Revitalizace koryta Botiče před Fidlovačkou

Botič je největším a nejznámějším pražským potokem. Pramení jihovýchodně od Prahy, blízko obce Čenětice. Do Vltavy se vlévá u železničního mostu na Výtoni pod Vyšehradem. V úseku před Fidlovačkou je opevnění koryta Botiče již delší dobu v havarijním stavu. V rámci revitalizace koryta bude provedeno nejen nové zpevnění koryta kamennou dlažbou, ale i jeho zpřírodnění. Doba realizace: červen 2007 – říjen 2007.

Botič je  největším a  nejznámějším pražským potokem. Pramení jihovýchodně od Prahy, blízko obce Čenětice. Do Vltavy se vlévá u železničního mostu na Výtoni pod Vyšehradem.
Koryto Botiče je ve své horní části v přírodním stavu (vyjma opevněných částí při průtoku některými obcemi). Ve střední části, pod Hostivařskou přehradou, má Botič podobu přirozeně meandrujícího toku s řadou tůní. Toto území, s výskytem chráněných a ohrožených druhů ptactva a společenstvem vodních živočichů, je vyhlášeno jako přírodní památka Meandry Botiče. Dolní část toku je však silně ovlivněna zástavbou a koryto potoka je v této části souvisle upraveno a opevněno.

 

V úseku před Fidlovačkou je opevnění koryta Botiče již delší dobu v havarijním stavu. Jedná se o část koryta dlouhou 183 m, která začíná u mostu v ulici Závišova před Fidlovačkou a končí u mostu v ulici Na Folimance. Střední část dna potoka je zde zcela rozpadlá, zbytek je opevněn narušenou dlažbou z kamene a rozpadajícím se betonem. Na svazích potoka roste pajasan žláznatý a křídlatka. Jsou to nepůvodní rostliny, které se v Praze bohužel hojně rozšiřují zejména podél vodních toků.

V rámci revitalizace koryta bude provedeno nejen nové zpevnění koryta kamennou dlažbou, ale i jeho zpřírodnění. Stávající dlažba a zbytky betonu budou vybourány a celé koryto bude vyčištěno. Zůstanou zde pouze vzrostlé stromy, které budou během stavby ochráněny.

Nový tvar koryta bude vymodelován tak, aby potok nevytvářel pouze rovnou strouhu, ale aby se ve dně vlnil od jednoho břehu k druhmu. Na tomto úseku bude provedeno celkem 5 oblouků. Opevnění koryta již nebude provedeno z kamenné dlažby do betonu, ale bude provedeno z velkých kamenů uložených do štěrkopísku a vyklínovaných.

 

Dalejský potok - vegetační opevnění

Aby potok nepůsobil tak stroze a technicky, bude použito také vegetačního opevnění. Toto vegetační opevnění využívá rostlin v různých barevných a druhových kombinacích, které jsou vysázeny do připravených košů a s jejichž pomocí stabilizuje koryto potoka bez nároků na speciální údržbu.

Na daném úseku se jedná o pět „ostrůvků“ zapuštěných v jinak opevněném dnu potoka. Tento druh vegetačního opevnění oživující dlážděné koryto kvetoucí vegetací, se osvědčil nejen v Polsku a v Německu, ale byl také použit v Praze při revitalizaci Dalejského potoka v Hlubočepích ().

 

Revitalizace Botiče - situace:

Revitalizace Botiče - situace


Stavba: Revitalizace koryta Botiče před Fidlovačkou
Investor: Hlavní město Praha - Odbor ochrany prostředí MHMP, Jungmannova 35
Zástupce investora: Ing. Richar Polifka - tel.: 236 005 818
Dodavatel: Lesy hl. m. Prahy - středisko vodní toky, Práčská 1885, Praha 10
Vedoucí střediska: Ing. Ondřej Palička   
Stavbyvedoucí: Pavel Semecký
Doba realizace: červen 2007 – říjen 2007

14. června 2007
14. června 2007