Důvod ochrany: Dva křemencové hřbety oddělené měkkými břidlicemi. Významné geologické odkryvy v řevnických křemencích (ordovik) dokumentující litologický vývoj v této přípřežní části pražské pánve. Hřbety porůstá vřesová doubrava s jednotlivými teplomilnými prvky.
PP Skalka v k. ú. Smíchov je výchoz ordovických hornin - křemenců a břidlic, které zde vytvářejí geomorfologicky výrazné „kozí hřbety„ pokryté převážně kyselými doubravami bikovými, ve vrcholových partiích zakrslými doubravami, v nižších partiích na hlubším a vlhčím substrátu dubohabřinami. Na jižních svazích přecházejí do vřesové doubravy, kde zde pomístně sledovat přirozené zmlazení dubu. Bylinné patro lesního porostu je v důsledku podkladu chudého živinami velice jednoduché. Ke chráněným druhům zde rostoucím patří např. bělozářka liliovitá (Anthericum liliago). Z dalších rostlin možno jmenovat skalník celokrajný (Cotoneaster integerrimus) a kokořík vonný (Polygonatum odoratum). Vyskytuje se zde také řada synantropních druhů.
Na lesních i nelesních stanovištích se vyskytují teplomilné druhy hmyzu.
V lomových stěnách lomu na „Ladronce“ jsou na vrstevních plochách lavic křemenců patrny nerovnosti mořského dna a stopy po lezení mořských organismů (např. červů).
Prosíme, chovejte se k přírodě ohleduplně!
Bělozářka liliová (Anthericum liliago) Foto: J. Vávra
Doubrava jižních svahů s patrným přirozeným zmlazením dubu. Foto: P. Slavík
Křemencové výchozy "kozích hřbetů" v horní části území. Foto: P. Slavík