Zápis z jednání výboru dopravy ZHMP, ze dne 15.5. 2008
1
Přítomni: Ing. David Vodrážka, Ing. Karel Březina, Ing. Marcel Rückl, Petr Zajíček, Mgr. Petra Kolínská, Radek Lohynský, Štěpán Šlosár, Radovan Šteiner, Ing. Petr Valenta, RNDr. Jiří Witzany Ph.D., Ing. Jan Heroudek
Omluveni: Ing. Vladislav Mareček, Ing. Antonín Weinert CSc.
Program jednání:
- Pražský okruh – aktuální stav přípravy a výstavby
- Městský okruh - aktuální stav přípravy a výstavby
- Postup přípravy prodloužení trasy metra A
- Informace o přípravě mýtného systému na území hl.m. Prahy
Ve 14:00 hod přítomné přivítal a jednání zahájil Ing. Vodrážka.
Ověřovatel zápisu: navržen byl Ing. Karel Březina
Hlasování: pro: 10
proti: 0
zdržel se: 0
Ověřovatelem zápisu byl zvolen Ing. Karel Březina
Program dnešního jednání:
- Pražský okruh – aktuální stav přípravy a výstavby
- Městský okruh - aktuální stav přípravy a výstavby
- Postup přípravy prodloužení trasy metra A
- Informace o přípravě mýtného systému na území hl.m. Prahy
- Různé
Hlasování: pro: 10
proti: 0
zdržel se: 0
Program na jednání byl schválen.
Bod 1: Pražský okruh – aktuální stav přípravy a výstavby
Materiál přednesl Mgr. Robert Wolf, ředitel Závodu Praha ŘSD ČR. Obsáhlý materiál jste dostali předem, proto se ve svém příspěvku zaměřím na problematické body a aktuality.
Stavba 511: V měsíci květnu byl dokončen geologický průzkum. ŘSD ČR je připraveno koncem května letošního roku stavebnímu odboru MHMP předložit žádost o vydání územního rozhodnutí.
Stavba 512: V současné době je ukončeno výběrové řízení na zhotovitele. Vzhledem k tomu, že smlouva není ještě podepsaná nemohu Vám sdělit jméno zhotovitele. Dále probíhá majetková příprava stavby před vydáním stavebního povolení. Především probíhá vyvlastňovací řízení respektive výkupy v lokalitě křížení s dálnicí D1, kterou v rámci stavby 512 vnímáme jako technicky nejsložitější.
Stavby 513, 514: Stavby probíhají podle harmonogramu. K stavbě 514 podotýkám, že na minulém jednání zmíněný problém s majetkovým vypořádáním byl vyřešen. V současné době již na dotčených pozemcích probíhá výstavba a to jak přeložek tak i jednotlivých pilotů.
Stavby 518, 519: Na stavebním odboru MHMP proběhlo ústní jednání v řízení o umístění stavby. Stavební odbor v současné době zpracovává připomínky a podněty tak jak byly jednotlivými organizacemi, občany a dotčenými subjekty učiněny.
Stavba 520: Beze změn.
Diskuse:
Zajíček: Jen mám drobný dotaz ke stavbě 514. Je projednávána změna Územního plánu hl.m. Prahy křižovatky před vstupem do Komořanského tunelu. A tedy ptám se, jak může tato změna ÚPn hl.m. Prahy zdržet celkovou výstavbu?
Ing. Kural: Jedná se o křižovatku Komořanská, kterou připravuje MHMP. Zatím nemáme smlouvy, že by jsme jí měli dělat v rámci stavby 513.
Ing. Vodrážka: Pro doplnění, Pražský okruh jako takový bude fungovat, ale zdrželo by se to napojení. To znamená, že je na nás zastupitelích jak rychle schválíme změnu ÚPn hl.m. Prahy. Dle mých informací by projednávání mělo proběhnout v zrychleném režimu, protože je to veřejně prospěšná stavba.
Mgr. Kolínská: Poprosila bych, abychom mohli dodatečně dostat informace o tom kolik jednotlivé úseky budou stát a jakou část z nich platí EU. Pak je možná škoda, že jsme nedostali vládní usnesení, které se týká úseku 518 a 519. Usnesení se odlišuje od Vašeho materiálu a říká, že komise má posoudit znova vhodnost obou variant. Jestli byste nám mohl něco říct ohledně závěrů té komise. Pro mě z toho vyplývá, že vy jste měli probíhající řízení zrušit. Dále otázka překladu směrnice, která říká, že tento typ komunikace nesmí vést přes sídelní útvar.
Ing. Vodrážka: Informace o investičních nákladech na jednotlivé etapy bych poprosil dodat dodatečně přes tajemníka Výboru dopravy ZHMP. Otázka vládního usnesení k variantnímu řešení v oblasti Suchdola. A pohled na překlad směrnice EU.
Mgr. Wolf: Komise na základě zářijového usnesení vlády je jmenována Ministerstvem dopravy ČR a již se sešla. Závěry komise nám nejsou zatím známy a samozřejmě je očekáváme. K vašemu dotazu ohledně zastavení řízení si myslím, že ono zastavení by bylo hrubou chybou, protože ŘSD ČR musí se svými financemi nakládat účelně. V současné době postupujeme dle schváleného ÚPn hl.m. Prahy, takže svévolné zastavení řízení si dovolím odmítnout. Co se týká určité výtky na průběh části řízení o umístění stavby 518 a 519, tak to je samozřejmě zaprotokolováno a domnívám se, že bude plně zodpovězeno v rámci vypořádání připomínek, tak jak byly uplatněny jednotlivými občany.
Mgr. Kolínská: Já jsem nemluvila o procesu samotném, ale o tom, že při tom jednání byl zmíněn rozpor s nařízením evropské komise a že váš zástupce na toto nebyl schopen reagovat. Nechci mluvit teď o samotném řízení, ale tom zda připravovaná trasa je v souladu s nařízením evropské komise o tom, že tato silnice má míjet hlavní sídelní útvary.
Ing. Vodrážka: Poprosím, jestli můžete reagovat, ale chápu také, že možná zde nemáte dodatek podkladů pro odpověď, takže by stačilo i písemně. Ale nechám samozřejmě na Vás, zda chcete reagovat.
Mgr. Wolf: Stejně jako v prvém případě bych využil možnosti zprávu zaslat později k rukám tajemníka. Děkuji.
Ing. Vodrážka: Vyhrazuji si právo předsedajícího Výboru dopravy neudělit slovo nečlenům Výboru dopravy ZHMP.
Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP bere na vědomí informaci o postupu přípravy a výstavby Pražského okruhu.
Hlasování: pro: 9
proti: 0
zdržel se: 1
Usnesení Výboru dopravy ZHMP bylo schváleno.
Bod 2: Městský okruh - aktuální stav přípravy a výstavby
Materiál přednesl Jiří Zeman, pracovník odboru městského investora MHMP. Také bych jen upřesnil k dodanému materiálu detaily.
Začal bych stavbou 0079 Špejchar – Pelc - Tyrolka, která je řádně povolena a stavební práce běží naplno. Upravuji čísla o prostavěnosti, neboť ta byla v materiálu uvedena ke konci března. Aktuální údaj o prostavěnosti ke konci dubna letošního roku je 2mld 225mil 904 tisíc. Dále bych upřesnil metráž vyražených tunelů, jižní trouba 913 metrů a severní tunelová trouba má 1 127 metrů. Souběžně běží práce na všech staveništích této stavby. Provádí se hloubené tunely a betonáž. Ohledně této stavby bych vám doporučil navštívit webové stránky, které vede zhotovitel stavby, www.tunelblanka.cz. Ve fotogalerii naleznete aktuální fotografie, které vypovídají o stavu výstavby více než strohá čísla. Stavba 0079 je v podstatě bezproblémová s výjimkou různých dopravních opatřeních a omezeních, které způsobují komplikace.
Stavby 9515 a 0080 mají vydaná stavební povolení. V materiálech je i uveden jakýsi předpoklad zahájení výstavby. Ovšem na stavbě Myslbekova – Prašný most, zatím nemáme dořešeno odvolání, takže nemůže být zahájena stavební jáma v květnu letošního roku. Práce zatím probíhají na tom co je povoleno, tedy na zařízení staveniště, na přebírání jednotlivých částí stavenišť a přípravě realizační dokumentace.
Stavba 9515 jako funkční celek souvisí se stavbou 2B Malovanky (tedy stavby 0065). Stavba 2B nemá stavební povolení, blokují ho nedořešené majetkoprávní vztahy určitého sdružení občanů při ulici na Octárně, kteří protestují proti umístění výdechového objektu. Je to komplikováno tím, že technologie příslušné tunelové části těchto dvou staveb je obsažena ve stavbě 9515, takže nám blokují obě stavby přičemž bylo uloženo zpracovat další rozptylovou studii toho výdechového objektu. Studie byla zpracována a schválena hydrometeorologickým ústavem a je tam jasně konstatováno, že objekt tak jak je umístěn a jak je vysoký, vyhovuje platným normám.
K stavbě 0079 bude zajišťována projektová dokumentace k rekonstrukci Šlechtovi restaurace. V pondělí budou podány nabídky, takže by mělo být rozhodnuto o zhotoviteli této projektové dokumentace. V polovině měsíci června bychom měli podat kompletní dokumentaci na Ministerstvo životního prostředí ČR a na odbor ochrany a přírody MHMP k vlastnímu posuzování.
Diskuze:
Zajíček: Jen technický dotaz, problém s tím mostem je již vyřešen?
Zeman: Vlastní technický problém mostu je vyřešen a čekáme do konce května od zhotovitele na ocenění dle výkazu, tak jak jej předložil projektant. Poté se bude řešit další postup.
RNDr. Witzany: Uvádíte, že podle harmonogramu roku 2008 má být prostavěno 5,5 mld. Kč, ale pokud vím, tak v rozpočtu letošního roku je částka větší (tuším 6,5 mld. Kč). Celkové náklady na stavbu uvádíte 22 mld. Kč včetně DPH a náklady na technologii asi 4,5 mld. Kč bez DPH. Myslím, že i v druhém případě musí být hrazeno DPH. Dále uvádíte možné navýšení nákladů kvůli Trojskému mostu. Můžete tedy odhadnout celkové investiční náklady včetně DPH?
Zeman: Emailem vám zašlu celkové smluvní částky jednotlivých staveb a celkovou finanční rekapitulaci staveb. V architektonické soutěži na most byla uvedena částka cca 490 mil, dle odhadu bude částka navýšena cca o 30-40 %. Na příští Výbor dopravy dodáme upřesnění těchto informací.
Mgr. Kolínská: Na Letné byla zbudována určitá stavba, je dočasná?
Zeman: Jedná se o informační středisko k tunelu Blanka, které by mělo být otevřeno zhruba v polovině června letošního roku. Ano, je to stavba dočasná.
Mgr. Kolínská: Ještě mám dotaz k objízdným trasám pro MHD. Je opravdu nezbytné zcela vyloučit tramvajovou dopravu v této oblasti? Lidé mě zasílají fotografie provizorních řešení z minulosti. A dále bych se chtěla zeptat, jak budou vypadat povrchové úpravy v dané oblasti.
Ing. Vodrážka: Na příštím jednání Výboru dopravy ZHMP bude zařazen bod o tom jak budou vypadat povrchy po zahloubení komunikací. A ohledně objízdných tras bych poprosil pana radního Šteinera jestli může zareagovat.
radní Šteiner: Jsem rád, že kolegyně Kolínská zmínila jednokolejná tramvajová provizória. Zmatek v první den (úterý) dopravních opatření byla spíše výjimka, která byla dána neinformovaností řidičů, dohled policií nebyl úplně dokonalý. Tramvajová provizória je varianta, kterou velmi vážně prověřujeme jak pro oblast Letné, tak i pro další oblasti. Pochopitelně však taková věc něco stojí a není to zrovna levná záležitost.
Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP bere předložený materiál na vědomí.
Hlasování: pro: 10
proti: 0
zdržel se: 0
Usnesení Výboru dopravy ZHMP bylo schváleno.
Bod 3: Postup přípravy prodloužení trasy metra A
Materiál přednesl pan Ing. Dohnal, Dopravní podnik hl.m. Praha a.s.. Koncem roku 2007 byla zpracována dokumentace pro územní řízení v celém rozsahu (Dejvická – letiště) s tím, že do projednávání šel pouze úsek Dejvická – Motol. Tato trasa není zcela v souladu s ÚPn hl.m. Prahy, projednává se změna, který by měla být schválena v září letošního roku. Druhý problémový okruh je požadavek odboru ochrany prostředí MHMP na kompletní zpracování dokumentace EIA. V současné době se zpracovává tato dokumentace a je předpoklad, že bude dokončena do konce června letošního roku. Předpokládáme, že územní rozhodnutí bude vydáno koncem letošního roku.
V současné době už je vydán pokyn pro zahájení zpracování dokumentace ke stavebnímu povolení. S tím, že stavební povolení očekáváme na přelomu třetího a čtvrtého čtvrtletí příštího roku. Vlastní stavba by měla být zahájena koncem roku 2009.
Celkové stavební náklady na trasu Dejvická – Motol předpokládáme ve výši 17,5 mld. Kč a dále předpokládáme, že by investice mohla být částečně hrazena z Evropských fondů. Kde v operačním fondu doprava je na tuto akci částka, která při dnešním kurzu koruny vůči euru představuje 7,3 mld. Kč. Proto bych chtěl poprosit členy Výboru dopravy, aby v budoucnu podpořili tuto snahu a dále aby podpořili dofinancování akce z prostředků města, neboť dofinancování je nezbytnou podmínkou pro podání žádosti do Bruselu. Celková částka by měla být navýšena o náklady na obnovu vozového parku. Počítá se zde s modernizovanými jednotkami v počtu 15 souprav, které by stály cca 1,1 mld. Kč. Největší změna v tomto projektu je naše snaha o zpětné zrušení etapizace prvního úseku Dejvická – Petřiny, Petřiny – Motol, která byla usnesením Rady HMP schválena v třetím čtvrtletí loňského roku. Sloučení těchto staveb by mělo ekonomické a provozní výhody. Provozní výhody jsou zcela zřejmé. Ukončení etapy na Petřinách by z hlediska návazné dopravy nebylo zcela optimální. Stanice Motol umožňuje využít jejího provozu s maximálním efektem i pro jihozápadní sektor města a má kvalitní obsluhu motolských komplexů.
Závěrem vystoupení bych se ještě zmínil o rychlodráze Praha-Ruzyně. Koncem dubna proběhlo jednání na Ministerstvu dopravy ČR a domnívám se, že v současné době existuje konsenzus na všech politických i jiných kompetentních úrovních ohledně koexistence prodloužení metra tak i existence rychlodráhy na letiště.
Diskuse:
Ing. Březina: Ano, myslím, že bychom již měli opustit myšlenku rozdělení této trasy na uvedené etapy. Jsou pro to následující čtyři důvody: redukce na straně investic, co nejrychleji dokončit dopravní obsluhu areálu nemocnic Motol, zjednodušení návazné dopravy, podpora městských částí. Já bych byl rád, kdyby již od příště jsme měli to trasování Dejvice – Motol a pak návazně dále.
Ing. Vodrážka: Plně se ztotožňuji s Vaším návrhem, které bude zohledněno v našem usnesení.
Zajíček: Ptám se zda na obnovu vozového parku bude vypsáno výběrové řízení a nebo jestli se podepíše dodatek ke smlouvě s firmou Siemens, tak aby se doplňoval ten samý typ vozidel.
Ing. Dohnal: S touto problematikou nejsem plně seznámen, ale předpokládáme, že by mělo jít o stejné typy vozidel a tudíž, že nebudeme vypisovat nové výběrové řízení.
Mgr. Kolínská: Mám dotaz zdali na této trase nechybí stanice na Vypichu? V kapitole 5 předloženého materiálu mě zaujal poslední odstavec ve vztahu k železnici a to terminál Dlouhá míle. Proč představitelé Prahy a MČ Praha 6 počítají s terminálem Veleslavín, který by vlastně nemusel vůbec, právě kvůli tomu, že připravujeme terminál Dlouhá míle. Dále mě trochu překvapuje, že v přípravě dokumentace pro územní řízení se značně předbíhá před schválením Územního plánu hl.m. Prahy. Jeví se tedy, že schválení ÚPn hl.m. Prahy je pak naprostá formalita.
radní Šteiner: Je zřejmé, že terminál Dlouhá míle slouží zejména pro návaznou dopravu ze silnice R6 respektive I/6 a tudíž zatahovat autobusovou dopravu a ostatní dopravu po Karlovarské blíže centru není z dopravního hlediska vhodné. Terminál Veleslavín je otázkou dalších diskusí, já si jej představuji jako dočasné řešení právě do zprovoznění terminálu Dlouhá míle. Zastupitelstvo hl.m. Prahy jednomyslně schválilo zadání změny ÚPn hl. m. Prahy. Jelikož změna ÚPn hl.m. Prahy plně respektuje zadání, domnívám se, že je vhodné projekční práce připravit ve vztahu k územnímu řízení.
Mgr. Kolínská: Ještě jsem se tázala na stanici metra Vypich.
MČ Praha 6 paní zastupitelka Trnková: V současné době probíhají intenzivní jednání s Metroprojektem ve věci nalezení vhodných tras pro návaznou autobusovou dopravu v okolí stanice Motol. Dle průzkumů vypracovaných před umístěním stanic vyplynulo, že stanice Vypich by byla málo využívaná a zcela zbytečně by prodražila stavbu nehledě na krátkou vzdálenost od stanice Motol.
Ing. Adámek: Jen bych chtěl poprosit, aby se myšlenka terminálu Veleslavín zcela neopouštěla, neboť Dlouhá míle má z hlediska železnice návaznost na letiště a terminál Veleslavín by měl návaznost na Kladno. Pokud by vznikl nějaký problém na Dlouhé míli kapacitně by pak byl těžko řešitelný v případě, že bychom neměli terminál Veleslavín.
Zajíček: Stanice Petřiny zasahuje až téměř k Markétě. Pokud bychom postavili stanici Vypich, vzdálenostně by byla cca na délku soupravy metra od předešlé stanice, což je nesmyslné. Chápu, že přestup nemusí být schůdný, ale je to věcí následujících povrchových úprav. Dále je v této oblasti plánována ještě Břevnovská radiála, která změní konfiguraci křižovatky a zasáhne také do výsledných povrchových úprav.
Ing. Dohnal: Dopravní podnik je v tomto ohledu v nezáviděníhodné pozici, protože veškeré předchozí trasy metra byly podpořeny ÚPn hl.m. Prahy, což tato není a my nejsme těmi, kdo by měl určovat kde budou umístěny stanice metra. V současné době zpochybňovat navržení stanic metra by nebylo dobré z hlediska časových i finančních. Je předpoklad, že by metro z Motola pokračovalo dále a stanice Bílá hora, která leží na tramvajové radiále, takže z dlouhodobého hlediska by se význam stanice metra Vypich ještě ponížil.
Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP bere na vědomí zprávu o postupu a přípravy prodloužení trasy metra A.
Hlasování: pro: 10
proti: 0
zdržel se: 0
Usnesení Výboru dopravy ZHMP bylo schváleno.
Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP nesouhlasí s vnitřní etapizací prvního úseku na etapy Dejvická –Petřiny, Petřiny-Motol.
Hlasování: pro: 10
proti: 0
zdržel se: 0
Usnesení Výboru dopravy ZHMP bylo schváleno.
Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP souhlasí s první etapou v celé délce Dejvická – Motol.
Hlasování: pro: 10
proti: 0
zdržel se: 0
Usnesení Výboru dopravy ZHMP bylo schváleno.
Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP doporučuje Zastupitelstvu hl.m. Prahy zabývat se pouze dále první etapou v podobě Dejvická - Motol bez dalšího dělení.
Hlasování: pro: 10
proti: 0
zdržel se: 0
Usnesení Výboru dopravy ZHMP bylo schváleno.
Bod 4: Informace o přípravě mýtného systému na území hl.m. Prahy
Materiál přednesl zástupce firmy Deloitte. Při zpracování této studie jsme vycházeli z čtyřech základních cílů. Prvním cílem je zlepšení životního prostředí a ochrana kulturního dědictví v centru Prahy. Dalším cílem je zlepšení dopravní situace v centru města. Vybudování nástroje pro řízení dopravních proudů v Praze. Budování mýtného systému takovým způsobem, aby investice do systému umožňovala multifunkční využití technologie zejména kamerového systému. V studii jsme se zabývali vymezením zóny, formou zpoplatnění (zónové či kordónové), technologické řešení mýtného systému, v závěru materiálu je podrobně zpracovaný časový plán, která směřuje do roku 2010. Dle naší studie by pro hl.m. Prahu bylo vhodnější zónové zpoplatnění. Dále jsme se zabývali velikostí zpoplatněného území, pro tento účel jsem zvolili tři varianty (malá, střední, velká). Domníváme se, že pro pilotní projekt (rok 2009) by bylo vhodné zvolit střední variantu s tím, že do budoucna tedy po dobudování městského okruhu se přikláníme k velké variantě. Dále v materiálu máte popsané technologické řešení detekce vozidel. Z našich hodnocení vyplývá, že nejvhodnější systém pro Prahu je kamerový dohled s automatickým rozpoznáváním registračních značek vozidel.
Diskuse:
Ing. Březina: Domnívám se, že tento materiál je spíše informativní a bude jej třeba dále rozpracovat. Proto bych doporučil, abychom o materiálu nehlasovali a podrobně se této problematice věnovali na některém z příštích jednáních.
Zajíček: Nejsem přesvědčen o tom, že mýtný systém, tak jak je popsán není pouze a jenom generátorem na peníze a chtěl bych upozornit na právě probíhající spor ve věci zón placeného stání na půdě parlamentu ČR, který probíhá na základě stejného zákona jako se bude připravovat mýtný systém. Proto si myslím, že do vyřešení legislativy nemá cenu na tomto projektu dále pracovat. V současné době máme nástroje na bezpečnost a dopravní modelování při dnešním monitoringu kamerovým systémem a nástrojích hlavní dopravní řídící ústředny. Já osobně nebudu hlasovat pro pokračování tohoto projektu pokud tam nebude nadepsáno, že to je nástroj na vylepšení městské kasy a potom budu proti.
RNDr. Witzany: Můžete prosím blíže vysvětlit princip zónového zpoplatnění rezidentů. Druhý dotaz se týká investičních a provozních nákladů. Podle prezentace odboru informatiky MHMP se náklady na výstavbu mýtného budou návratné až po určité delší době.
radní Šteiner: Je třeba říci, že zpoplatnění vjezdu do centra bude vždy prolnuto se zónami placeného stání. Čili v žádném případě nepočítáme s tím, že by rezidenti měli být zpoplatněni dvakrát.
Deloitte: V Londýně je to tak, že rezidenti platí pouze 10% částky za mýtné. Toto je opravdu úvodní strategická studie, která má za úkol vymezit pouze základní parametry mýtného systému či zmapovat další potřebné kroky k zavedení tohoto systému. V současné době probíhají další práce na rozpracování problematiky a jedním z nich je i výstup ve věci financování, který by měl být hotov na přelomu léta.
Mgr. Kolínská: Doporučila bych do vyjmenování pozitiv mýtného systému omezení hluku. V úvodu zmiňujete výkonové a bodové zpoplatnění, ale dále v textu jej vůbec nerozpracováváte. Můžete to nějak okomentovat?
Deloitte: K této stručné prezentaci existuje studie, která to podrobně popisuje. Bodové zpoplatnění se využívá zejména ke zpoplatnění části infrastruktury např. mostu, tunelu apod. Výkonové zpoplatnění je něco co se používá na českých, německých, rakouských dálnicích. V případě, že by se využíval tento systém bylo by třeba pro něj satelitní systém.
Ing. Vodrážka: Děkuji za předložený materiál, jelikož se jedná pouze o úvodní informaci nebudeme o něm hlasovat. Tato problematika bude součástí dalších našich jednání.
Bod 5: Různé
Ing. Vodrážka: V tomto bodu bych Vás chtěl vyzvat, aby jste zasílali tajemníkovi Výboru dopravy ZHMP náměty na program pro další jednání Výboru dopravy, abychom si na příštím jednání mohli schválit náměty na program na druhé pololetí.
Ing. David Vodrážka
předseda výboru dopravy
Ing. Karel Březina
ověřovatel zápisu
Ing. Jan Heroudek
tajemník výboru dopravy