Městská zeleň - obnova

informace z ročenky Praha ŽP 2004

(informace z ročenky Praha ŽP 2004)

zde

Obr. - Poměr nově vysazovaných a kácených stromů

poměr nově vysazovaných a kácených stromů

Zdroj: OMZ MHMP

 

Parky I. kategorie

Významnou součástí městské zeleně jsou i parky a zahrady hl. m. Prahy. Dle Systému péče o zeleň v hl. m. Praze je celková rozloha městské zeleně v parcích a zahradách 2556 ha, přičemž plochy mimořádné důležitosti představují 221 ha. Na základě pravidel, stanovených zastupitelstvem hl. m. Prahy a schválených dokumentací, pokračuje postupná obnova parků I. kategorie, a to v zahradě Kinských, v komplexu zahrad vrchu Petřína, v Letenských sadech, v Královské oboře a na vrchu Vítkově.

Zahrada Kinských – prošla již IV. etapou obnovy a vstoupila do roku 2004 rekonstrukcí okolí letohrádku, instalací nového veřejného osvětlení a obnovou vodopádu.

Vrch Petřín – byly zlikvidovány další provizorní stavby, které jej po léta hyzdily, dokončila se dlouholetá oprava Hladové zdi.

Letenské sady – byla dokončena III. etapa obnovy parku, vybudována dráha pro kolečkové brusle u Letenské pláně. V roce 2005 se plánuje dokončení II. etapy obnovy dětského hřiště.

Vrch Vítkov – byl vybudován nový letní vodovod pro závlahu sadů. Projektově byla zpracována studie celkové obnovy Vítkova.

Královská obora - Stromovka bylo rekonstruováno dětské hřiště Kaštánek.

Obora Hvězda – historická zeď byla opatřena nátěrem proti grafitti, dále byl obnoven historický parter před letohrádkem a hlavní příchodová cesta v ose kompozice.

Projektově byly připraveny stavby na další roky – V. etapa obnovy zahrady Kinských, mostky ve Stromovce, zahradně architektonické studie zahájily práce na obnově přírodně krajinářského parku Cibulka a sadů na Vítkově.

V parcích I. kategorie ve správě města byly vysazeny 432 vzrostlé listnaté stromy.

zde

 

Stromořadí

Pokračuje postupná obnova uličních stromořadí. Magistrát hl. m. Prahy uzavřel s Technickou správou komunikací smlouvu o „Zabezpečení péče o vybranou silniční vegetaci“, jejímž předmětem je zabezpečení pravidelné péče o stromořadí I. kategorie. Péčí o stromořadí se rozumí obnova stromořadí, tj. nezbytné kácení, náhrady odstraněných stromů a dosadby chybějících stromů ve stromořadích (ve stávajících i nově budovaných rabátkách) a údržba stromořadí.

Počet nově vysazovaných stromů v uličních stromořadích značně převyšuje počet stromů kácených. Investičně nejnáročnějšími akcemi byly obnovy stromořadí v ulicích Koněvova, Ječná a část Korunní. V roce 2002–2004 bylo na obnovu vynaloženo 10 mil. Kč. V uličních stromořadích I. kategorie přibyl 291 vzrostlý alejový strom v městské zástavbě.

 

Obr. - Celkový poměr vysazovaných a kácených stromů v letech 1995–2003

celkový poměr vysazovaných a kácených stromů v letech 1995–2003

Zdroj: OMZ MHMP

 

Obr. - Procentuální zastoupení rodů nově vysazovaných stromů

procentuální zastoupení rodů nově vysazovaných stromů

Zdroj: OMZ MHMP

 

Obr. - Počet nově vysazovaných stromů podle rodu

počet nově vysazovaných stromů podle rodu

Zdroj: OMZ MHMP

zde

 

Lesy

Hlavní město zastoupené Odborem městské zeleně vysadilo na lesní půdě v majetku města 75 360 kusů lesních sazenic, převážně listnatých stromků dubů, lip, habrů a buků, v menším množství také jehličnatých sazenic douglasek, jedlí, borovic a modřínů. Na původně zemědělsky využívané půdě bylo dále vysazeno 55 600 kusů lesních sazenic jako základ nových lesů a 23 700 dřevin se vysadilo v nově založených biokoridorech.

zde

 

Správa vodních toků a nádrží

Také na vodních tocích a nádržích probíhaly velké rekonstrukční práce pro odstranění nevyhovujícího stavu – na vodním díle Hostivař kromě opravy hráze proběhlo i odbahnění horní části nádrže, čímž bylo dosaženo mj. i zlepšení kvality vody na přehradě. Zrekonstruována byla také retenční nádrž Říčanka a část opevnění na Botiči v oblasti Groebovky, na Malé říčce ve Stromovce byly po povodni zrenovovány veškeré vodohospodářské stavby. Čistota se zlepšila i odbahněním Pivovarského rybníka a retenční nádrže Slatiny, revitalizován byl i Dalejský potok v Hlubočepích. Na březích potoků a rybníků roste od roku 2003 495 nových stromků. Parky zkrášlilo navíc 22 000 kvetoucích cibulovin a 7000 kusů trvalek v záhonových výsadbách.

zde

 

Péče o chráněná území

V péči OMZ MHMP je 76 ZCHÚ kategorie přírodní památka a přírodní rezervace o celkové rozloze 1918 ha. Celkové náklady na údržbu ZCHÚ a VKP přesáhly 5,9 mil. Kč.

Značná pozornost je věnována PR Prokopské údolí, kde je vzhledem k mnohaleté zanedbávané údržbě velký objem prací. Zde odbor udržuje již 47 ha nelesních ploch.

Do původního historického stavu byl uveden pozemek „Nad jezírkem“ o rozloze cca 1,2 ha se zanedbanou péčí po celá desetiletí.

Velká péče je věnována též ZCHÚ v Šáreckém údolí. Relativně velká investice cca 230 000 Kč do PP Dolní Šárka předpokládá završení pětileté údržby třech lokalit tohoto území a jejich stabilizaci.

Pokračují práce v PR Divoká Šárka, zejména byla dokončena údržba dlouhodobě zanedbaného třešňového sadu o rozloze 3,5 ha v ochranném pásmu před vstupem do soutěsky.

Během zimních měsíců byl opraven rybníček „Brčálník“ v PP Hrnčířské louky.

V pořadí pátým rokem probíhá údržba vybraných ZCHÚ řízenou pastvou dvěma stády ovcí a koz. Řízenou pastvou se udržuje celkem 23 lokalit v 17 ZCHÚ o celkové rozloze 33,7 ha.

10. května 2005
10. května 2005