Koncert vítězů mezinárodní soutěže MUSICA NOVA 2012

Plakát k akci (ZDE)

koncert vítězů mezinárodní soutěže elektroakustické hudby MUSICA NOVA 2012

s live vystoupením vynikajícího holandského kytaristy Reinholda Westerheide

Koná se: v Divadle Inspirace, HAMU, 14.12.2012 od 18 hod.

Pořádá: Společnost pro elektroakustickou hudbu ve spolupráci s Akademií múzických umění

pod záštitou České hudební rady.

Za finanční podpory: Ministerstva kultury, Magistrátu hl. m. Prahy, Nadace OSA.

Na programu premiéry: Orestis Karamanlis (Řecko), Robert Normandeau (Kanada), Francis Dhomont (Kanada/Francie), Felipe Otondo (Chile), Roderik de Man (Holandsko), Yu Chung Tseng (Taiwan), Hans Tutschku (Německo), Peter Graham a Libor Ščerba (ČR).

Osobně přítomni skladatelé: O. Karamanlis, P. Graham, L. Ščerba  (možnost rozhovoru).

O soutěži:

V r. 2012 se konal v Praze 21. ročník této prestižní soutěže. Účastnilo se 107 skladatelů z 22 zemí. Hodnotila mezinárodní porota 9.-11.11.2012.

Jejím klíčovým tématem byl „rytmus“, který autoři uplatnili ve svých skladbách rozmanitým způsobem.

www.musicanova.seah.cz

http://www.facebook.com/pages/Musica-Nova-international-competition-of-electro-acoustic-music/175350383265?ref=hl

http://www.linkedin.com/profile/edit?goback=%2Enmp_*1_*1_*1_*1_*1_*1_*1_*1_*1&trk=spm_pic

 

Orestis Karamanlis je mladý řecký skladatel, který studoval v Centru zvukových studií v Belfastu, v současnosti vyučuje na Universitě v Bournemouth ve Velké Británii.

Ve vítězné skladbě  Hračky/Toys v kategorii pro čistou elektroakustiku pracuje nejen lineárním rytmem, ale vytváří různé prostorové události (osobně přítomen).

 

Francis Dhomont je zkušeným  a vyhledávaným autorem oboru (narozen 1926). Vychoval řadu skladatelů na Universitě v Montrealu, kde je dosud profesorem honoris causa.

V r. 1999 získal cenu také v soutěži Musica nova.

Ve skladbě Machin de Machine – Strojové tango pracuje se složitým polyrytmickým modelem. http://en.wikipedia.org/wiki/Francis_Dhomont

Kanaďan Robert Normandeau (narozen 1955) je žákem F. Dhomonta, vyučuje na  Universitě v Monrealu. Jeho skladba La part des anges zní opravdu andělsky, přestože je zvukovým zdrojem kvašení alkoholu v barelech :) http://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Normandeau

Chilan Filipe Otondo je světoobčan, pracuje v řadě interdisciplinárních projektů, skládá hudbu pro divadlo. V současnosti vyučuje v Lancaster Institutu soudobého umění.

Ve skladbě Irama (tj. pauza) pracuje s rytmikou javánské gamelanové hudby. http://www.otondo.net/

Holanďan Roderik de Man zvítězil v soutěži Musica nova opakovaně, letos se skladbou Hudba pro Mavericka, kterou živě provede kytarista Reinhold Westerheide (narozen 1958)

Je interpretem soudobé hudby, členem holandského souboru Circle Percussion, který doprovází Holandské taneční divadlo. Kromě své sólové dráhy je i skladatelem. Zapojuje se do multimediálních projektů. http://www.roderikdeman.com/

http://www.reinholdwesterheide.com/home/home/

Taiwanec Yu Chung Tseng je ředitelem Institutu hudebních technologií na Universitě na Taiwanu. Také on je často oceňován v mezinárodních soutěžích. Ve své skladbě Fantasie pro altovou flétnu a live elektroniku pracuje, jak je u asijských autorů časté, s dlouhodechými frázemi, technologicky zvuk ještě prodlužuje, čímž vytváří jakýsi zvukový zoom.

Němec Hans Tutschku (narozen 1966) je členem Spolku pro intuitivní hudbu, od r. 2004 je profesorem kompozice na Harvardu v Cambridge. Jeho skladba Behind the Light/Za světlem pro smyčcový kvartet a elektroniku je velmi náročná na koordinaci krátkých rytmických událostí, v nichž elektronika vytváří jakýsi stín kvarteta. http://www.tutschku.com/content/index.en.php

Skladatele Petera Grahama alias Jaroslava Šťastného není třeba v Česku představovat.

Jeho skladba Soft Morning City/ Decentní ráno ve městě je tak trochu žertem, jak už to u skladatele bývá. Jaroslav Štastný si šťastně a trochu neuměle pohvizduje i při ranním hlučném provozu města. http://www.musica.cz/skladatele/graham-petr.html

Libor Ščerba je zkušeným autorem, který se v soutěži ovšem objevil poprvé. Jeho skladba Myrai z Magdaly na Golgotě je náladovým obrazem scény, v níž se Marie z Magdaly loučí s Ježíšem na Golgotě.

http://liborscerba.sweb.cz/

6. prosince 2012
6. prosince 2012