Přírodní park Košíře-Motol
V červenci 2010 vydal Odbor ochrany prostředí MHMP druhou sadu letáků s informacemi o přírodních parcích v Praze. Součástí této sady je leták Přírodní park Košíře-Motol.
[ Úvodní popis | Základní charakteristika | Orientační mapa | Podrobné informace | Fotogalerie ]
Použité texty byly převzaty z brožury Přírodní park Košíře-Motol vydané v roce 2010 Odborem ochrany prostředí MHMP s doplněním dílčích informací o pražských lesích a lesoparcích, studánkách, trasách podél potoků a dalších turisticky i přírodovědecky zajímavých místech v dané lokalitě.
- brožura ve formátu PDF ke stažení (vel. souboru 241 kbyte)
zdeÚvodní popisDominantou tohoto přírodního parku je tabulová hora Vidoule (zvláště chráněné území). Okolní lesní pozemky zahrnují i lesní komplex v okolí motolského krematoria včetně dalších zvláště chráněných území. . . |
Přírodní park Košíře-Motol - orientační poloha v Praze zdeZákladní charakteristika:Rozloha: 354,40 ha |
zdeOrientační mapka:
|
Zvláště chráněná území na území parku:
Soustava NATURA 2000 na území parku:
|
zdeNaše tipy k návštěvě a k rekreaci:
Parky: Studánky: |
Trasy podél potoků: Páteřní a hlavní cyklotrasy: |
Podrobné informace:
Dominantou tohoto přírodního parku je tabulová hora Vidoule (zvláště chráněné území). Okolní lesní pozemky zahrnují i lesní komplex v okolí motolského krematoria včetně dalších zvláště chráněných území. Přírodní park menší rozlohy zahrnuje rozsáhlou nezastavěnou enklávu na pravém členitém svahu motolského úvalu od motolského krematoria na západě po zástavbu Na Cibulce včetně celé stolové hory Vidoule (371 m n. m.). k parku patří i úzký pás, který se táhne od Vidoule přes Šmukýřku do údolí, jímž prochází Jinonická ulice, včetně nezastavěných kopců lemujících jižní okraj Košíř pod Šalamounkou a kolem Bulovky. v současné době je většina plochy uměle zalesněna porosty různého, často nepřirozeného složení, které však zahrnují zbytky původních kyselých doubrav a dubohabřin v údolí u Cibulky a na jednotlivých návrších směrem ke krematoriu. Většinu plochy budují ordovické břidlice a pískovce letenského souvrství, v západní části je v železničním zářezu odkryto dobrotivské a libeňské souvrství s polohou tvrdých řevnických křemenců na jejich rozhraní. Jde o významné naleziště zkamenělin a geologický odkryv, dnes chráněný jako přírodní památka Motolský ordovik.
Období rozkvětu zažil areál v první polovině 19. stol., kdy bylo celé území parkově upraveno a v romantickém duchu doplněno řadou drobných staveb se sochami, pavilonkem a rozhlednou. Tato úprava, vzhledem k dlouhodobé absenci údržby, je dnes zastřena a stejně jako usedlost Cibulka čeká na rekonstrukci. Základní kompozice romantického díla je dána dramatickou modelací terénu a tak i v současné době stojí park, či spíše jeho torzo za návštěvu. k přírodnímu parku patří i niva Motolského potoka s lukami a břehovými porosty na sever od vozovny a níže.
Nad údolím Motolského potoka nedaleko motolského krematoria se vypíná malý, ale výrazný pahorek tvořený prvohorními čediči. Tvoří jednu část přírodní památky Kalvárie v Motole. Úživný podklad hostí teplomilnou květenu s česnekem chlumním, chrpou chlumní a bělozářkou liliovitou. Je zde i útočiště drobných bezobratlých živočichů jako je např. plž páskovka žíhaná. z ptáků zde hnízdí např. drozd zpěvný, budníček menší či mlynařík dlouhoocasý.
Přírodní park představuje poměrně zajímavý krajinný celek, který v současné době slouží především k rekreaci obyvatel okolních čtvrtí, ale po případné rehabilitaci parku Cibulka může být celoměstsky atraktivní.