Monitorování zdravotního stavu obyvatel ve vztahu k ŽP - Biologický monitoring

informace z RŽP 2004

(informace z ročenky Praha ŽP 2004)

Hladiny biomarkerů se obecně vyznačují značnou individuální variabilitou, charakterizují však zátěž populace jako celku. Srovnáním výsledků sledování obsahu toxických látek (kadmium, rtuť, olovo, mangan) a benefitních prvků (měď, selen, zinek) v biologickém materiálu obyvatel vybraných čtyř měst (Benešov, Žďár n. Sázavou, Plzeň a Ústí n. Labem) s již existujícími referenčními nebo kritickými hodnotami a údaji obdobných studií lze i v roce 2003 konstatovat, že zátěž sledované městské populace toxickými látkami z prostředí se obecně nevymyká z rámce evropského průměru a v zásadě odpovídá navrženým referenčním hodnotám pro naši populaci.

Prokazuje se zejména sestupný trend v koncentraci olova v krvi, hodnota mediánu v roce 2003 u dospělých osob ležela u dolního konce intervalu hodnot získaných v období monitorování. Obsah kadmia v krvi je biomarkerem současné expozice populace a je ovlivněna kuřáctvím. Hodnota mediánu u dospělé kouřící populace byla zjištěna třikrát vyšší než u nekuřáků.

Hladiny mědi a zinku v krvi dospělých jsou ve shodě s obecně uváděnými referenčními hodnotami i hodnotami odhadnutými pro českou populaci na základě výsledků Systému monitorování v letech 1996–2000. Zlepšila se saturace selenem u dospělé populace (medián koncentrace v roce 2003 byl o třetinu vyšší oproti roku 2002).

Hladina indikátorových kongenerů PCB v mateřském mléce vykazuje z hlediska dlouhodobých časových trendů sestupnou tendenci se značnou individuální variabilitou a možností lokálních rozdílů v zátěži populace, v posledních třech letech jsou však hodnoty stabilizované. Koncentrace chlorovaného pesticidu hexachlorbenzenu v mateřském mléce pokračují v dlouhodobém pozvolném sestupném trendu a k sestupnému trendu se po přechodném vzestupu v letech 2001–2002 vrátila i hladina sumy DDT. Hodnoty chromozómových aberací jsou stabilizované.

V Praze pokračuje systematické monitorování mutagenní aktivity suspendovaných částic (PM10) v návaznosti na analýzu polycyklických aromatických uhlovodíků (PAU) v ovzduší. Výsledky mutagenní aktivity organického extraktu frakce PM10 jsou vcelku stabilizované, i když naznačují určitou vzestupnou tendenci.

10. května 2005
10. května 2005