TISKOVÁ ZPRÁVA: Pozvánka na koncert Toniho Strickera

Pozvánka na benefiční akci

V Praze bude prvně koncertovat rakouský Paganini (významný hudební skladatel a houslový virtuóz) Toni Stricker. Záštitu tomuto koncertu  převzali primátor hl. města Prahy pan Pavel Bém a p. Karel Schwarzenberg.  Pan Stricker je nositelem nejvyšších ocenění za přínos rakouské kultuře, v lázeňském městě Sauernbrunn (Burgenland), kde žije, má postavenou svoji sochu a je po něm pojmenován lázeňský pavilón. Jeho hudební styl je nenapodobitelný a hudebně nezařaditelný. Spojuje ve své hudbě prvky jazzu, vážné hudby, orientálních a židovských motivů, zapojuje do své tvorby neobvyklé hudební nástroje. Z Rakouska se chystá do Prahy na koncert Toniho Strickra mnoho jeho příznivců. Toni Stricker přijíždí do Prahy kvůli benefičnímu koncertu v Obecním domě (Smetanově síni) 21. 6. 2006, aby svojí hudbou podpořil projekty pro mentálně postižené lidi Diakonie ČCE střediska Ratolest-stavba stacionáře a výtvarné dílny (projekt vypracována arch.David Vávra) a útulky pro kočky Nadace na ochranu zvířat. Podmínkou Toniho Strickraa všech ostatních bylo nízké vstupné,aby si umění vysoké  kvality mohli dovolit všichni milovníci krásného umění.

Hudba Toniho Strickra bude na koncertu spojena s projekcí obrazů malíře Zdeňka Hajného, s chrámovými tanci Olgy Menšíkové a vůní květů aromaterapie Hanna Maria. Úvodní slovo pronese prof. Radovan Lukavský. Výtěžek z koncertu převezmou T. Fischerová a M. Kubišová

Toni StrickerToni Stricker hudební skladatel, houslový virtuóz, který dokáže se svými houslemi čarovat. Recenzenty je nazývám soudobým Paganinim, ale na rozdíl od něj není hra T. Strickra  ďábelsky podmaňující, ale božsky povznášející. Už za svého života je živoucí legendou, „největším  úkazem na hudebním rakouském nebi“: napsal o něm  André Heller. V žádné hudební škole na světě se nevyučuje takovému stylu - hře na housle, jakým hraje T.Stricker . Proto je jeho houslové umění tak jedinečné a nikým nenapodobitelné. Housle pod jeho rukama jsou nabité tak velkou energií, že nepotřebují v sále pro tisíc lidí žádnou zesilovací techniku. Při jeho koncertech mnozí posluchači spontánně pláčí, protože působení jeho hudby uvolňuje psychické bloky.  

T. Stricker si skládá sám svoji hudbu, kterou hraje. Skladby T.Strickera jsou  emotivním nábojem, procítěním motivů a pojetím hudebního motivu srovnatelné se skladbami Richarda Wagnera nebo Bedřicha Smetany. Hudba Toniho Strickra se nedá zařadit pod žádné hudební paradigma. Toni Stricker ovládá celou paletu hudebních žánrů od vážné až k meditativně zasněné hudbě (Vlčí mák, Něžnost, Večer na vinohradu, Odváté roky, Červánky), kterou zajímavě propojuje v harmonický celek. Některé skladby mají nádech Orientu /např.hudba k baletu Pubrbacher Türk/, v některých lze rozpoznat židovské nebo lidové motivy (Magrebina, Balkánské tance), neodmítá začleňovat do svých skladeb tóny čardáše nebo jazzu (V šenku)a nebojí se použít nevšedních hudebních nástrojů. T. Stricker píše také filmovou a televizní hudbu, je vyhledávaným komponistou rakouských umělců zvučných jmen. 

T. Stricker je zastáncem velkých etických hodnot, jeho hudba pomáhá nalézat vnitřní krajinu – domov – duši.  Krajinou života T.Strickra je úrodná půda Burgenlandu, vinného kraje bývalé Panonie, křižovatky národů a kultur, proto se cítí T. Stricker být světoobčanem. Prof. Lötsch ho nazval rakouským Francouzem, jižanem, poněvadž Burgenland připomíná svojí rovinou s mírnými pahorky a geniem loci / u nás krajinu Podyjí/,  jižní Francii. Svoji inspiraci čerpá z krásy a plnosti přírody, z jeho hudby dýchá teplo a zralost pozdního léta a pomalu přicházejícího podzimu, jsou v ní zachyceny dlouhé letní večery se sklenkou vína, úroda před sklizní, stromy plné ovoce.  Charakteristickým rysem jeho hudby je barevnost a harmonie tónů, které vyvolávají představu pastelových teplých barev a probouzejí cit pro lásku v její zralosti. T.Stricker je skladatelem citu, mistrem, který dokáže vtělit do svých tónů krásu okamžiku, náladu chvíle, citové rozpoložení a přenést je na své posluchače. Toniho hudba pryšťí ze srdce a proto jde k srdci!

Občanské sdružení Spektrum: Berlin -Praha –Wien, galerie Cesty ke světlu a hlavní město Praha spolupořádají kulturní benefiční akci v rámci spolupráce mezi městy Praha Wien pod názvem: „Barvy a tóny země a ohně aneb terapie uměním“ koncert významného rakouského hudebního skladatele a  houslového virtuóza Toniho Strickra  a projekci obrazů malíře a psychoterapeuta Zdeňka Hajného/, která se bude konat 21.6.2006  první letní den, na svátek evropské hudby ve Smetanově síni Obecního domu. Tato benefiční akce je komponovaným pořadem, kde je vedle hudby T.Strickra / hudebně ho doprovodí  Pražský komorní orchestr bez dirigenta - 30 hudebníků), projekce obrazů  propojená s fotografiemi krajiny Burgenlandu a tanečníci z taneční katedry AMU /3 choreografové připravují se studenty taneční sestavy na hudbu T. Strickra/. Celý koncert s projekcí obrazu je pojat jako forma divadelního představení, které by mělo pozitivně - terapeuticky působit na diváky. Celý sál provoní jemná letní vůně aromaterapie Hanna Maria. Na našem projektu se podílejí jako  velká řada umělců (režisér, scénograf, scénarista).

Výtěžek z benefiční akce bude přebírat poslankyně a herečka T. Fischerová pro mentálně postižené klienty Diakonie ČCE střediska Ratolest jako základní kámen pro stacionář a výtvarnou dílnu a za Nadaci na ochranu zvířat na útulky  pro kočky zpěvačka M.Kubišová. Moto:Umění vysoké kvality  pomáhá a  mediálně upozorňuje na těžkosti těch, kteří se o svoje práva nedokáží sami obhájit.

  • Organizátor koncertu: Občanské sdružení Spektrum Berlin Praha Wien ve spolupráci s hl. městem Praha
  • Záštitu přijali p.Karel Schwarzenberg a primátor Hl.města Prahy MUDr.Pavel Bém
  • Úvodní slovo v češtině a v němčině pronese nestor herectví p. Radovan Lukavský


www.cestykesvetlu.cz

www.tonistricker.net


Toni Stricker je významný rakouský houslista,hudební skladatel, recenzenty např. Andre Heller ho považují za největší rakouskou hvězdu a je nazýván rakouským Paganini. Obdržel nejvyšší státní vyznamenání za svoje umění,v lázních Sauerbrunn, kde bydlí,  je po něm pojmenován lázeňský pavilón a postavena socha.  Skládá filmovou a televizní hudbu. Pro Českou republiku je ctí, že přijede prvně koncertovat do Prahy bez nároku na honorář kvůli této benefiční akci.

Pozvánka - Toni StrickerPozvánka icon_pdf.gif

 

Předprodej vstupenek: Obecní dům, Bohemia Ticket (Na příkopě 16, Praha 1), Ticketpro

16. června 2006
16. června 2006