Kvalita vody

Rok 2014:

Předkvartérní podklad zájmového území je tvořen sedimentárními ordovickými horninami barrandienského synklinoria, konkrétně souvrstvím dobrotivským. Jedná se o černošedé, hustě slídnaté, jílovité břidlice. V rozvolněné a rozpukané zóně ordovických břidlic dochází pouze k omezenému oběhu podzemní vody po puklinách, popř. poruchových zónách. Ve své povrchové zóně jsou jílovité a prachové břidlice většinou zcela až silně zvětralé a pro vodu téměř nepropustné. Působí jako hydrogeologický izolátor.

Kvartérní pokryv skalního podkladu je reprezentován sprašovými hlínami o mocnosti až 2 - 4 m a zejména až 10 m mocnou polohou písčitých štěrků jako plošně omezený relikt vltavské terasy. Z hydrogeologického hlediska je zdrojem podzemní vody nejspíše tento kvartérní průlinový kolektor fluviálních písčitých štěrků vltavské terasy. Erozní údolí drénuje výrazně hladinu podzemní vody, v západním svahu jsou zřetelné četné výtoky. Na mělký kvartérní kolektor ukazuje i relativně vyšší naměřená teplota vody (12,6°C).

Podzemní voda je se středně mineralizovaná, neutrálního až mírně alkalického pH, převážně hydrochemického typu Ca‑HCO3 až Ca‑HCO3‑SO4. Vykazuje přirozené zvýšené obsahy vápníku a hořčíku (tvrdost). Chemismus podzemní vody vykazuje ovlivnění antropogenním znečištěním. Podzemní voda tak vykazuje zvýšené obsahy chloridů a dusičnanů. Typicky zdroji znečištění jsou solení komunikací a úniky z veřejné kanalizace Voda nevyhovuje požadavkům na pitnou vodu.

Odhadovaná vydatnost pramene dosahuje 0,75 – 1 l/s, jedná se o jeden z vydatných pražských pramenů.

2. července 2014
2. července 2014