Zápis z jednání Výboru dopravy ZHMP, ze dne 10.6. 2010
Přítomni: Ing. Karel Březina, Pavel Ambrož, Ing. Karel Hagel, Mgr. Petra Kolínská, Ing. Marcel Rückl, Radovan Šteiner, Ing. Petr Valenta, Ing. Antonín Weinert, CSc., RNDr. Jiří Witzany, Ph.D., Ing. Jan Heroudek
Omluveni: Ing. David Vodrážka, Radek Lohynský, Ing. Vladislav Mareček
Ve 14:00 hod. přítomné přivítal a jednání Výboru dopravy ZHMP zahájil místopředseda Ing. Marcel Rückl, který zároveň omluvil z dnešního jednání předsedu výboru Ing. Davida Vodrážku.
Ověřovatelem dnešního zápisu byl navržen Ing. Karel Březina.
Hlasování: pro: 9 proti: 0 zdržel se: 0
Ověřovatelem zápisu byl zvolen Ing. Karel Březina.
Ing. Rückl: Navrhuji schválit zápis z jednání dne 13.5. 2010.
Hlasování: pro: 9 proti: 0 zdržel se: 0
Zápis z jednání dne 13.5. 2010 byl schválen.
Program dnešního jednání:
1. Informace o přípravě Evropského týdne mobility 2010
2. Stav přípravy prodloužení trasy metra A
3. Problematika vymáhání pokut a služby fullservisu
4. Stav výstavby jižní části Pražského okruhu
5. Studie nezávislého posouzení ZPS v hl.m. Praze
6. Různé - Dopravní obsluha MČ Praha-Štěrboholy, MČ Praha-Dolní Měcholupy, MČ Praha- Dubeč
Hlasování: pro: 9 proti: 0 zdržel se: 0
Program dnešního jednání byl schválen.
Bod 1: Informace o přípravě Evropského týdne mobility 2010
Materiál stručně představil Ing. Jan Marek, odbor dopravy MHMP: Hl.m. Praha bude Evropský týden mobility (dále jen ETM) pořádat již po osmé. Program týdne jste obdrželi v materiálech k dnešnímu jednání a takto by měl být předložen do Rady HMP pravděpodobně koncem měsíce. Jelikož může dojít k drobným úpravám programu bude do Rady HMP ke konci srpna předložena aktualizovaná informace o konání ETM. Letošní motto je „Prodluž si život, buď aktivní“, což znamená snahu o zlepšení kvality života ve městě. ETM bude zaměřen na alternativní dopravu, zejména cyklistickou a pěší, na prevenci v oblasti bezpečnosti silničního provozu a v neposlední řadě na důležité informace k rozvoji dopravy na území hl.m. Prahy. Program probíhá od 16.9. do 22.9. v celé Evropě. Národní koordinátorkou za celou Českou republiku je paní Ing. Veverková z Ministerstva životního prostředí ČR. Jednotlivé dny v týdnu jsou tématicky zaměřeny a mají své gestory, podrobné informace máte v dodaném materiálu.
Diskuse:
Mgr. Kolínská: Chtěla jsem se zeptat, zdali by nebylo možné obohatit program o to, aby jeden den byla MHD zdarma. Dále jsem se chtěla zeptat zdali evropský den bez aut (dále EDBA) připadá vždy na 22.9. a zdali by pro tuto akci nešla vybrat jiná lokalita.
radní Šteiner: Oba návrhy jsme již v minulosti posuzovali a nezdají se nám vhodné. Domnívám se, že z hlediska lokality není vhodnějšího místa pro tuto akci o čemž svědčí i fakt, že rok od roku lokalitu rozšiřujeme. Neznamená to však, že jednotlivé městské části se nemohou připojit k tomuto dni a lokálně podpořit akci. O MHD zdarma jsem ochoten jednat, ale domnívám se, že daleko vhodnější jsou příležitostné jízdenky, které můžeme vydat v rámci dne otevřených dveří Dopravního podniku hl.m. Prahy, a.s. a mohou být např. distribuovány v depu Hostivař. EDBA nemusí vždy připadat na 22.9. Pokud město pořádá celý týden, tak si může vybrat, který den bude věnován EDBA.
Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP bere na vědomí předložený materiál.
Hlasování: pro: 9 proti: 0 zdržel se: 0
Usnesení bylo schváleno.
Bod 2: Stav přípravy prodloužení trasy metra A
Materiál přednesl Ing. Martin Dvořák, generální ředitel DP hl.m. Prahy, a.s.: Byly zahájeny stavební a přípravné práce pro I. etapu, která představuje ražený úsek o délce 6 km se čtyřmi stanicemi. Ani v jedné z přípravných fází nejsme v časovém skluzu. V současné době s MČ Praha 6 řešíme výslednou podobu stanice metra Veleslavín a kapacitu autobusového terminálu.
Diskuse:
Ambrož: K Veleslavínu bych se chtěl zeptat, v čem tkví záporné stanovisko Útvaru rozvoje města HMP?
Ing. Kutil, IDS: Záporné stanovisko se váže k tomu, že není schválen definitivní Územní plán hl.m. Prahy. V roce 2014 by měla celá stanice metra již být postavena, ale současné stavební povolení tomu není nakloněno. Proto MČ Praha 6 vydala stanovisko, že souhlasí se současnou podobou stanice metra.
RNDr. Witzany: Chtěl bych poprosit, abychom v těchto zprávách dostávali podrobnější harmonogramy. Opravdu budou k dispozici zmíněné finanční prostředky na toto stavbu v období 2010-2014? Byl bych nerad, kdyby se výstavba pozastavila z důvodu nedostatku finančních prostředků.
Mgr. Kolínská: Na webu MČ Praha 6 se objevily nějaké zápisy z porad mezi MČ Praha 6, Dopravním podnikem hl.m. Prahy a hl.m. Prahou ohledně toho jak bude vypadat povrchová doprava po zprovoznění metra. Z těchto zápisů vyplývá, že povrchová doprava bude omezena respektive zkrácena nebo že se prodlouží intervaly. Dále se v zápisech hovoří o pásmovém provozu metra ze stanice Dejvická. Ve zprávě proveditelnosti pro Evropskou komisi se hovoří o tom, že variabilní a fixní náklady na jeden vozokilometr jsou 57 Kč, přitom současné náklady jsou 90 Kč.
Ing. Březina: Byl bych rád, kdybychom uváděli finanční záležitosti v souladu s dlouhodobou smlouvou. Tedy ne jako investiční dotace, ale jako součást dlouhodobé smlouvy, protože vozový park není součástí investiční dotace.
radní Šteiner: Metodicky je správně takto uvádět finance, nicméně jiná velká zahraniční města při uplatňování dotací zahrnují výstavbu metra a železnici do stejné kategorie. K penězům na které se ptal pan Witzany bych rád uvedl, že zítra na mimořádném projednání Rady HMP bude projednáván materiál k ručitelskému prohlášení hl.m. Prahy za DP hl.m. Prahy, který umožní čerpat finanční prostředky z fondů Operačního programu Doprava právě na výstavbu metra A, kde je alokováno 400 mil euro. K provozu metra, jak se ptala paní Kolínská bych rád uvedl, že vždy při otevření nové trasy metra dochází k nějakým úpravám povrchové MHD. Je to celkem logické, v opačném případě by se jednalo o plýtvání finančními prostředky. Co se týká pásmového provozu, o tom slyším poprvé, pravděpodobně nějaké další diskuse na toto budou následovat, což zase souvisí s efektivitou daného provozu.
Ing. Dvořák: Zatím nevím o žádných jednáních k omezení povrchové dopravy a v současné době je považuji za předčasné. K té kalkulaci co uváděla paní Kolínská zpracujeme písemnou odpověď. Kalkulace pravděpodobně firmy Jaspers byla asi uváděna s čistými provozními náklady v rámci provozu, tedy bez nákladů na celkovou dopravní cestu respektive bez nákladů na ochranný systém metra, bez nákladů na dispečerskou službu atd. Taková to kalkulace je zcela běžná.
Ing. Prokel, ROPID: Skutečně již existují rámcové představy a to na 10 let dopředu o omezení povrchové dopravy. Diskuse o detailních úpravách teprve opravdu nastanou.
Mgr. Kolínská: Nerozumím tomu, proč tedy v kalkulaci nejsou uváděny kompletní provozní náklady.
radní Šteiner: Je to z důvodu, že cca polovina dopravních podniků nevlastní dopravní cestu. Dopravní cestu pak třeba vlastní město nebo jiný subjekt. V našich podmínkách to odpovídá modelu ČD a SŽDC.
Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP bere na vědomí předložený materiál.
Hlasování: pro: 9 proti: 0 zdržel se: 0
Usnesení bylo schváleno.
Bod 3: Problematika vymáhání pokut a služby fullservisu
Materiál k vymáhání pokut stručně okomentoval Ing. Horák, Dopravní podnik hl.m. Prahy, a.s.: V materiálech jsme předložili poměrně ucelenou tabulku k vymáhání pokut až do konce roku 2009. Z tabulky je zcela zřejmé celkové množství pokut. Účetní zůstatek nevymožených pokut k 31.12. 2009 je 247 mil. Kč.
Diskuse:
RNDr. Witzany: Např. články v Respektu upozorňovaly na téměř neetické jednání exekutorů, kdy existuje více pohledávek na jednoho cestujícího a přesto nedochází ke sloučení exekucí. Chtěl bych se zeptat zdali existují nějaká pravidla na vymáhání těchto pohledávek. Město dostává akorát dlužnou částku a exekutorské poplatky a další náležitosti jsou příjmem vymáhací firmy. Nebylo by vhodnější, aby např. Dopravní podnik si rozšířil právní oddělení a pokuty vymáhal sám?
Mgr. Kolínská: V mém okolí se vyskytli hříšníci, kteří uvízli v této síti a všechny exekuce skončily u jednoho exekutora. Tím, že Dopravní podnik hl.m. Prahy nesloučil všechny pohledávky do jedné tak si i snižuje úroveň vymahatelnosti, protože např. k 7 jízdám načerno je pak vedeno 7 exekucí. Tedy jedna jízda načerno pak spolu s exekučními poplatky může přijít až na 12 tis. Kč. Při 7 jízdách načerno jde o veliké peníze.
Ing. Dvořák: Chtěl bych připomenout, že před několika lety měl Dopravní podnik hl.m. Prahy velmi nízkou úroveň vymáhání pokut, teď jsme řádově zvýšili množství vymožených pokut.
Ing. Horák: Pokud spácháte 7 přestupků za jeden měsíc, tak těchto 7 přestupků přejde na advokátní kancelář, která je sloučí do jedné pohledávky. I v případě, že by toto neudělala, tak to přijde na soud a on to automaticky slučuje. Pokud však uděláte 7 přestupků v průběhu celého roku a jeden přestupek za měsíc, tak soud pak nemá šanci toto dohledat a tudíž se případy neslučují. Černý pasažér má velmi mnoho možností jak pokutu uhradit a exekuce je opravdu až poslední možností. Černý pasažér má možnost do 15 dnů zaplatit poloviční pokutu, poté dostane 2 upomínky k zaplacení. V případě že nezaplatí, dojde mu žaloba, kde ho soud vyzývá k zaplacení nebo se dostane do exekuce. V případě, že opravdu nezaplatí, tak ta exekuce je na něj uvalena. Odměna exekutora je daná legislativně, s tím my nic neuděláme a Dopravní podnik hl.m. Prahy striktně omezoval to, aby si exekutor neúčtoval nic navíc, než to co mu povoluje vyhláška. Minimální náklady a odměna exekutora za daný případ je 6 500 Kč plus DPH.
RNDr. Witzany: Číslo 347 tisíc to jsou všechny případy, které vede advokátní kancelář Brož, Sokol a Novák a končí u jednoho exekutora?
Ing. Horák: Všechny pohledávky do roku 2007 a návrhy na exekuce podává advokátní kancelář Brož, Sokol a Novák. Avšak samotná exekuce může probíhat i několik let. Ještě bych reagoval na dotaz zdali Dopravní podnik hl.m. Prahy by mohl pohledávky vymáhat sám. Z hlediska zákona o advokacii se musí jednat o externí advokátní kancelář, aby měla nárok na tzv. přísudky.
RNDr. Witzany: S odpověďmi na fullservis jsem spokojen, avšak chybí mi v materiálu tabulka k fixním platbám. Kolik souprav metra se tato fixní a variabilní částka týká?
radní Šteiner: S RNDr. Witzanym jsme již na toto téma vedli diskuse mimo jiné i na finančním výboru. Počítá se s tím, že v určité době životnost modernizovaných částí vozů 81-71 M podlehne normálnímu opotřebení a tudíž budou muset být remodernizovány. Avšak tyto vozy by měly mít nárok na stejný fullservis jako vozy 81-71 M1. Rozhodně nyní nepočítáme s nákupem nových souprav metra.
Ing. Dvořák: Ano, momentálně neuvažujeme o nákupu nových souprav metra. Kolegové pouze zaměnili úroveň původně modernizovaných vozů koncem 90. let. Tedy je zřejmé, že po proběhlé modernizaci těchto vozů budeme muset časem řešit jejich buď další modernizaci a nebo nákup nových souprav.
RNDr. Witzany: Prosím, aby bylo v zápisu uvedeno, že pan radní a generální ředitel Dopravního podniku hl.m. Prahy potvrdili, že 93 vozů nebude nahrazováno novými vozy, ale budou na nich probíhat další rekonstrukce. Dovolil bych si požádat, předsedu dozorčí rady Dopravního podniku hl.m. Prahy, aby se touto problematikou nadále zabýval.
Bod 4: Stav výstavby jižní části Pražského okruhu
Materiál stručně představil Ing. Miroslav Kupka, vedoucí manažer projektového týmu SOKP2, Závodu Praha ŘSD ČR: Kompletní materiál máte před sebou a blíže se tedy budu věnovat úsekům staveb 512, 513 a 514. Stavby 513 a 514 jsou k 30.4. dokončeny. Výjimku činí objekty, které po dohodě s dodavatelem budou dodělány později a nebo objekty které souvisí se stavbou 512. V současné době se žádá o kolaudace a předčasné užívání. Úsek 512 podmiňuje zprovoznění celého úseku a měl by být hotov do 20.9. 2010.
Diskuse:
Mgr. Kolínská: Chtěla bych se zeptat, zdali jste v kontaktu s bouřícími se lidmi v Běchovicích a zdali hledáte nějaký kompromis.
RNDr. Witzany: K úsekům 518 a 519 bych se chtěl zeptat zda prověřuje možnost realizace i jiné varianty.
Ing. Kupka: Závazným dokumentem pro ŘSD ČR je platná územně plánovací dokumentace a proto tedy variantu, která je tam zanesena nadále připravujeme. Pokud se týká jiných variant, byla zpracována komparativní studie, která se zabývala jak variantou J tak variantou Ss a která sloužila jako podklad v rozhodovacím procesu 10 odborníků z Ministerstva dopravy ČR a Ministerstva životního prostředí ČR. Komise dospěla 8 hlasy k podpoře varianty, která je v platné územně plánovací dokumentaci. K přípravě varianty Ss bych rád zmínil, že se jedná o území zastavěné. Na setkání starostů obcí pravého i levého břehu Vltavy dotčeného území se tito starostové vyjádřili negativně k možnému průchodu okruhu jejich obcemi.
Ing. Valenta: Podle studie dopravy po zprovoznění okruhu, která uvažovala variantu bez mimoúrovňového křížení v Modřanech připadalo navýšení dopravy na most Závodu míru cca 5 tis. aut denně. Dnes je však tento most již na hranici své kapacity. Viděl jsem, že se již začíná stavět těleso mimoúrovňového křížení, proto bych se chtěl zeptat kdy bud těleso napojeno respektive zprovozněno.
Ing. Rückl: Domnívám se, že tento dotaz je spíše směřován na OMI MHMP.
Mgr. Kolínská: Nejvyšší správní soud zrušil Zásady územního rozvoje hl.m. Prahy a to v té části, která se týká Pražského okruhu v úseku Ruzyně – Březiněves. Důvody, které k tomu vedly byly celkem věcné, mimo jiné i proto, že hl.m. Praha odmítlo udělat posouzení vlivu na životní prostředí tohoto dokumentu a chybělo také posouzení kumulativních a synergických vlivů silničního okruhu a letiště Ruzyně. Poprosím, aby odkaz na zmíněný rozsudek byl součástí zápisu respektive tento rozsudek naleznete zde: http://www.nssoud.cz/main.aspx?cls=anonymZneni&id=22811
http://www.nssoud.cz/main.aspx?cls=art&art_id=443
Ing. Šenarová: Paní Šenarová mimo jiné zmínila, že se domnívá, že koncepce automobilové dopravy a MHD v Praze je špatná a zastaralá. Doprava by se měla řešit koncepčně a tudíž při dalším prosazováním varianty Ss Pražského okruhu přesáhne automobilová dopravy hranice únosnosti.
Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP bere na vědomí předložený materiál.
Hlasování: pro: 6 proti: 0 zdržel se: 1
Usnesení nebylo přijato.
Bod 5: Studie nezávislého posouzení ZPS v hl.m. Praze
Materiál stručně představil Ing. Libor Šíma, odbor dopravy MHMP: Expertní posudek nezávislého posouzení ZPS na území hl.m. Prahy vypracovalo ČVUT a pan náměstek primátora JUDr. Rudolf Blažek požádal Výbor dopravy ZHMP, zda by tento materiál mohl být zde prezentován. K dnešnímu jednání byla pozvaná i odpovědná řešitelka projektu Ing. Zuzana Čarská. Posouzení ZPS jste obdrželi v podkladech k dnešnímu jednání v elektronické podobě. Fakulta dopravní ČVUT vytipovala několik nedostatků v ZPS. Jedním z nich je fakt, že jednotlivé typy zóny tvoří velké oddělené celky. Tohoto problému jsme si vědomi, vznikl historicky a to především proto, že v centru hl.m. Prahy žijí stálí obyvatelé. Dalším nedostatkem bylo to, že motorista má příliš málo informací o tom, kde nalezne návštěvnickou zónu. Město se snaží, aby v jeho centru bylo umisťováno co nejméně svislého dopravního značení a aby byla i více např. využívána přednost zprava. Dále bylo kritizováno malé využívání možnosti různých tarifů oranžových a zelených zón. Rada HMP již schválila rozšíření ceníku ZPS i o 24 hodinové tarify případně i o tarify s odloženým placením. Posudek dále kritizuje vyznačení zón v těsné blízkosti přechodů pro chodce. V tomto dochází průběžně k úpravám vymezení zón. Posudek dále doporučil, aby strážníci Městské policie hl.m. Prahy se i zaměřili na zvýšenou kontrolu nad dodržováním zón i v odpoledních hodinách. Tato připomínka již byla také v rámci metodického řízení Městské policie hl.m. Prahy uplatněna. Nejdůležitějším návrhem byl návrh na zřízení smíšených zón na území hl.m. Prahy. V současné době je ukončeno vnitřní i vnější připomínkové řízení a je připravováno zprovoznění smíšených zón. V úterý bude Rada HMP projednávat materiál, kterým se vyhlásí veřejná zakázka na dodávku nových parkovacích automatů. Studie dále doporučila masivně nerozšiřovat zóny placeného stání, ale spíše řešit okrajové oblasti stávajících zón, popřípadě zóny paprskovitě rozšiřovat podél tras metra případně jiných kapacitních linek MHD, tam kde vznikají živelné odstavy osobních automobilů a je třeba nastalou situaci řešit. Dále posudek doporučil umožnit placení v ZPS formou SMS.
Diskuse:
Ing. Březina: Chtěl bych zpracovatelům studie poděkovat za komplexní materiál. Smíšené zóny považuji za velmi vhodné a chtěl bych se zeptat jaký typ smíšené zóny bude preferován. Myslím si, že největší problém v hraničních oblastech jsou hranice MČ Praha 2, 3 a 10. Vítám, že je v materiálu napsáno, že bychom neměli zóny vymezovat podle hranic městských částí, ale podle přirozených a přírodních hranic.
Ing. Šíma: Smíšené zóny budou vznikat ze dvou navrhovaných variant. Budou vznikat tam kde je dnes parkovací automat a zároveň v místě kde je obydlená zástavba systémem všichni dohromady od pondělí do pátku od 8 do18 hod. Návštěvníky to nějak neomezí a v noci bude zajištěna vyšší ochrana rezidentů. Problém hraničních oblastí na Praze 10 byl částečně vyřešen poslední novelou nařízení hl.m. Prahy, kdy bylo umožněno občanům z hraničních ulic MČ Praha 10 zakoupit si parkovací kartu do ZPS na území MČ Praha 2.
Mgr. Kolínská: Také vítám možnost zavedení smíšených zón a domnívám se, že je potřeba zavést větší finanční rozdíl mezi tím kolik platí rezident a návštěvník. Byla bych pro to, aby se ve smíšených zónách mohlo platit jen formou SMS, protože bychom ušetřili i nemalé finanční prostředky za parkovací automaty.
RNDr. Witzany: Byl bych rád, abychom materiál nebrali jenom na vědomí, ale např. doporučili realizaci této studie. Dále bych se chtěl zeptat, zdali probíhá nějaká příprava lokálních parkovacích oblastí ZPS např. na MČ Praha 6.
Ing. Šíma: Dalším naším úkolem bude vyřešit hraniční oblasti ZPS. SMS placení chceme spíše brát jako alternativu a ne jako jedinou možnost placení zejména kvůli přehlednosti ZPS a lepší orientaci např. pro cizince.
Ing. Valenta: Cizinec může platit pomocí SMS, ale nemůže platit pomocí premium SMS. Cizinec může i využít různé předplacené účty a transakční náklady jsou výrazně nižší než u premium SMS. Proto bych spíše doporučoval, aby při výběrovém řízení tato záležitost byla formulována spíše obecně.
Ing. Čarská: Ráda bych zmínila svoji osobní zkušenost např. z Holandska, v Maastrichtu mají výhradně smíšené zóny. Čím blíže zákazník parkuje k centru, tak tím více platí, avšak od 22.00 do 8.00 hodin bylo parkování zcela zdarma.
Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP bere na vědomí předložený materiál a doporučuje při dalším rozvoji ZPS na území hl.m. Prahy zohlednit výsledky expertního posouzení.
Hlasování: pro: 7 proti: 0 zdržel se: 0
Usnesení bylo přijato.
Bod 5: Různé
Dopravní obsluha MČ Praha-Štěrboholy, MČ Praha-Dolní Měcholupy, MČ Praha- Dubeč
Ing. Hagel: Ano vím, že v podkladech leží dopis ohledně dopravní obslužnosti, který jsem spolupodepsal, ale já jsem nežádal, aby tuto záležitost projednával výbor dopravy, pouze jsem jej dal na vědomí předsedovi výboru.
Mgr. Kolínská: Na toto pololetí jsme měli od ÚRM hl.m. Prahy slíbenou studii zklidnění severojižní magistrály. Chtěla bych poprosit, zdali bychom mohli informaci o studii dostat alespoň písemně. Další věc se týká tunelu Blanka, kde se cca před půl rokem mluvilo o tom, že by měl pan radní Šteiner nechat zpracovat studii do jaké míry je možné do tunelu Blanka pustit MHD, neboť v platném ÚR je výslovný zákaz vjezdu autobusů MHD. Existuje taková studie?
Ing. Zděradička, ÚRM hl.m. Prahy: Studie na zklidnění severojižní magistrály je v současné době finalizována. Na základě dvou velkých workshopů s dotčenými městskými částmi jsme studii ještě doplňovali a budeme ji v nejbližších dnech zasílat k podrobnějším připomínkám městským částem.
Ing. Rückl: Informaci ke zklidnění severojižní magistrály tedy zařadíme na zářijové jednání výboru.
Hlasování o udělení slova paní Ing. Šenarové: pro: 6 proti: 0 zdržel se: 0
Slovo bylo uděleno.
Ing. Šenarová: Je stavba Blanky zastavena? Jak dopadla stavební kontrola odboru dopravy na této stavbě?
Ing. Heroudek, ředitel odboru dopravy MHMP: Ano, stavba je zastavena na objektech, které nemají platné stavební povolení a pouze se na těchto stavbách provádějí nezbytné zajišťovací práce, tak aby nedošlo ke škodám.
Ing. Rückl: Jáma na Blance je zapažená, pažení má určitou statickou životnost a ta životnost již skončila tuším v prosinci loňského roku. Tedy odlévají se monolitické stěny garáží z důvodu zajištění jámy, tak aby nedošlo např. k sesuvům půdy.
Ing. David Vodrážka
předseda výboru dopravy
Ing. Karel Březina
ověřovatel zápisu
Ing. Jan Heroudek
tajemník výboru dopravy