TISKOVÁ ZPRÁVA: Pamětní desky a busty

Pamětní desky a busty v Praze zachytí nová kniha  

 

Publikaci,  mapující pamětní desky a busty v Praze, která zatím odborné i laické veřejnosti chyběla, má připravenou k vydání odbor památkové péče pražského magistrátu. První ucelená kniha o těchto památkách, upozorňujících na významnou událost či osobu, by se měla na pultech knihkupectví objevit na  podzim tohoto roku.

 

„Pamětní desky a busty patřily dosud mezi neprávem opomíjené pražské památky. Přitom mapují místa, kudy kráčely naše dějiny nebo kde pobývaly významné osobnosti. Nová publikace s jejich popisem, fotografiemi a mapkou bude průvodcem, podle kterého se bude dát procházet Prahou a objevovat místa, která jsme dosud míjeli bez povšimnutí,“ uvedl náměstek pražského primátora Jan Bürgermeister, do jehož kompetence památková péče spadá. Milovníci historie a Prahy si knihu budou moci zakoupit již na podzim tohoto roku. Odbor památkové péče již  připravuje  kompletní verzi knihy v elektronické podobě a jedná o jejím vydání s nakladatelstvím Paseka. Kniha bude k dostání ve všech knihkupectvích a také v pobočkách Pražské informační služby.

 

Publikace mapuje na téměř pěti stech stranách asi 240 pamětních desek a bust, které se nacházejí v Pražské památkové rezervaci, jejím ochranném pásmu a v přilehlých památkových zónách. „Ke každé  památce patří jak její detailní fotografie, tak celkový snímek místa či konkrétního objektu spolu s mapkou, kde se nachází. Součástí je samozřejmě ucelená informace o zobrazené osobnosti,“ přiblížil ředitel odboru památkové péče Jan Kněžínek.

 

S myšlenkou vzniku publikace zachycující pražské busty a pamětní desky přišel před časem fotograf Zdeněk Merta, který již řadu těchto památek uměleckou formou zdokumentoval.  Doprovodné medailony o jednotlivých osobnostech pocházejí z pera předních historiků. „Podobná kniha nám dosud citelně chyběla. Její vydání proto považuji za jednoznačný přínos k podrobnějšímu poznání historie města. V řadě případů totiž nemají tyto památky jen informační náplň o konkrétním člověku, ale jsou samy o sobě hodnotným uměleckým dílem,“ upozornil náměstek Bürgermeister. 

 

Tradice umísťování bust a pamětních desek je podle historika Zdeňka Dragouna, který knihu doprovodí úvodním slovem, záležitostí dvou uplynulých století. „Zaznamenávají většinou události, které jsou době umístění desky vzdálené maximálně jedno či dvě století,“ uvedl Dragoun. Za jedny z prvních lze podle něho považovat reliéfy se scénami z průběhu a konce života Jana Nepomuckého pod jeho sochou na Karlově mostě z roku 1683.

 

 

V Praze 23.3.2005

 

HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations

 

 

21. dubna 2005
21. dubna 2005