Sluneční energie

lze využívat k výrobě tepla a elektrické energie mnoha technickými způsoby, závislými na místních podmínkách

Sluneční záření je nositelem základní, neustále na zemi dopadající energie, bez které by neexistoval život. Sluneční záření lze využívat k výrobě tepla a elektrické energie mnoha technickými způsoby, závislými na našich požadavcích a místních podmínkách.

Ročně dopadne na území ČR během cca 1500 hod slunečního svitu 80 000 TWh energie slunečního světla. Na jeden m2 plochy ČR tak dopadne ročně cca 1000 kWh energie.

Je to energie, která je přítomna kdekoliv a je zdarma.

Přeměna slunečního záření na teplo se nazývá fototermální a může být buď pasivní (např. prosklená fasáda, zasklená lodžie), nebo aktivní pomocí přídavných technických zařízení. Pro celoroční přípravu teplé užitkové vody (TUV), ohřev vody v bazénu či přitápění budov se využívají nejčastěji sluneční kolektory. Sluneční kolektory přeměňují sluneční záření na teplo, které je pomocí kapaliny nebo vzduchu odváděno do místa okamžité spotřeby, nebo akumulováno v zásobníku. Vhodnost využití kolektorů, použití jednotlivých typů od různých výrobců, nebo jejich umístění je nutné posoudit v každém jednotlivém případě instalace.

Díky fotoelektrickému jevu v  polovodičích můžeme v solárních článcích energii slunečního záření přímo přeměnit na elektrickou energii. V současné době jsou nejrozšířenější křemíkové články. Tyto články jsou skládány do solárních panelů, kde jejich propojením lze získat solární panely různých napětí i proudů. Kombinací panelů lze získat soustavy s výkony řádově od mW do MW. Takto lze získat elektrickou energii bez negativního vlivu na životní prostředí.

Příkladem miniaturního výkonu v mW může být solární kalkulačka, která pracuje po osvícení fotovoltaického článku a která nemá baterie. Solární panely větších výkonů jsou instalovány v místech kde není ekonomické budovat elektrickou přípojku. Tyto autonomní systémy mohou pracovat s instalovaným výkonem  od 1W do 10 i více kW.

Výhoda využití sluneční energie je její nízká cena (pouze pořizovací cena technického zařízení), nevýhodou její závislost na denní době, ročním období na oblačnosti. Přesto se jedná o energetický potenciál, nelze přehlédnout a jehož využití v ČR je třeba prosazovat.

16. května 2005
16. května 2005