ilona Matulová, ředitelka SOC MHMP, v.r. Mgr. Milan Pešák, radní HMP, v.r.
……………………………………………………. …………………………………………………………………
tajemnice výboru ověřovatelka zápisu
Zapsala: Mgr. Magdalena Vávrová, SOC MHMP