Zápis z jednání výboru dopravy ZHMP, ze dne 12.6. 2008

 

Přítomni: Ing. Marcel Rückl, Petr Zajíček, Mgr. Petra Kolínská, Ing. Vladislav Mareček, Ing. Antonín Weinert CSc., Ing. Jan Heroudek

 

Omluveni:  Ing. David Vodrážka, Ing. Karel Březina, Radek Lohynský, Štěpán Šlosár, Radovan Šteiner, Ing. Petr Valenta, RNDr. Jiří Witzany Ph.D

 

 

Program jednání:

 

1.    Aktuální stav při zavádění zón placeného stání na území hl.m. Prahy

2.    Příprava Evropského týdne mobility 2008

3.    Povrchové úpravy v návaznosti na dostavbu městského okruhu

4.    Územně analytické podklady hl.m.Prahy

5.    Štěrboholská radiála – výstavba  jižní části větve

6.    Různé

 

Ve 14:00 hod přítomné přivítal a jednání zahájil Ing. Rückl. Konstatuji, že Výbor dopravy ZHMP se nesešel v usnášení schopném počtu, takže dnes nelze o ničem hlasovat a tedy dnešní jednání bude pouze informativní. 

 

Ověřovatel zápisu: navržen byl Ing. Antonín Weinert CSc.  

 

 

Bod 1: Aktuální stav při zavádění zón placeného stání na území hl.m. Prahy 

 

Materiál přednesl Ing. Miroslav Čadský, pracovník odboru dopravy MHMP. Rada HMP dne 10.6. 2008 schválila usnesení č. 749 k doplnění zásad pro zřizování zón placeného stání na území hlavního města Prahy. Materiál se věnoval problémům, které vyvstaly v souvislosti s rozšiřováním zón placeného stání. Ukazuje se, že velkým problémem je péče o starší a invalidní občany. Po dohodě s příslušnými městskými částmi se způsob vyřešil tak, že odbory doprav městských částí mohou osobám starším 85 let a invalidním občanům pobírající příspěvek na péči od III. stupně povolit výjimku do zóny placeného stání. Na základě této výjimky tito občané obdrží za manipulační poplatek parkovací kartu. Na této kartě mohou být uvedeny maximálně 3 rozdílné RZ vozidel přímých příbuzných a umožní těmto občanům parkovat v pěti lokalitách, které na této kartě budou také uvedeny. Karta bude mít vzor jako ostatní parkovací karty, pouze na jejím vrchu bude místo A či R uvedeno písmeno V (výjimka). Další změnou je možnost omezení platnosti modré zóny, která v této chvíli platí každý den vyjma 6-8 hod ranní. Teď mají městské části v rámci své pravomoci možnost omezit platnost tohoto dopravního značení na vybrané dny v týdnu. Toto opatření by mělo sloužit převážně k tomu, aby některé lokality, které např. o víkendech jsou skutečně prázdné, mohli využívat návštěvníci Prahy. Poslední novinkou je ceník parkovacích karet a lístků. Nově bude zavedena deseti hodinová parkovací karta, která bude platná od 8-18 hod. Měla by umožnit firmám parkování v modrých zónách během uvedené doby. Karty budou přenosné. Poslední novinkou v této agendě je příprava materiálu do Rady HMP ve věci návrhu na změnu nařízení hl.m. Prahy č. 11 ze dne 2007 Sb. hl.m. Prahy. Novela má za úkol odstranit nesoulad, který vznikl při fyzickém vyznačování zóny placeného stání a projekty, dále reaguje na náměty a podněty ze strany veřejnosti. Je to technická novela, která  nenaruší funkčnost zóny a nebude ani rozšiřovat oblasti. Podrobné informace máte v rozdaných materiálech.

Diskuse:

 

Ing. Weinert: Při rozšiřování zón placeného stání bude zachován současný model či může dojít k nějakým výjimkám?

 

Ing. Čadský: Koncept zóny placeného stání na území hl.m. Prahy by měl být zachován a  měl by být jednotný. Pokud městská část má nějaké nové varianty, může být o nich jednáno nicméně model by měl zůstat jednotný.

 

Ing. Heroudek: Pokud městská část uvažuje o zavedení zón, většinou už reaguje na zkušenosti městských částí, kde zóna placeného stání funguje.

 

Mgr. Kolínská: Na základě čeho je určen věk 85 let a proč to není např. 75 let? S cenou za rezidentní parkování nebylo hýbáno cca 8 let. Dle mých informací tato cena nekryje ani náklady, které jsou s tím nutné. Bude se tato cena zvyšovat? Uvažuje se o tom, že placení parkovného by se mohlo hradit pomocí mobilního telefonu?

 

Ing. Rückl: Jako obyvatel MČ Prahy 1 můžu říci, že zdražování parkovací karty by nebylo nejvhodnější.

 

Ing. Heroudek: Placení mobilním telefonem má jeden vážný nedostatek, kterým je možnost kontroly. V současné době by strážník Městské policie hl.m. Prahy neměl možnost kontroly zaplacení parkovného. Další variantou je vybudování samostatného systému, což má další aspekty. Ovšem v současné době nemáme dobré zkušenosti se spolehlivostí mobilních operátorů při placení jízdného formou sms. Mantinel 85 let je celkem pochopitelný. V těchto letech obvykle již lidé potřebují nějakou tu pomoc. Uvolnění o víkendech vyšlo pouze z připomínek, které vznikly. Městské části mají možnost, pokud o víkendech ulice zejí prázdnotou (protože rezidenti odjíždí, návštěvníci se tam nehrnou a lidé si stěžují, že nemohou jet k příbuzným na návštěvu), uvolnit takovéto ulice pro návštěvy.   

 

Mgr. Kolínská: Máte představu kolik, těch výjimek bude uděleno? Co se týká placení mobilním telefonem, ve Vídni tento systém funguje a nevidím objektivní důvody, proč by to tady nemohlo fungovat. 

 

Ing. Heroudek: Máme informace z městských částí a vychází to cca na 50-100 lidí na každé městské části. Co se týká placení mobilním telefonem, ano, ve Vídni systém funguje, ale zároveň zvažují zda budou v tomto systému pokračovat. Systém má však vliv i na respektovanost zóny. Ve chvíli, kdy není možné fyzicky na místě zkontrolovat zaplacení, lidé spoléhají na to, že kontrola není tak důsledná. Dalším aspektem je cena. V současné době spíše čekáme na vyhodnocení tohoto systému Vídní.  

 

 

Bod 2: Příprava Evropského týdne mobility 2008

 

Materiál přednesl Ing. Miroslav Čadský, pracovník odboru dopravy MHMP. V hlavním městě Praze se koná Evropský týden mobility (ETM) každým rokem již od roku 2003 a to v termínu od 16.9. do 22.9.. Součástí ETM je Evropský den bez aut (EDBA), který v Praze připadá na 21.9.. Každý rok má ETM jiné hlavní téma. V letošním roce je moto Evropského týdne mobility „Čistý vzduch všem“. Program měst a obcí přihlášených k ETM či EDBA bude opět vystaven na webových stránkách Ministerstva životního prostředí ČR viz. http://www.env.cz/AIS/web-edba.nsf/$pid/mzpevfoe8ktf  a na evropských stránkách: http://www.mobilityweek.eu .

V hl.m. Praze zatím proběhla první koordinační schůzka, na které byl vytvořen stručný program ETM, který je přílohou písemné zprávy. Další koordinační schůzka se plánuje v měsíci červenci. Obvyklou praxí je, že program ETM je předložen ke schválení Radě HMP před prázdninami a tak tomu bude i letos. Poté bude do konce měsíce srpna Radě HMP předložena informace o podrobném programu ETM. Před ETM a v průběhu samotného týdne je veřejnost informována o akcích prostřednictvím médií (místní tisk, rozhlas apod.).

 

Diskuze:

 

Mgr. Kolínská: Mě přijde, že před dvěma lety se udělal výrazný krok kupředu, ale od té doby město stagnuje. Myslím si, že uzavírat Smetanovo nábř. každý rok v neděli není nejvhodnější a chtělo by to vymyslet jinou lokalitu. Tuším, že primátor města dal slib, že Smetanovo nábř. bude uzavíráno častěji a i natrvalo pro osobní automobilovou dopravu.

 

Zajíček: Byl bych pro to, aby se uzavírali komunikace, ale v době kdy skončí uzavírky.

 

Ing. Mareček: Myslím, že tato akce či obdobné akce mají za úkol občany spíše vychovávat a ne je naštvávat. Není problém, zavřít hlavní dopravní tepny, ale následek bude naprosté znechucení občanů.

 

Mgr. Kolínská: Ano, přínos akce by měl být pozitivní. Uzavírka by měla ukázat, že na daném místě lze žít i bez auta a že je tam příjemné se pohybovat bez přítomnosti automobilů. Krok dál tkví v  ukázání, že i ve všední den lze fungovat ve městě bez automobilu. Nejde o to lidi naštvat či vyvolat dopravní kolaps. 

 

Procházka: V materiálu je uvedena jízda tunely Nového spojení. Tato akce není ještě 100%, protože mimo jiné záleží na postupu samotné stavby.

 

Bod 3: Povrchové úpravy v návaznosti na dostavbu městského okruhu

 

K tomuto bodu připravil Jakub Karlíček, pracovník firmy SATRA, spolu s ostatními spolupracovníky videoprezentaci, která byla na jednání odprezentována.

 

Ing. Rückl: Děkuji za kvalitně připravenou prezentaci.

 

Diskuse:

 

Zajíček: Co se týká projekce garáží, jaká norma se používá teď pro určení velikosti parkovacích stání?

 

Polák, firma SATRA: V parkovacím objektu na Letné jsou smíšená parkovací místa. Část je určena pro vozidla O2 a část pro menší vozidla.

 

Mgr. Kolínská: V případě, že tento materiál je zpracován tak jak to opravdu bude, nějak jsem tam nezahlédla zklidnění původní kapacitní komunikace, která byla přesunuta pod zem. Dále mě zaráží, že od Písecké brány do Dejvické ulice není možné povrchově přejít.

 

Ing. Trnková, MČ Praha 6: Městská část Praha 6 má určitou představu zklidnění tohoto prostoru a v nejbližší době předáme tuto studii. Naše představa je taková, že by tam mohlo být dvoukolejné tramvajové těleso a že v daném místě dojde k vytvoření velkého náměstí.

 

sdružení Auto*mat: Mimoúrovňové využívání pěších cest se netěší velké oblibě chodců a mnohdy je i málo využívané. Viděla jsem i studii, kdy na Hradčanské byla plánována pěší zóna. Počítá se s tím někdy do budoucna?   

 

Kalíšek, IDS: Jednáme s MČ Praha 6 o úpravách křižovatky Prašný most a prostoru u nádraží Praha – Dejvice. Dle výsledků těchto jednání budeme požadovat závěry zaimplementovat do stavby tunelu Blanka.

 

Křivohlávek, sdružení Auto*mat: Jak vysoké jsou plánované intenzity automobilové dopravy na povrchových částech městského okruhu?

 

Ing. Pivec: Modelové výpočty jsme dělali při zahájení projektových prací cca před dvěma roky. Prezentovali jsme je na Zastupitelstvu MČ Praha 6 a jsou dostupné např. i na internetových stránkách MČ Praha 6.

 

Ing. Rückl: Děkuji za příspěvky a dále o této problematice můžeme diskutovat až budou zapracovány připomínky MČ Praha 6. 

 

Bod 4: Územně analytické podklady hl.m. Prahy

 

Materiál přednesl zástupce odboru územního plánu MHMP, Ing. arch. Libuše Hadravová. Územně analytické podklady jsme zde již prezentovali na podzim loňského roku. Nový stavební zákon ukládá zpracovateli Územního plánu zpracovat územně analytické podklady. Tyto podklady jsou na území Prahy zpracovávány ve dvou úrovních a to v úrovni kraje a města. Podklady, které byly zpracovány na úrovni kraje byly předloženy Výboru dopravy ZHMP na podzim loňského roku. A 28.2. letošního roku byly předloženy do Zastupitelstva hl.m. Prahy. Zastupitelstvo uložilo zpracovateli oba materiály spojit a výsledný materiál projednat jako Územně analytické podklady. Výsledný materiál by měl být odevzdán na konci prázdnin a v září by měl být projednáván v Zastupitelstvu hl.m. Prahy.   

 

Ing. arch. Libuše Hadravová dále předala slovo zástupci zpracovatele paní arch. Klokočkové. Rozpracovaný materiál představujeme výborům, v minulém měsíci byl představen městským částem. Územně analytické podklady na úrovni města jsou zpracovávány v měřítku 1:10 000.  Data jsou zpracovávána co v nejširších podrobnostech, tak aby materiál mohl být využit pro jiné územně plánovací podklady (studie, regulační plány). Význam těchto podkladů je zásadní pro Územní plán hl.m. Prahy a měly by sloužit i pro rozhodování stavebních úřadů. 

 

Diskuse:

 

Zajíček: V územně analytických podkladech budou k dispozici už podrobnější studie území a nebo územně analytické podklady budou tvořit podklad k podrobnějším studiím?

 

Ing. Hadravová: Územně analytické podklady mapují pouze stav území a neobsahují podrobné studie.

 

Mgr. Kolínská: Mohu dostat katalog jevů a všechny další podklady, tak jak tomu bylo s Územně analytickými podklady kraje?

 

Ing. Hadravová: Územně analytické podklady kraje jsou k dispozici na internetových stránkách. V této chvíli jsou k dispozici podklady, tak jak jste je obdrželi a celkový materiál spolu s katalogem jevů bude k dispozici po prázdninách.

 

Bod 5: Štěrboholská radiála – výstavba  jižní části větve

 

Materiál přednesl Ing. Luděk Dostál, ředitel TSK hl.m. Prahy. Při přípravě této akce se setkáváme s problémy při výkupu pozemků, kdy stavíme jednu větev budoucí křižovatky severojižní části městského okruhu, která v současné době je součástí Štěrboholské radiály. A právě z důvodu etapizace byla postavena v zúženém profilu, který dnes působí velké dopravní problémy. Tato akce je hrazena ze Státního fondu dopravní infrastruktury, tedy město tuto akci nefinancuje. Nicméně město musí hradit výkupy pozemků, které se v rámci této stavby budou realizovat. Výkupy pozemků jsou finančně velmi náročné, protože vlastníci dotčených pozemků nechtějí prodat zasaženou část pozemku, ale pozemek celý. Jelikož zbylé části pozemků budou využity pro další stavby větví křižovatky, tak je tento postup v podstatě v pořádku. Nicméně tento postup v současné době znamená finanční nárok v řádu 100 mil Kč. Zároveň je třeba upozornit, že nás trochu tlačí čas, neboť stát tuto část městského okruhu může financovat pouze do doby dokončení Pražského okruhu, který v této části má být dokončen v roce 2011. Po této době nebude možné tuto stavbu financovat ze státních peněz. Na letošní rok, máme v rozpočtu přiděleno na přípravu 10 mil Kč.  Jelikož bychom rádi městu ušetřili peníze, žádám Výbor dopravy ZHMP o podporu a přijmutí usnesení k této problematice.

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP podporuje tuto stavbu, bere na vědomí, že výkupy dotčených pozemků budou ve výši 100 mil Kč. Dále doporučuje Radě HMP a Zastupitelstvu HMP navýšit rozpočet TSK hl.m. Prahy účelově vázaný na výkupy pozemků pro stavbu jižní části větve Štěrboholské radiály  ve výši 100 mil Kč.     

 

Ing. Rückl: Všichni asi toto místo známe, jedná se o zavěšený most na Jižní spojce, kde je sjezd na Zahradní město a taková ta šikana, kde je omezená rychlost na 60 km/h a kde jsou časté dopravní nehody. Jelikož další jednání Výboru dopravy bude až 11.9. 2008 a může dojít k prodlení, navrhuji v důsledku toho, že dnes nejsme usnášení schopni, přijmout usnesení k tomuto bodu formou per rollam.

 

Diskuse:

 

Zajíček: Myslím, že tento požadavek je velmi oprávněný, proto jej podporuji a také podporuji tento  způsob hlasování.

 

 

Bod 6: Různé

 

Ing. Rückl: V rámci tohoto bodu Vám byl rozdán návrh programu jednání Výboru dopravy ZHMP na druhé pololetí letošního roku. Dnes je tento návrh pouze k informaci a schvalovat jej budeme až na příštím jednání Výboru dopravy ZHMP, které se bude konat dne 11.9. 2008. Do té doby se samozřejmě můžete k tomuto návrhu vyjádřit, popřípadě navrhnout změny. Návrhy směřujte na tajemníka Výboru dopravy ZHMP.

 

Diskuse:

 

Mgr. Kolínská: Na stavbu Pražského okruhu jsme již měli výjezdní zasedání, tak jsem se chtěla zeptat, zdali bychom se nemohli podívat na stavbu Blanky.

 

Ing. Rückl: Ano, registruji.

 

Ing. Weinert: Další jednání Výboru mám zaznamenáno 26.6. 2008. Uskuteční se toto jednání?

 

Ing. Rückl: Dle mých informací toto jednání nebude.

 

Ing. Heroudek: Až budeme obíhat usnesení k bodu 5, dáme členům informace o dalších termínech jednání.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ing. David Vodrážka

předseda výboru dopravy

 

 

 

 

 

 

Ing. Antonín Weinert CSc.   

ověřovatel zápisu

 

 

 

 

 

 

Ing. Jan Heroudek

tajemník výboru dopravy

3. července 2008
3. července 2008