Systém monitorování zdravotního stavu obyvatelstva ve vztahu k životnímu prostředí

Informace z ročenky Praha životní prostředí 2007

(Informace z ročenky Praha životní prostředí 2007)

Životní prostředí a výživa jsou jedny z nejrozsáhlejších determinant zdraví člověka, proto je nezbytné sledovat jejich zdravotní účinky na lidský organismus. Stěžejním monitorovacím programem v Česku je od roku 1994 Systém monitorování zdravotního stavu obyvatelstva ČR ve vztahu k životnímu prostředí, který je realizován na základě usnesení vlády České republiky č. 369/1991., je obsažen v zákoně o ochraně veřejného zdraví č. 258/2000 Sb. a zároveň je jednou z priorit Akčního plánu zdraví a životního prostředí České republiky, který byl schválen usnesením vlády č. 810/1998. Systém monitorování přestavuje ucelený systém sběru dat, zpracování a hodnocení informací o stavu složek životního prostředí a o jejich vlivu na zdravotní stav české populace. V roce 2006 probíhal Systém monitorování v osmi subsystémech:

 

  • zdravotní důsledky a rizika znečištění ovzduší (subsystém I),
  • zdravotní důsledky a rizika znečištění pitné vody (subsystém II),
  • zdravotní důsledky a rušivé účinky hluku (subsystém III),
  • zdravotní důsledky zátěže lidského organismu chemickými látkami z potravinových řetězců, dietární expozice (subsystém IV),
  • zdravotní důsledky expozice lidského organismu toxickým látkám ze zevního prostředí, biologický monitoring (subsystém V),
  • zdravotní stav a vybrané ukazatele demografické a zdravotní statistiky (subsystém VI),
  • zdravotní rizika pracovních podmínek a jejich důsledky (subsystém VII),
  • zdravotní rizika kontaminace půdy městských aglomerací (subsystém VIII).

 

Výsledky jsou každoročně publikovány v Souhrnné a Odborných zprávách, které vydává Ústředí monitoringu, působící ve Státním zdravotním ústavu (SZÚ) v Praze. Tyto zprávy jsou pro odbornou veřejnost k dispozici na internetových stránkách http://www.szu.cz/publikace/monitoring-zdravi-a-zivotniho-prostredi.

Systém monitorování je realizován ve třiceti městech, mezi kterými je i hl. m. Praha. V Praze byly v roce 2006 realizovány téměř všechny subsystémy, mimo monitoringu kontaminace půd. Dále uvedené odkazy obsahují informace o projektech, které probíhaly v roce 2006 v Praze a zároveň byla získaná data samostatně analyzována za Prahu.

 

Podrobné informace: Státní zdravotní ústav, Centrum odborných činností, Odbor hygieny životního prostředí a ÚMS (http://www.szu.cz/centrum-odbornych-cinnosti)


 

10. dubna 2009
10. dubna 2009