Zápis z jednání Výboru dopravy ZHMP, ze dne 16.10. 2008
Přítomni: Ing. David Vodrážka, Ing. Karel Březina, Petr Zajíček, Mgr. Petra Kolínská, Radek Lohynský, Ing. Vladislav Mareček, Štěpán Šlosár, Ing. Petr Valenta, Ing. Antonín Weinert CSc., RNDr. Jiří Witzany Ph.D, Ing. Jan Heroudek
Omluveni: Ing. Marcel Rückl, Radovan Šteiner
Program jednání:
- Zásady rozvoje pěší dopravy na území hl.m. Prahy
- Rozvoj tramvajové dopravy na území hl.m. Prahy
- Možnosti zkvalitnění železniční dopravy Praha - Kladno před modernizací
- Modernizace trati Praha - Kladno s odbočkou na letiště
- Seznámení s výsledky veřejného projednání konceptů a návrhů změn vlny 06 ÚP SÚ HMP – říjen ZHMP schválení
- Různé
Ve 14:00 hod přítomné přivítal a jednání zahájil předseda Výboru dopravy ZHMP Ing. Vodrážka.
Ověřovatel zápisu: navržen byl Ing. Antonín Weinert CSc.
Hlasování: pro: 10
proti: 0
zdržel se: 0
Ověřovatelem zápisu byl zvolen Ing. Antonín Weinert CSc.
Bod 1: Zásady rozvoje pěší dopravy na území hl.m. Prahy
Úvodní slovo přednesl Ing. Pivec, 1. náměstek ředitele TSK hl.m. Prahy (ÚDI). K vlastnímu projednání jsme připravili zásady, které máte před sebou a krátkou prezentaci. Samotný materiál vznikl na základě usnesení tohoto Výboru ze dne 13.9. 2007 a zpracovával se v poměrně široké kooperaci s Útvarem rozvoje hl.m. Prahy, odborem dopravy MHMP a s řadou občanských sdružení a iniciativ. Výsledkem jsou zásady definované v osmi bodech jako jasný a stručný materiál, podle něhož by příslušné koncepční, správní a právní orgány na úrovni města a městských částí měly postupovat, aby pěší doprava kvalitně fungovala. O vlastní prezentaci materiálu poprosím pana Ing. Trešla. Pan Trešl ve svém příspěvku popsal postupný vývoj vzniku materiálu a vyzvedl důležitost pěší chůze
Ing. Pivec: Děkuji za příspěvek, dále máme pro případné zájemce připraveny obrázky dobrého či špatného řešení pěší dopravy.
Diskuze:
Zajíček: V úvodu materiálu byly zmíněny připomínky k Územnímu plánu hl.m. Prahy. Mám tedy dotaz, zda tento materiál má být motivací pro změny ÚPn, pro tvorbu ÚPn a nebo zahrnut do Strategického plánu hl.m. Prahy. Mě tedy není jasné co má Výbor s tímto materiálem udělat. Zda má materiál popřípadě rozšířený materiál navrhnout jako doplnění do některého ze tří institutů.
Ing. Zděradička, Útvar rozvoje města: Upřesnil bych, že se nejedná o připomínky k Územnímu plánu, ale šlo o výzvu pro městské části k podání podnětů pro nový Územní plán a navržení pěších propojení (např. mezi dvěma MČ), které by měly celoměstský význam a které by se měly promítnout do Územního plánu. Materiál se dá rozdělit na dvě části. Zásady rozvoje pěší dopravy což je část teoretická, metodická a druhá část, která by měla následovat je generel pěší dopravy, který by měl vytipovat důležité pěší trasy celoměstského významu, které by měly být Územním plánem respektovány.
RNDr. Witzany: Mám dotaz zda z této obecné zprávy vyplývá změna přístupu k aplikaci semaforů na vícepruhových komunikací. Dále mám dotaz zda z tohoto materiálu vyplývá změna délky zelené na semaforech pro chodce.
Ing. Pivec: Tento materiál je souhrnem zásad, které se domníváme, že jsou správné pro obecné řešení kvalitní, bezpečné a plynulé pěší dopravy. Nicméně, pěší doprava není jediným druhem dopravy ve městě a proto je třeba rozvíjet i jiné druhy doprav. Z toho plyne, že jakékoliv konkrétní řešení např. světelné signalizace musí zohlednit všechna známá fakta, která v dané lokalitě jsou. Musí se podporovat a zohledňovat pěší doprava, ale tato podpora nemůže být zcela absolutní, tak abychom např. na mnoho minut zablokovali ostatní druhy doprav včetně městské hromadné dopravy.
Valentová, Ústav pro ekopolitiku: V materiálu, tak jak na něm pracovala pracovní skupina, byly uvedeny konkrétní opatření jakým způsobem by se dala podpořit pěší doprava a co by město mělo v následujících krocích udělat. Domníváme se, že město by se mělo přihlásit k podpoře pěší dopravy, to jsou ty obecné zásady a dále na podporu konkrétních dopadů by prioritní stavby měly být zakotveny v Územním plánu hl.m. Prahy. Ráda bych Vám rozdala materiál Město pro pěší a dále bych se chtěla domluvit, zda není možné k materiálu doplnit praktické kroky, které by město po přijetí zásad mělo udělat.
Ing. Vodrážka: Po konzultaci ještě před jednáním bych doporučil schválit materiál, tak jak nám byl předložen s tím, že jednotlivé body a konkrétní věci by měli být předmětem jednání pracovní skupiny a po dopracování by měly být posléze schváleny tímto výborem. Nebo je další možnost, že bychom materiál neodsouhlasili a vrátili jej k doladění pracovní skupině.
Zajíček: Nedomnívám se, že by mělo být přijmuto závazné usnesení Výboru z jednoho prostého důvodu, v materiálu je několik neshod se Strategickým plánem hl.m. Prahy. Město za velké peníze staví městský okruh a návazné radiály a pochopitelně součástí těchto staveb jsou podchody či nadchody. V úvodu předloženého materiálu jsou požadavky k odstranění bariér jako jsou např. nadchody či podchody, což mi přijde protichůdné.
Ing. Vodrážka: Navrhuji, aby takto zpracované zásady vzal Výbor dopravy na vědomí. A dále bude pracovat pracovní skupina a navrhovat konkrétní opatření.
Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP bere předložený materiál na vědomí.
Hlasování: pro: 9
proti: 0
zdržel se: 1
Bod 2: Rozvoj tramvajové dopravy na území hl.m. Prahy
Materiál přednesl Ing. Dohnal, který úvodem omluvil generálního ředitele Dopravního podniku hl.m. Prahy a.s.. V současné době, kdy dochází k tvorbě nového investičního plánu došlo k určitému přehodnocení názoru na rozvoj kolejové dopravy (metro versus tramvaj). V současné době se předpokládá jednoznačný rozvoj tramvajové dopravy, který je podpořen ekonomikou investičních a provozních nákladů. Předkládaný materiál odráží stanovisko nejen Dopravního podniku hl.m. Prahy, ale i Útvaru rozvoje hl.města a ROPIDu. Nových tramvajových tratí v Praze je minimum, což odráží i skutečnost, že město málo finančně podporuje rozvoj těchto tratí.
V letošním roce jsme zprovoznili tramvajovou trať do Radlic, která byla financována z evropských fondů. V nejbližší době budou realizovány tramvajové tratě:
- z Podbaby k železniční zastávce Podbaba, která by se měla realizovat v roce 2009-2010. Počítá se zde se spolufinancování z Evropských zdrojů. Zatím není však stabilizována tramvajová smyčka v Podbabě, pracuje se však na její stabilizaci v území.
- TT Barrandov - Holyně – Slivenec – probíhá proces změny ÚPn hl.m. Prahy. Předpokládáme realizaci v roce 2010 – 2011
- most v oblasti Troji, který je spojen s realizací silničního okruhu
V předložených materiálech máte uvedeny další tramvajové tratě, tak jak jsou připravovány dle zpracované strategie Dopravního podniku hl.m. Prahy.
Diskuze:
Zajíček: Vím, že je plánován most Zlíchov – Dvorce a je škoda, že v materiálu není uveden, protože by se lépe řešila výluka ve Vyšehradském tunelu. Myslím, že by Dopravní podnik pomocí představenstva mohl tuto akci urychlit, aby se toto propojení zrealizovalo. Ve výčtu tramvajových tratí mě chybí Hostivař – Horní Měcholupy – Petrovice.
Ing.Vodrážka: Především je to o penězích. Ale je nutné mít schválený strategický výhled rozvoje tramvajových tratí.
RNDr. Witzany: Zmiňoval jste nedostatek financí. Můžete nějak kvantifikovat náklady např. na jeden kilometr tratí. A jaká by byla potřebná investiční dotace, aby výstavba mohla přiměřeně probíhat. Možná by jste mohl i upřesnit paralelní finanční prostředky na opravu stávajících tratí.
Dohnal: na trať Hostivař – Horní Měcholupy – Petrovice máme studii zpracovanou, do seznamu jsme ji nezahrnovali, ale pokud budeme požádáni ji tam zařadit, nevidíme v tom problém.
K otázce ve věci financování, je problematické odpovědět, neboť jednotlivé tramvajové tratě jsou nesrovnatelné. Pokud jde o průměr pracujeme v současné době s cenou 500 mil. Kč na jeden kilometr. Spíše bych se zmínil o konkrétních částkách konkrétních tramvajových tratí, jak jsem o nich hovořil: TT Podbaba –350 mil Kč, TT Barrandov - Holyně – Slivenec – 700 mil Kč, TT do Malešic 1 450 mil Kč z toho je 450 mil Kč na přeložky. Do rekonstrukce stávajících tratí bychom v příštím roce rádi investovali 600-700 mil. Kč.
Ing. Březina: Jestliže o tomto materiálu budeme hlasovat, tak já osobně bych nemohl hlasovat pro dvě tramvajové tratě a to Jindřišská – Vodičkova – Vinohradská a dále Vinohradská – sídliště Malešice, kde náklady na přeložku Káranského vodovodu jsou obrovské.
Ing. Vodrážka: Tento materiál bychom ani nebrali na vědomí, je to pouze informace, která bude nadále rozpracovávaná. Nicméně si myslím, že finanční situace Dopravního podniku se zlepší, zejména poté co pan primátor města a správce městské kasy je v představenstvu Dopravního podniku hl.m. Prahy a.s..
Mgr. Kolínská: Chtěla bych připomenout, že za posledních 8 let postavilo město 5 km nových tramvajových tratí. A pak si myslím, že všichni budeme nepříjemně překvapeni, až dostaneme návrh rozpočtu na příští rok, kde je pro Dopravní podnik skoro nedůstojná částka. Nemyslím si, že např. vlivem stavby silničního okruhu bude částka vyšší než tento rok.
Ing. Vodrážka: Projednávání rozpočtu Dopravního podniku je na programu tuším za 2 – 3 týdny na představenstvu. Nicméně bych vůbec nespojoval investice do Pražského okruhu s investicemi do Dopravního podniku. Je to otázka priorit hl.m. Prahy a jakým způsobem chce město investovat do dopravy.
Ing. Weinert: Myslím si, že prioritnější je dát dohromady stávající tramvajovou síť, než stavět dalších nové tramvajové tratě. Tuto zprávu tedy vnímám jako výhled do budoucnosti.
Ing. Vodrážka: Součástí nějakého dalšího materiálu by měl být výhled Dopravního podniku zdali se spíše chce soustředit na rekonstrukce stávajících tratí či se věnovat rozšiřování nových tratí. V případě, kdybychom měli o podobném materiálu hlasovat, myslím, že bude vhodné hlasovat o konkrétních návrzích tratí odděleně, protože každý má na konkrétní trať jiný názor.
Adámek: Měl bych jen drobnou připomínku ke zpracovatelům rozvojových záměrů tramvajových tratí. Tam kde tramvaj bude křížit železniční trať či se jí přibližovat prosil bych zvážit a prověřit, zdali by nebylo vhodné vytvořit zde zastávku či terminál a přestupní uzel.
Ing. Vodrážka: Děkuji, předpokládám, že to Dopravní podnik ve spolupráci s Českými drahami dělá a dělat bude i nadále.
Bod 3 a 4: Možnosti zkvalitnění železniční dopravy Praha - Kladno před modernizací
Materiál přednesl Ing. Adámek, generální ředitelství ČD a.s.: Písemný materiál jste obdrželi před jednáním. Modernizace úseku Praha – Kladno by měla být zrealizována po roce 2013. Od 14. prosince letošního roku se budeme snažit na stávající jednokolejné trati zlepšit dopravu. Jednak formou lepšího grafikonu tzn., že v ranních hodinách bude preferován směr do Prahy a v odpoledních hodinách bude preferován směr z Prahy do Kladna. A v druhé řadě na tuto trať nasadíme modernizovaná vozidla ř. 814 Regionova a 814.2 Regionova Trio s nízkopodlažní částí. Na rychlících nasadíme modernizovaná vozidla ř. 854 s řídícími vozy ř. 954, která jsou upravena pro přepravu imobilních osob (zdvihací plošiny, upravená WC) s možností zvýšení kapacity soupravy dalšími vloženými vozy.
S vědomím pana předsedy VD Vám dále podám informaci ke změně návrhu rozpočtu SFDI, která se týká železnice a hl. m. Prahy. Do rozpočtu SFDI na rok 2009 nebyly zařazeny některé důležité stavby, které jsou připravovány a které podmiňují i další rozvoj městské a příměstské železnice v Praze. Jsou to např. optimalizace úseku Praha - Holešovice – Praha - Bubeneč se zastávkou Podbaba; elektrizace Lysá - Milovice, která by umožnila kvalitní železniční spojení této lokality s Prahou; modernizace stanice resp. úseku Praha - Hostivař - Praha hl.nádraží; mimoúrovňové křížení nákladního koridoru Malešice - Libeň s hlavní tratí Praha – Kolín; příprava odklonové trasy Praha - Smíchov - Hostivice, bez níž nelze realizovat modernizaci Praha - Kladno v úseku Bubny - Hostivice. Vesměs se jedná o stavby obsažené i v aktualizované "Studii obsluhy hl.m. Prahy a jeho okolí hromadnou dopravou osob". V případě potřeby bude podána další informace o vývoji situace. Návrh rozpočtu SFDI by se měl projednávat v prosinci.
Další materiál ohledně modernizace trati Praha - Kladno s odbočkou na letiště přednesl Ing. Mathé. Budu zde hovořit za (SŽDC) jako investora rozvoje železniční infrastruktury a to konkrétně o projektu Praha - Kladno. Tento bod byl již zařazen na jednání Výboru na jaře letošního roku, ale byl odložen z hlediska připravované deklarace, která byla podepsána 29.4. a která vlastně zahájila veřejné projednání veškerých dokumentací, které byly do této doby rozpracovány. V současné době existuje interní dokumentace pro potřebu financování, což je investiční záměr, který se bude schvalovat na úrovni ministra dopravy. Dále probíhá projednání dokumentace k územnímu řízení. Proces EIA na pražské části pokročil do fáze, že je zpracován posudek dokumentace EIA, který je předložen k projednání. Ministr dopravy ČR se obrátil dne 3. 9. 2008 dopisem na primátora hl. m. Prahy, hejtmana Středočeského kraje a starostu MČ Praha 6 s žádostí o stanovisko k možnému provozování tzv. „letištních expresů“, které jsou spojeny s variantou financování formou PPP. Ministr již obdržel odpovědi, které nám postoupil. Dále jsme si připravili vizualizaci projektu modernizace železniční trati.
Diskuze:
Zajíček: Na projednávání s občany MČ Praha 6 se sešlo dost dotazů k modernizaci tratě např. obyvatelé Strojnické ulice mají obavu jednak o Stromovku a také o svoje bydlení. Myslím, že by bylo vhodné dopisem, který jste zmiňoval se obrátit na starostu MČ Praha 7 a 1.
Ing. Mathé: Jelikož zpracovatelem dopisu byl přímo Ministr dopravy ČR nemohu mluvit za něj, zdali byli obesláni všichni. My jsme již na úrovni vedení jednali s představiteli MČ Praha 1, ale samotný projekt se jí netýká. Prahy 1 se týká pouze se strany provozní.
Mgr. Kolínská: Mě není jasné zmiňované zastřešení Dejvické, měla jsem dojem, že tam to bude plně v podzemí.
Ing. Mathé: Původní návrh byl motivován tím, že ta stanice, která je skutečně v podzemí, její existence byla přiznána na povrchu určitým proskleným otvorem. Ve spolupráci s městskou částí se spolupracuje na projektu, tak aby toto“okno“ nerušilo a nebránilo využití území nad touto stanicí.
Ing. Vodrážka: Myslím, že bod 3 bychom mohli vzít na vědomí.
Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP bere předložený materiál na vědomí.
Hlasování: pro: 10
proti: 0
zdržel se: 0
Ing. Vodrážka: O bodu č. 4 by bylo problematické hlasovat, protože jsme vizualizaci neviděli. Doporučuji tento bod zařadit na nějaké další jednání. To samé i ve věci přidělení finančních prostředků ze SFDI na rok 2009, jak zde bylo zmíněno.
Bod 5: Seznámení s výsledky veřejného projednání konceptů a návrhů změn vlny 06 ÚP SÚ HMP – říjen ZHMP schválení
Ing. Vodrážka: Materiál, který je velmi obsáhlý jsme dostali včas a tedy jsme si jej mohli řádně prostudovat. Dal bych zde prostor pro jednotlivé dotazy, protože uvádět jednotlivé změny se zdá být nadbytečné zejména i proto, že část z nás je i členy Výboru územního rozvoje.
Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP bere předložený materiál na vědomí.
Hlasování: pro: 8
proti: 0
zdržel se: 2
Bod různé:
Zúžení Legerovy ulice ze 4 pruhů na 3
Ing. Vodrážka: Chtěl bych zde přivítat paní starostku MČ Prahy 2 paní Černochovou a na úvod bych chtěl říci, aby nedošlo k nedorozumění, pro nás je platná ta textová část. Výkresová část je jakýsi výhled do budoucna po dokončení Pražského okruhu jak by celá lokalita v této oblasti mohla vypadat a není to tedy věc, kterou zde dnes budeme schvalovat. Chtěl bych říci, že bych dnes doporučoval souhlasit s dočasnou úpravou organizace dopravy v úseku Boženy Němcové – Rumunská. V rámci toho bychom požádali odbor dopravy MHMP, protože my nemůžeme ukládat odboru dopravy, aby ve spolupráci s MČ Praha 2 vypracoval detailní výkresové řešení dočasného zúžení. Toto řešení má moji podporu s tím, že zhruba po půl roce by zde došlo k vyhodnocení úprav.
Diskuze:
Zajíček: Domnívám se, že by měla být akce výstavba křižovatky za Nuselským mostem s ulicí Boženy Němcové kvůli finančním nákladům časově koordinována s akcemi na magistrále. Myslím, že ideální doba na realizaci tohoto projektu by byla v době, kdy se bude rekonstruovat Národní muzeum a překládat magistrála za Muzeum. Dále by mě zajímal názor MČ Praha 4 na signalizaci této křižovatky, protože je naprosto jasné, že pokud by se tedy křižovatka realizovala, tak dopravní zátěž, která dnes popojíždí v úseku IP Pavlova - Nuselský most, by se přenesla na Nuselský most a na Prahu 4.
Ing. Vodrážka: To co bychom schvalovali, by se netýkalo žádné světelné křižovatky, jak o ní kolega hovořil. Byl to pouze původní návrh MČ Prahy 2. Poté došlo k dohodě mezi městskými částmi Praha 2 a 4 u které jsem byl přítomen s tím, že Praha 4 nebude blokovat to, že Praha 2 chce o jeden pruh zúžit Legerku nicméně nebudou se budovat SSZ do vybudování Pražského okruhu.
paní Černochová, starostka MČ Praha 2: Úvodem bych ráda představil vedoucího odboru dopravy pana Gála, který bude zodpovídat vaše technické dotazy. Chtěla bych Vás poprosit o podporu návrhu naší městské části, který skutečně v tomto okamžiku spočívá pouze v tom, že bychom po dohodě s Prahou 4 rádi zkušebně zúžili komunikaci Legerova, tak aby ze stávajících 4 pruhů měla pouze 3 pruhy. Čtvrtý pruh by v budoucnu mohl soužit jako záliv pro zásobování popřípadě k parkování, ale to až by toto opatření bylo trvalé. Jsme si vědomi, že toto opatření může přinášet Praze 4 určité dopravní komplikace, proto jsme se s panem starostou Prahy 4 a předsedou dopravního výboru dohodli na tom, že bude zahájen pouze zkušební provoz. A aby bylo přijaté opatření co nejsnadněji odstranitelné pokud by se ukázalo jako problematické či nemožné.
Zajíček: Součástí provizoria by bylo napojení i Lublaňské ulice z té strany nebo jenom Boženy Němcové.
paní Černochová, starostka MČ Praha 2: Jenom ulice Boženy Němcové.
Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP souhlasí s dočasnou úpravou organizace dopravy (zúžení Legerovy ulice ze stávajících 4 pruhů na 3 jízdní pruhy) v úseku Boženy Němcové – Rumunská a žádá odbor dopravy MHMP ve spolupráci s městskou částí Praha 2 o vypracování detailního návrhu řešení a realizaci tohoto řešení.
Hlasování: pro: 10
proti: 0
zdržel se: 0
Dále do různého:
RNDr. Witzany: Je nějaká informace ohledně dopravních omezení souvisejících se stavbou tunelu Blanka respektive v oblasti Hradčanské a Letné, současný stav a délka dopravního omezení. A dále jestli můžeme dostat nějakou informaci k té nehodě při výstavbě Blanky (propadu ve Stromovce) a zda to bude mít nějaké dopady na harmonogram stavby případně na náklady.
Ing. Vodrážka: Ředitel OMI MHMP se omluvil, avšak není zde žádný zástupce tohoto odboru, právě v době kdy došlo k této politování hodné události. Předpokládal jsem, že budou připraveni zde nám podat informace o nastalé situaci. Poprosím, tedy aby ve spolupráci s tajemníkem výboru toto bylo řešeno.
Mgr. Kolínská: Chtěla bych poprosit náměstka Pivce, aby užitečnou a dobře zpracovanou publikaci Ročenka dopravy zveřejnil na webových stránkách. Asi víte o petici o výzvě zastupitelů města zástupcům Dopravního podniku, kterou organizuje sdružení Asistence k urychlenější přestavbě starších stanic metra, tak aby byly bezbariérové. V této souvislosti se hovoří i o stanicích Můstek a Národní v jejichž blízkosti se chystá rekonstrukce nebo zcela nová výstavba. Ze stavebních řízení není zcela jasné zda se podaří stanici upravit tak, aby byla bezbariérová. Chtěla jsem poprosit jestli bychom mohli pro příští jednání dostat nějakou informaci v jakém stádiu jsou povolovací řízení a jestli město vytváří dostatečný tlak na soukromé investory, aby do obou stanic byl zajištěn bezbariérový vystup. U stanice Národní je ještě problém ten, že kvůli soukromé výstavbě by se tato velmi vytížená stanice metra měla zavřít na rok a půl. Když se podobná situace zvládla na Náměstí republiky nevidím důvodu, proč by se na Národní toto nemohlo povést.
Ing. Vodrážka: Poprosil bych na příští jednání do různého k tomuto informaci. Jak asi všichni víme není každá stanice úplně stejná a domnívat se, že může stanice metra Národní být stejně či podobně technicky řešena jako stanice Náměstí republiky by bylo liché. Požádal bych, aby zástupce Dopravního podniku nám zpracoval k tomuto materiál z hlediska bezbariérových přístupů a připravované výstavby na Národní třídě.
Hlasování k možnosti vystoupení zástupce veřejnosti, paní Šenarová se hlásí o slovo. Budeme hlasovat o udělení slova.
Hlasování: pro: 0
proti: 10
zdržel se: 0
Slovo nebylo uděleno.
Ing. David Vodrážka
předseda výboru dopravy
Ing. Antonín Weinert CSc.
ověřovatel zápisu
Ing. Jan Heroudek
tajemník výboru dopravy