Zápis z jednání výboru Dopravy ZHMP, ze dne 15.1. 2009

 

 

Přítomni: Ing. David Vodrážka, Ing. Karel Březina, Ing. Marcel Rückl, Petr Zajíček, Mgr. Petra Kolínská, Ing. Vladislav Mareček, Radovan Šteiner, Ing. Petr Valenta, Ing. Antonín Weinert CSc., RNDr. Jiří Witzany Ph.D, Ing. Jan Heroudek

 

Omluveni:  Radek Lohynský, Štěpán Šlosár

 

Program jednání:

 

  1. Schválení programu Výboru dopravy ZHMP na první pololetí 2009
  2. Stav tramvajové kolejové sítě
  3. Změny linkového vedení v MHD
  4. BESIP
  5. Různé

 

 

Ve 14:00 hod přítomné přivítal a jednání zahájil předseda Výboru dopravy ZHMP Ing. David Vodrážka. Vzhledem k tomu, že jsou zde přítomni zástupci MČ Praha 1 navrhuji v programu předřadit bod, který jsme chtěli zařadit do bodu různého a to stav přípravy dopravního řešení magistrály u Muzea v horní části Václavského nám.  

 

 

Hlasování o změně programu:

                pro: 10

proti: 0

zdržel se: 0

 

Změna programu byla schválena.

 

 

Ověřovatel zápisu: navržen byl RNDr. Jiří Witzany Ph.D

 

Hlasování:         pro: 10

proti: 0

zdržel se: 0

 

Ověřovatelem zápisu byl zvolen RNDr. Jiří Witzany Ph.D

 

 

Bod 1: Stav přípravy dopravního řešení magistrály u Muzea v horní části Václavského nám.

 

Ing. Vodrážka: O této problematice jsem jednal před začátkem Výboru, přičemž se ukázalo, že stát je ochoten poskytnout finanční prostředky na tuto akci. Zajímal by nás stav přípravy a jak probíhají trojstranná jednání mezi státem, Národní galerií a městem. Předpokládám, že pokud zde tyto informace nedostaneme, zařadíme tento bod na příští jednání. Se znalostí problematiky MČ Praha 1 bych poprosil o komentář pana Dvořáka.

 

Ing. Dvořák, zastupitel MČ Praha 1: Stav věci z pohledu MČ Praha 1, která na této akci má eminentní zájem, je takový že jsme účastníkem územního řízení. V tuto chvíli vede oznamovatel řízení respektive investor, kterým je ŘSD ČR řízení, které má charakter předběžného stupně před územním řízením a tím je zjištění vlivu na životní prostředí. Na odbor  životního prostředí MHMP bylo podáno zjišťovací řízení a v rámci tohoto řízení se MČ Praha 1 vyjadřovala k předložené dokumentaci. Tedy něco se z hlediska státu děje, ale jelikož město vlastní většinou dotčených pozemků, předpokládám, že město má k dispozici kvalitnější informace o této akci.

 

Ing. Vodrážka: Požádal bych, aby na příštím jednání Výboru byla podaná detailní informace o stavu přípravy a i případně informace jakým způsobem by mohl Výbor dopravy svým politickým vlivem urychlit přípravu této akce.

 

Diskuse:

 

Zajíček: V souvislosti s plánovaným zúžením Legerovi ulice se domnívám, že tato akce by měla dostat absolutní prioritu. Avšak chci trvat na podmíněnosti zúžení Legerovi ulice s touto stavbou, abychom zúžením neohrozili vlastní stavbu.

 

Ing. Vodrážka: Tato časová podmíněnost v usnesení jednoznačně byla, s tím že po vyhodnocení se zváží zdali zúžení zůstane. Spíše bych apeloval na to, aby toto opatření bylo provedeno. Teď probleskly v novinách informace o tom, že to ještě není provedeno. Tedy apeloval bych na to, aby zúžení bylo provedeno co nejdříve, tak aby byl i co nejdříve zahájen zkušební provoz. Teď bych však nechal hlasovat o zařazení tohoto bodu na příští jednání.   

 

 Hlasování:

        pro: 10

proti: 0

zdržel se: 0

 

Ing. Dvořák: Domnívám se, že by bylo vhodné na toto jednání přizvat někoho z Útvaru rozvoje hl.m. Prahy, jelikož z předložených informací jsme dovodili, že při této akci je nějaká kolize z Územním plánem hl.m. Prahy.

 

Ing. Vodrážka: Samozřejmě budou přizváni zástupci odboru územního plánu MHMP i Útvaru rozvoje města.

 

Bod 2: Schválení programu Výboru dopravy ZHMP na první pololetí 2009

 

Ing. Vodrážka: Návrh programu máte před sebou s tím, že jak jsme si teď schválili, tak na únor by byl zařazen stav přípravy dopravního řešení magistrály u Muzea v horní části Václavského nám..

 

Diskuze:   

 

Ing. Březina: Navrhl bych na další jednání informaci o rozpočtu Dopravního podniku hl.m. Prahy na rok 2009 a opatřeních s tím souvisejících. Vzhledem k tomu, že na březen máme zařazen stav přípravy trasy metra D, navrhoval bych na dubnové zasedání zařadit bod stav přípravy prodloužení trasy metra A.   

 

radní Šteiner: Z hlediska informovanosti členů Výboru dopravy, prosím o zařazení bodu rozpočtu Dopravního podniku hl.m. Prahy na březnové jednání. Je to závěr prvního kvartálu a budeme vědět podstatně více vyúčtování loňského roku.   

 

RNDr. Witzany: Navrhl bych na květen bod vyhodnocení dopravně statistických údajů za rok 2008.

 

Ing. Vodrážka: Navrhuji hlasovat o programu se změnami, tak jak jsme o nich teď hovořili.

 

Hlasování:

        pro: 10

proti: 0

zdržel se: 0

 

Bod 3: Stav tramvajové kolejové sítě

 

Materiál přednesl Ing. Dohnal, Dopravní podnik hl.m. Prahy. Materiál je předkládán ve vazbě na zprávu, kterou jsme zde předkládali na podzim loňského roku. Předávám slovo Ing. Šurovskému vedoucímu jednotky dopravní cesta tramvaje. V důvodové zprávě materiálu, který máte před sebou je zkonstatováno, že se příliš nedařilo obnovovat tratě jako takové, spíše se obnovovaly uzly. V příloze č.2 jsou uvedeny technologie, jakými byly obnovovány tramvajové tratě. Na tramvajových tratích z BKV panelů, kterým končí životnost, se nám stává, že dochází k uhnívání žlabů a tudíž nastává nulová držebnost kolejnic. Jelikož v podstatě každý vůz od T3 je těžší, dochází tím k většímu dynamickému namáhání a tudíž k většímu poškozování kolejnic. Vozy Škoda 14T, jelikož nemají otočný podvozek a jsou podstatně těžší, mají největší dynamický účinek na tramvajové tratě. Dopravní podnik hl.m. Prahy začal více zkoumat a to i exaktními metodami vliv těchto tramvají na tramvajové tratě. Ještě bych zde zmínil problematiku součinu kola a kolejnice, který se týká všech typů tramvají. Konstrukce kol používaných na vozech připomíná svými rozměry a profilem spíše kolo koňky než kolo železničního vozidla. Z provozu se ukazuje, že po 15 letech provozu tramvají T6 dochází ke značným „zákusům“, tedy velkému zničení kolejnic a to zejména v její obloukové části. Tedy je třeba kvalitní údržby, kterou je zejména broušení kolejnic a navařování oblouků. Broušení kolejnic výrazně eliminuje hluk a vibrace. Zanedbaná údržba způsobuje v budoucnu velké náklady na rekonstrukce, protože např. když jeden rok nebudeme navařovat oblouky dostaneme se za technickou toleranci kdy už navařovat nejde a pak nás čekají velké rekonstrukce za velké peníze. Musím zde dodat, že náklady na údržbu tratí se loni dostali do systémové roviny, kdy byla v podstatě přebroušena třetina tramvajové sítě. Dále zmíním nejhorší úseky. V zcela katastrofálním stavu je vozovna Kobylisy, kde jsou původní koleje z roku 1938. Problematické je i obratiště sídliště Ďáblice, ale tam je předpoklad, že rekonstrukce by mohla být financována z fondů EU programu Konkurenceschopnost. V úseku Národní – Spálená od 15.2. letošního roku bude vyloučen provoz tramvají 14T. Jde v podstatě o preventivní opatření z z hlediska účinnosti těchto tramvají na trať. Dále velmi složitým projektem je Plzeňská ulice. Co se týká Libeňského mostu, tak tam se budeme snažit jezdit, ale celková rekonstrukce je spíše  záležitostí TSK hl.m. Prahy či OMI MHMP.   

 

Diskuze:

 

Ing. Březina: Situaci považuji za velmi tristní a vyjadřoval jsem se k ní i při projednávání rozpočtu hl.m. Prahy na letošní rok. Bylo by dobré pro členy Výboru dopravy doplnit materiál o přehled, kde je již vyloučen provoz tramvají 14T. Chtěl bych se zeptat, v příloze č. 3 hovoříte o vlastních zdrojích ve výši 6 mil. Kč. Avšak v příloze č. 4 hovoříte o 110 mil Kč.  Můžete tuto disproporci vysvětlit? Dále když se podíváme na vývoj rozpočtu na tuto oblast, bylo by dobré se k této problematice postavit čelem a začít jí řešit.

 

radní Šteiner: Toto úterý (13.1.) projednávala Rada hl.m. Prahy druhou výzvu operačního programu Konkurenceschopnost. Alokace pro Dopravní podnik hl.m. Prahy byla navýšena z 250 na 450 mil Kč, právě na základě předložených projektů, které jsou připraveny k realizaci. Budu trvat na tom, aby Dopravní podnik hl.m. Prahy byl schopen proinvestovat těch 450 mil Kč a pokud tomu tak nebude, pak v příštím roce k této problematice přistoupíme jinak. Prezentaci, která zde zazněla považuji za velmi jednostrannou.

 

Ing. Březina: Pan radní Šteiner je taky předseda představenstva Dopravního podniku hl.m. Prahy a tudíž nemůže říkat, že Dopravní podnik hl.m. Prahy nám něco předkládá, protože on je vrcholným představitelem této firmy. 

 

radní Šteiner: Uplynulé dvě hodiny před zahájením tohoto Výboru jsem měl jednání s generálním ředitelem Dopravního podniku hl.m. Prahy právě na toto téma. A jsem hrubě nespokojen s tím jak střední management Dopravního podniku hl.m. Prahy přistoupil k možnosti čerpání financí z operačního programu Konkurenceschopnost. Členům Výboru dopravy ZHMP mohu potvrdit, že v letošním roce je 450 mil Kč připraveno na investice do tramvajové sítě na území hl.m. Prahy. Na rok 2010 je připravena téměř dvojnásobná částka. Apeluji tímto na přítomné zástupce Dopravního podniku hl.m. Prahy,  aby urychleně připravili projekty, které jsou nějakým způsobem předvídány pro druhou výzvu k realizaci zejména v létě letošního roku.

 

Zajíček: Je projektově trať ve Střelničné, Ďáblické připravena?   

 

Ing. Šurovský: Projekty jsou rozděleny na investiční, tam je kritika pana radního oprávněná a projekty vlastních investic jsou obvykle připraveny včas a jsou realizovaný stejně jako údržba. Tramvajová trať v úseku Střelničná včetně smyčky Ďáblická je připravena. Pokud se týká projektu křižovatky Střelničná – Klapkova nebyla shledána jako vhodná pro toto financování, ale předpokládám, že to bude vyřešeno. Ale připravena v podstatě je. 

 

Zajíček: Rekonstrukce tratě na Libeňském mostě a samotný most není zatím připravován. Proč tyto akce také nejsou financovány z těchto zdrojů? Jak je to s úsekem Výtoň – Braník?

 

Ing. Šurovský: V úseku Přístaviště – Pobřežní cesta  jsme dělali střední údržbu tratě. To je další případ, kdy nedosáhneme na finanční prostředky z programu Konkurenceschopnost, protože to není úplná rekonstrukce. Rekonstrukce jako taková proběhla pouze ve Vyšehradském tunelu a to v rozsahu, jak nám umožnily finanční prostředky či jak bylo vůbec možné technicky rekonstrukci připravit.

 

Mgr. Kolínská: Je znamením politické obratnosti pana radního Šteinera, že peníze sehnal. Myslím, že se s většinou zastupitelů shodneme na tom, že fondy EU nemají primárně sloužit k látání děr v rozpočtu hl.m. Prahy. Cílem peněz by měl být rozvoj a zlepšování kvality nikoliv údržba a běžné rekonstrukce, které jsou předvídatelné.   

 

radní Šteiner: Bezbariérovost, separace MHD od individuální automobilové dopravy, zvýšení bezpečnosti, snížení hlučnosti, zlepšení ekologie např. zatravněním tramvajových tratí to jsou aspekty, které rekonstrukce tramvajových tratí zkvalitňují a posunují dál, paní kolegyně. 

 

Mgr. Kolínská: Vy jste to prezentoval tak, že to jsou peníze na urgentní opravy a rekonstrukce o kterých tu hovořil zástupce Dopravního podniku hl.m. Prahy.

 

radní Šteiner: Investice alá Českomoravská, Sokolovská to jsou ty investice, které chceme platit z programu Konkurenceschopnost (např. Střelničná, Ďáblická).  Nejedná se o opravy ani o látání děr, ale o zásadní modernizační akce na tramvajové síti. 

 

Ing. Vodrážka: Domnívám se, že finanční prostředky čerpané z fondu Konkurenceschopnost musí splňovat parametry a pokud je splňují, tak je skutečně nadbytečné bavit se o tom jak jsou a na co  přesně určeny.

 

Ing. Březina: Vnímám to jako jasnou změnu priorit hl.m. Prahy od projednávání rozpočtu města. Pane radní, jaký bude výsledek rekonstrukcí tramvajových tratí na konci letošního roku?

 

radní Šteiner: Nejedná o změnu priorit. V matriálu do ZHMP je k rozpočtu jasně napsané, že investice do tramvajové sítě jak do rozšiřování tak i do modernizace stávající tramvajové sítě jsou jednou z nejvyšších priorit dopravy v Praze. To, že peníze z operačního programu Konkurenceschopnost nejsou součástí rozpočtu hl.m. Prahy, Vám snad nemusím pane kolego vysvětlovat. Z operačního programu Konkurenceschopnost jsou financovány jak rozvojové programy, tak i modernizační projekty. Koordinace rekonstrukcí na tramvajové síti s ostatními rekonstrukcemi  nám ještě nějakou dobu potrvá. Ke konci prvního kvartálu bude harmonogram hotový, takže ke konci prvního kvartálu roku 2010 si můžeme zkontrolovat výsledky.

 

Mgr. Kolínská: Chtěla bych se pan radního zeptat, zda v programu Konkurenceschopnost zbudou peníze ještě na dvě nové tramvajové tratě a to Barrandov – Slivenec a Počernická – sídliště Malešice?

 

radní Šteiner: Ony to nejsou jen tyto dvě tramvajové tratě, ale např. ještě tramvajová trať Podbaba, která je vázána na investici SŽDC na novou železniční zastávku v Podbabě. Modernizační akce nejdou na úkor rozvoje tramvajových tratí.

 

Ing. Dohnal: Žádáme magistrát o finance, které jsou uvedeny ve velké tabulce, kde jsou i uvedeny ty tři milióny z vlastních zdrojů. Vlastní zdroje jsou uvedeny v druhé tabulce tzn. těch 110 mil Kč. V současné době připravujeme rekonstrukce vyšší než jedna miliarda. Samozřejmě, že Dopravní podnik hl.m. Prahy se bude snažit, aby částka, která nám byla včera přidělena, byla skutečně uplatněna, vybrána a skutečně zrealizována. 

 

Ing. Šurovský: Ještě jsem chtěl odpovědět zastupiteli Březinovi, které tratě jsou uzavřeny pro tramvaje 14T. Ono by to mohlo vyznít tak, že tyto tramvaje nikam nesmí, ale není tomu tak. Místa, kde loni došlo k havarijním stavům byla opravena (Seifertova ulice, havarijní oprava u Úřadu MČ Praha 7, Vyšehradský tunel). Tramvajová trať do Modřan je teď v podstatě pro tyto tramvaje ideální.

 

Ing. Vodrážka: Myslím, že můžeme ukončit tuto debatu. Navrhuji usnesení, že Výbor dopravy doporučuje Zastupitelstvu zařadit obnovu tramvajové kolejové sítě jako prioritu města a dále žádá Dopravní podnik hl.m. Prahy o urychlené dopracování projektů možných k čerpání z operačního programu Konkurenceschopnost.

 

Hlasování:

        pro: 10

proti: 0

zdržel se: 0

 

Bod 4: Změny linkového vedení v MHD

 

Materiál přednesl ředitel organizace ROPID, Ing. Procházka. Materiál, který jsme zpracovávali podstatě reaguje na těch šest dotazů z minulého jednání. Změny linkového vedení se odvíjejí mimo jiné od prodloužení trasy metra C. Na začátku loňského roku jsme obdrželi zprávu od Dopravního podniku hl.m. Prahy, která se týkala stavu vozového parku autobusů, který závažným způsobem limituje tvorbu a koncepci linkového vedení autobusové dopravy. Informace z ledna 2008 hovořila o tom, že je kritický stav ve stavu standardních autobusů a dále že je možnost navýšení dopravy pro kloubové autobusy. Na základě této situace byla zpracovávána jednotlivá dopravní opatření. Avšak ukazuje se, že komplexní dopravní opatření v jižním sektoru Prahy bude třeba přepracovat. Materiál jsme zpracovávali jako podklad pro představenstvo Dopravního podniku hl.m. Prahy na jeho listopadové zasedání s určitou představu toho, jak by se mohla vyvíjet doprava, kdyby nebyly naplněny požadavky ze strany Dopravního podniku hl.m Prahy. V současné době se nepřipravuje k realizaci žádné z těch restriktivních dopravních opatřeních. Po dohodě s Dopravním podnikem hl.m. Prahy jedeme zatím ve výkonech roku 2008, které byly oproti roku 2007 navýšeny o 4,8%. Dopravní opatření byla zatím odložena, protože ještě probíhají jednání k rozpočtu Dopravního podniku hl.m. Prahy. Tudíž se v prvním čtvrtletí nepředpokládají žádná razantní dopravní opatření. Co se týká diskutovaného pásmového opatření na trase metra C z Ládví do Letňan průzkumy potvrdily, že mezi těmito stanicemi není potřeba zachovat současnou přepravní kapacitu. Na druhou stranu metro C má tak krátké intervaly, že i s tímto omezením se v podstatě dostáváme na úroveň intervalů na obou zbývajících trasách. To znamená, že opatřením by nedošlo k žádnému extrémnímu zhoršení dopravy. Obdobná opatření v zahraničí jsou velice častá. Další opatření se týkala víkendů a to v neděli od 9.00 hodin do 12.00 hodin na linkách tramvají a metra. Obecně lze říci, že neděle je neslabším obdobím. Jelikož autobusová doprava většinou navazuje na kolejovou dopravu, je logické, když je omezena vlaková doprava, omezit i autobusovou dopravu. Ale je třeba říci, že v neděli dopoledne dosahují intervaly hodnot večerních intervalů všedního dne, kdy jsou mnohem větší nároky na přepravu. V bodu dvě plánujeme tři dopravní opatření přičemž Prahy se týká jedno opatření, které se bude odvíjet od jednání o rozpočtu Dopravního podniku hl.m. Prahy. 

 

Diskuze:

 

Zajíček: Pokud by se uvažovalo o tom, že na trase metra C se zavede pásmový provoz, pak by pravděpodobně někdo nechal postavit ve stanici metra Ládví odstavnou kolej, která tam v současné době chybí. Jsem přesvědčen o tom, že by tramvaje neměly být omezovány téměř vůbec a hlavně by neměly být rušeny krátké linky, které byly v minulosti obtížně vyjednávány. Požádal jsem tajemníka Výboru, aby k zápisu z jednání byly připojeny finální připomínky k návrhu dopravního opatření, které zpracovali pánové Janda a Mráček s kterými se plně ztotožňuji a berte to jako připomínky moje. Žádám, aby tento materiál byl zahrnut do další diskuze o dopravní obsluze této části Prahy, do doby než zde vznikne např. metro D. Pokud připomínky budou odmítnuty, žádám o zdůvodnění. Dále mám dotaz, jak bude vlastně financován provoz Dopravního podniku hl.m. Prahy dál obzvláště, když ROPID v tomto případě navrhuje navýšení vozokilometrů. Z médií jsem se dozvěděl, že pod tlakem veřejnosti a MČ Praha 16, byla navrácena autobusová linka 244 do Radotína. Jsem zvědav, jak se budou řešit provozní finance pro Dopravní podnik hl.m.Prahy, které byly v rozpočtu hl.m. Prahy výrazně poníženy.  

 

Ing. Procházka: Jelikož nemůžeme navyšovat výkony musíme přehodnotit tyto změny. K tomuto i přispěla situace ve flotile kloubových autobusů. Protože by docházelo k navýšení výkonů kloubových autobusů, byť za cenu úspor standardních autobusů. Nyní musíme hledat takové řešení, které nepoškodí dopravní obsluhu území, ale budeme muset i vycházet ze stávajícího stavu vozového parku autobusů. Chtěli bychom zpracovat základní teze a zásady podle kterých by se dopravní opatření mělo odvíjet. A tyto zásady bychom chtěli nechat odsouhlasit radami jednotlivých městských částí, abychom měli společnou zásadu pro vyjednávání konkrétních dopravních opatření. Můžu říci, že na Praze 4 byly již tyto zásady schváleny. Dalšími městskými částmi bude Praha 11 a 12. Dále bychom měli představu, že návrh výsledného dopravního opatření předložíme Výboru dopravy k projednání. Zmíněné připomínky pánů Jandy a Mráčka bereme na zřetel stejně jako jiné připomínky. Je třeba však připomenout, že tito pánové již v ROPIDu  nějakou dobu nepracují a tudíž nevychází z aktuálních dat a ani si od nás nevyžádali aktuální data z průzkumů. Jejich  materiál máme k dispozici a tudíž není problém jej předat Výboru dopravy. Informace v tisku ohledně linky 244 byla poněkud nadnesená. V pondělí jsme měli s panem radním Šteinerem a starostou MČ Praha 16 schůzku na téma dopravní obsluhy Radotína. S tím, že zítra jedeme za panem starostou projednat určité varianty řešení a v pondělí máme schůzku s panem radním, tak abychom tuto problematiku uzavřeli. Nicméně se nebude jednat o úplné navrácení původního stavu. Městská část Praha 16 sama písemně požádala o možnou redistribuci nabídky a výkonů ve vztahu všední den a víkend, tak aby sice víkendová autobusová doprava byla zajištěna, ale ne v takové kapacitě jako dosud např. na úkor všedního dne. Protože se ukázalo, že posílená vlaková doprava plní místní dopravní obsluhu a počet nástupů do vlaků se téměř zdvojnásobil. Pro vaši informaci od minulého pátku do tohoto pátku probíhá orientační sčítání frekvence nástupů na všech železničních tratí na území města. A na nejposílenějších železničních tratích probíhá ještě sčítání podílu jízdních dokladů v rámci PIDu.   

 

Ing. Březina: Rád bych se seznámil s výsledky těchto průzkumů. Dále bych byl rád, pokud se budou připravovat nějaké významné omezení městské hromadné dopravy, jak tomu bylo v tomto případě na Praze 4, 11 a 12, aby byl o tomto informován Výbor dopravy ZHMP. 

 

radní Šteiner: Jen bych připomenul, že motivem navrhovaných úprav rozhodně nebyla úspora, ale spíše se jednalo o jinou organizaci dopravy či možnost určitého zjednodušení. Samozřejmě, že diskuze s městskými částmi je o případných změnách vedena. Co se týká tarifů rozhodně nechystáme žádné úpravy ve smyslu zdražování jízdného.

 

Mgr. Kolínská: Přimlouvala bych se za zjednodušení tarifu PIDu. Chtěla jsem se zeptat, jaká je předpokládaná úspora po zavedení pásmového provozu na trase metra C a dále jaké jsou fixní náklady na provoz nových stanic této linky. Odpověď mi stačí písemně na příští jednání. Dále mám návrh na úsporu finančních prostředků Dopravního podniku hl.m. Prahy. Poté co je rozkopána Praha 6 v souvislosti s výstavbou tunelu Blanka je původně komerčně zamýšlený přímý autobus na Letiště Praha Ruzyně poměrně nefunkční, neboť dle mých zkušeností, tak jak já ten autobus vídávám, jezdí zcela prázdný. V materiálu, který jsme obdrželi je avizováno komplexní dopravní opatření na Praze 6 po dokončení výstavby městského okruhu. Byla bych ráda, kdybychom tento materiál dostali dostatečně včas. Dále jsem chtěla poprosit, zdali bychom mohli dostat do příštího jednání podrobnou informaci o výsledcích průzkumu sčítání ve stanicích metra. Dále jsem se chtěla zeptat jak je technicky vybavena stanice metra Ládví na obratiště souprav, protože podle mých informací je toto řešení na hraně bezpečnosti.   

 

RNDr. Witzany: Dostaly se mi do ruky připomínky MČ Praha 12, která razantně nesouhlasí se zrušením linky 117 a s navrhovanými opatřeními. Požádal bych o předložení souhrnu připomínek dotčených městských částí k navrhovaným změnám. Chtěl jsem se zeptat jakým způsobem bude řešen nesouhlas MČ Praha 12 s navrhovaným zrušením linky 117? 

 

Ing. Procházka: Nutno říci, že linka 117 je skutečně linkou doplňkovou. Její provoz je plně nahraditelný s jedním přestupem (hrana – hrana) na sídlišti Libuš. Jak situace s touto linkou dopadne nemohu předjímat, neboť dopravní opatření se musí celé přehodnotit a znovu projednat. 

 

Zajíček: Jsem rád za myšlenku ROPIDu na zavedení a rozvoj tzv. metrobusů. Domnívám se, že pro zavedení tohoto systému je nejlepší jižní sektor Prahy. Avšak pro podporu systému musí být zavedena zřejmá preference autobusů.

 

Ing. Procházka: Ano s tímto souhlasím a chtěl bych požádat Výbor dopravy o podporu při realizaci některých preferenčních dopravních opatřeních společně s Dopravním podnikem hl.m. Prahy. Rádi bychom na Praze 4 představili určitá preferenční dopravní opatření a myslím si, že zdejší fórum je nejlepším prostředkem, jak se o preferenční dopravní opatření zasadit.

 

Ing. Lenka Koudelková, místostarosta MČ Praha Libuš: Pane Procházko, děkuji, že nám budou předány obecné teze, jak jste o nich hovořil, neboť mi chybí určitá komunikace s městskými částmi při zavádění různých dopravních opatřeních. Např. naše městská část s počtem 10 tis. obyvatel je obsluhována pěti linkami autobusů z toho tři jsou plánovány ke zrušení. Zbývající dvě jsou velmi zajímavě řešeny. Přičemž návaznost na metro linkou, která by byla prodloužena ke stanici metra Chodov a dublovala by linku 165, která by v určitém úseku ušetřila 800 délkových metrů by zároveň úplně odřízla docházkovou vzdálenost pro 3000 obyvatel. Takové řešení snad nebylo myšleno vážně. Tedy děkuji za přepracování materiálu a za vstřícnou komunikaci s dotčenými městskými částmi.

 

 

Bod 5: BESIP

 

Materiál uvedl Mgr. Jaroslav Mach, pracovník odboru dopravy MHMP. Stručně okomentuji materiál, který jste obdrželi a který máte před sebou. Materiál vychází z předběžných údajů statistiky Policie ČR, tak jak byly k dispozici v době, kdy materiál byl zpracováván. Na základě jejich údajů konstatuji, že vývoj nehodovosti byl v loňském roce příznivý. Tedy podle těchto údajů došlo v roce 2008, ve srovnání s velice příznivým rokem 2007, k dalšímu poklesu počtu nehod (o cca 11 %) a k poklesu počtu těžce i lehce usmrcených (o cca 8 %, respektive o cca 9 %). Mírný nárůst byl zaznamenán v počtu usmrcených (o 3 osoby, cca 9 %). Následky dopravních nehod jsou hluboko pod dlouhodobým průměrem a údaje potvrdily dlouhodobý trend poklesu následků nehod. Chtěl bych zdůraznit, že tím poklesem jsme jako jediný region v České republice naplnili Národní chartu bezpečnosti silničního provozu. Domnívám se, že v letošním roce dojde k mírnému nárůstu dopravních nehod s lehkým zraněním. Jelikož velice často řidiči chtějí přítomnost Policie ČR u dopravních nehod, jenže kvůli změnám v systému, by tam být nemusela respektive neměla, nahlásí řidiči drobné zranění např. lehký otřes mozku. Policie pak samozřejmě musí dorazit k nehodě, byť jakoby k fiktivnímu úrazu, což se pak projeví ve statistikách.

 

Bod různé:

 

Zajíček: OMI platí SŽDC zábor pozemků u Smíchovského nádraží odkud by měla být vedena průzkumná štola pro Radlickou radiálu. A tato průzkumná štola by měla být podmínkou pro další pokračování přípravy projektu Radlické radiály. Přimlouvám se za to, aby tato průzkumná štola byla alespoň zahájena tak, aby se mohlo pokračovat v projektování Radlické radiály.  

 

Ing. Rückl: Ano, je mi dobře znám požadavek z Českého báňského úřadu na provedení průzkumné štoly. Musí však nejprve být provedeny návazné práce. Štola se dělá v provizorním vystrojení.  V rozpočtu zatím byly vyhrazeny peníze pouze na průzkumné vrty, tak aby se nezastavily přípravné práce na tomto projektu. Navrhuji tuto problematiku zařadit na příští jednání.

 

RNDr. Witzany: Jen konstatuji, že jsem si dovolil elektronicky rozeslat členům Výboru dopravy rozsudek Nejvyššího správního soudu ve věci zamítnutí změny Z 1000 Územního plánu hl.m. Prahy. Dále chci konstatovat, že jsme nebyli úplně korektně informování ze strany ŘSD ČR v této věci. Prosím, abychom se k této problematice vrátili, až budeme mít k dispozici slíbený právní rozbor tohoto rozhodnutí.  

 

Ing. Rückl: Diskuzi k tomuto tématu zatím nerozvíjejme a opravdu s dalšími diskuzemi navrhuji počkat, až budeme mít právní rozbor k dispozici.

 

Mgr. Kolínská: Chtěla bych poprosit do příštího jednání Výboru písemnou informaci, jak se odváží zemina ze stavby tunelu Blanka a dále zdali bychom mohli dostat aktuální podrobný harmonogram výstavby a plánované měny v dopravě v této souvislosti. A pak jsem se dozvěděla, že Dopravní podnik hl.m. Prahy chystá velkou informační kampaň k zavedení turniketů, tak jsem chtěla požádat zástupce Dopravního podniku hl.m. Prahy o potvrzení či vyvrácení této informace.

 

Ing. Dohnal: V současné době se připravuje materiál do Rady HMP týkající se turniketů. To znamená, že v tuto chvíli nejsou rozklíčované peníze v takové podrobnosti, abychom sdělili kolik peněz se na toto vyhradí. Je samozřejmé, že pokud by byly peníze nárokovány, tak by byly uplatňovány až v konečné fázi.

 

radní Šteiner: Za sebe prohlašuji, že o žádné propagační kampani o zavedení turniketů nevím. O zavedení turniketů nebylo rozhodnuto, i když připouštím, že je to směr, kterým se chceme ubírat. Všechny argumenty ukazují na to, že je možné a vhodné zavést turnikety. Rozhodně nebudeme teď připravovat žádnou informační kampaň.

 

Ing. Rückl: Vnímám myšlenku zavedení turniketů v souvislosti s agresivitou cestujících na revizory a s tím, že se od neplatičů jízdného na pokutách vybralo 103 mil Kč. Zavedením turniketů by se revizoři mohli soustředit na širší okolí, nežli jen na centrum města.   

 

RNDr. Witzany: V tisku jsem zaregistroval, že se připravuje v zónách placeného stání placení formou sms, což velmi oceňuji.   

 

 

 

 

 

 

 

Ing. David Vodrážka

předseda výboru dopravy

 

 

 

 

 

 

 

   RNDr. Jiří Witzany Ph.D   

ověřovatel zápisu

 

 

 

 

 

 

 

Ing. Jan Heroudek

tajemník výboru dopravy

4. února 2009
4. února 2009