Zpráva o zasedání Eurocities Environment Committee v Praze (X/2003)
Praha řeší stejné problémy s kvalitou životního prostředí jako všechna velká města v Evropě. Je proto vítána možnost vyměnit si zkušenosti a nápady, porovnat situaci v jednotlivých městech vč. koncepcí zaměřených na budoucnost, ale i hledat řešení formou společných projektů a ovlivňovat z hlediska potřeb měst národní i mezinárodní strategie.
Praha řeší stejné problémy s kvalitou životního prostředí jako všechna velká města v Evropě. Je proto vítána možnost vyměnit si zkušenosti a nápady, porovnat situaci v jednotlivých městech vč. koncepcí zaměřených na budoucnost, ale i hledat řešení formou společných projektů a ovlivňovat z hlediska potřeb měst národní i mezinárodní strategie. Právě na takovou spolupráci je zaměřen Výbor pro životní prostředí organizace Eurocities (Eurocities Environment Committee, EEC), který se sešel ve dnech 16.-17.10. v Praze v Martinickém paláci. |
Součástí pracovního programu bylo představení hostitelského města. Praha prezentovala rozvojové záměry v oblasti životního prostředí podle Strategického plánu a mezinárodní aktivity s uvedením příkladů úspěšných evropských projektů (TRENDSETTER, HEAVEN, INTERACT). Dále byl představen informační systém o životním prostředí a jeho výstupy oceňované doma i v zahraničí (ročenky, CD, Atlas, internetový server ENVIS) a zapojení do přípravy projektu INSPIRE (využití geografických dat). Bylo prezentováno i využití informačních technologií a dat o území při loňské povodni. Krokem k prohloubení spolupráce s městy zemí nově přistupujících do EU byla prezentace REC CR.
fotografie z jednání Výboru:
Dalšími tématy jednání byla problematika zpracování a poskytování informací o životním prostředí vč. využití moderních technologií, tvorba strategií měst v péči o ŽP, managementu vč. využití metodik řízení a auditování (EMAS), opatření ke snižování hluku podle nové směrnice, protipovodňová problematika i ekologická výchova. Byl diskutován plán činnosti na další rok, zejména ve vztahu k dílčím pracovním skupinám pro specifická témata a k přípravě společných projektů.
Pracovní program byl doplněn i doprovodnými akcemi. V rámci exkurze navštívili účastníci nový tropický skleník Fata Morgana v Pražské botanické zahradě v Troji a starou kanalizační čistírnu v Bubenči, dnes fungující jako Ekotechnické muzeum. K problematice informatiky o životním prostředí byla připravena výstava posterů a podkladové materiály (ročenky, CD). Celou akci vč. tematického zaměření na informatiku o ŽP připravil Magistrát hl. m. Prahy ve spolupráci několika odborů.
fotografie z doprovodné výstavy:
Nejlepším oceněním od účastníků bylo vyjádření, že Praha udělala od roku 1989 obrovský skok kupředu v péči o životní prostředí i v poskytování informací, a že v některých oblastech se mohou další města od Prahy poučit. Úspěšná akce tak přispěla k obrazu města v zahraničí a je výzvou k pokračování v další oboustranně přínosné spolupráci.
Další informace k zasedání:
Ing. Jaroslav Šolc, odbor informatiky MHMP, jaroslav.solc@praha.eu