Záznam tiskové konference 24

Ing. Jan Bürgermeister, náměstek primátora hl. m. Prahy:

„Dovolte, abych zdůvodnil, proč jsem řidičem dnešní tiskovky odpolední po Radě. Pan primátor se musel zúčastnit jednání valné hromady Českých aerolinií a ona ještě trvá, takže jestli stihne – stihne, když nestihne – musíme mít tiskovku bez něj. Zároveň možná bych rád omluvil možná trochu chudší program dnešní Rady, ale to už tak před Zastupitelstvem bývá, že teď už je soustředěna pozornost mnohem víc na čtvrtek a na tisky do čtvrtka a s tímto otvírám dnešní tiskovou konferenci. Ta omluva je i za mě, protože já tam tentokrát žádný nosný tisk specielně neměl a dávám slovo kolegovi Gregarovi, který toho má, řekněme, sdělného nejvíc a pak si můžeme dát prostor k jakýmkoliv dotazům. Koneckonců před Zastupitelstvem je třeba se na co ptát, nebo je možné se ptát na mnoho věcí.“

 

RNDr. Miloš Gregar, radní hl. m. Prahy:

„Tak děkuji. Já možná poopravím trošku pana náměstka, já jsem tam zas těch tisků tolik neměl, nicméně jeden z nich byl velmi důležitý, a to byl návrh na přidělení grantů v oblasti životního prostředí, což je taková poměrně veřejností sledovaná záležitost a dlouhodobě velmi populární, protože přináší možnost financování drobných projektů pro občanské iniciativy, občanská sdružení a jednotlivé subjekty tak, jak ty podmínky byly vyhlášeny, v jejich realizaci. Celkem zasedala grantová komise, trvalo to hodně dlouho, byla to taková enkláva, protože ono vybrat z těch projektů ty správné je vždycky trošku problém. Ze sto čtyřiceti, z více než sto čtyřiceti projektů od šedesáti, sedmdesáti devíti žadatelů nakonec grantová komise, sto devíti žadatelů pardon opravuji ještě jednou, vybrala za 7.720.000,- korun, když limit na jednu žádost, respektive na jeden projekt, byl 250.000,- korun. A jenom ve výjimečných případech může být přidělen vyšší. Celou částku tak, jak o ni požádali žadatelé, dostalo dvaadvacet projektů, zamítnuto bylo 69, z nichž 43 bylo vyřazeno na základě nesplnění formálních podmínek. Je to možná i škoda, tady je třeba se obrátit i na média, napříště žadatelé ať opravdu věnují pozornost správnému podání těch žádostí, protože bohužel z hlediska formálních chyb grantová komise už nemá možnost opravit ty vstupy tak, jak tam jsou, a  v mnoha případech je to škoda. Dvě žádosti byly doručeny po termínu, to znamená, že nemohly být posuzovány. Zbylých vyřazených žádostí, těch bylo celkem minimum, tak ty většinou nenaplnily poslání vyhlášení těch grantových programů, to znamená týkaly se věcí, které nejsou předmětem podpory grantů. Byly to zejména části třeba viz obnova zeleně na pozemcích městské části či jiné takové projekty, které jsou financovány i z jiných zdrojů, čili nebyly doporučeny ke schválení. Zbylé granty byly poděleny nějakým klíčem, který zvolila grantová komise tak, aby mohly být poměrně uspokojeny. Myslím si, že se dostalo opravdu skoro na všechny, kteří si to zasloužili. Dnes Rada s drobnou korekcí tyto granty schválila, s tím, že budou uzavřeny smlouvy s těmi vybranými uchazeči odborem městské zeleně, který to má v gesci. Samozřejmě seznam těch grantů a jejich vítězů bude posléze k dispozici na webových stránkách hlavního města.

Pak pro vás mám zprávu, která možná nesouvisí úplně tak s dnešním jednáním Rady, ale spíš jaksi s historickým vývojem v oblasti informačního servisu o životním prostředí. Mám docela potěšení vám říct, že hlavní město, respektive magistrát, získal třetí místo v soutěži evropských zemí, informační systém o životním prostředí v hlavním městě Praze. Je to bezpochyby výsledek dlouholetého úsilí, bylo to vyhlášeno v Norském Arendalu v Programu OSN pro životní prostředí organizací GRID UNEP. Musím říct, že to je opravdu poměrně velká pocta pro hlavní město a zejména pro tvůrce toho systému a jak jistě víte, tak každoročně vychází ročenka životního prostředí ve dvojjazyčné mutaci, tak jako každý rok, i letos jsou ty cédéčka k dispozici, takže myslím si, že je to opravdu záslužná práce a konečně se jí dostalo i jaksi mezinárodního ocenění.

Z mého pohledu ty důležité věci, které jsem tam měl, byly tam ještě informace o provedených nebo zjišťovacích řízení v rámci posuzování vlivu staveb na životní prostředí, to byly celkem všechno bezkonfliktní záležitosti. To je z mé strany asi vše, k tiskům, které jsem měl.“

 

Ing. Jan Bürgermeister:

„Nějaké bezprostřední dotazy? Ne. Já snad ještě bych rád zmínil jeden tisk, který předkládal kolega Šteiner, mně osobně udělal radost, jsem pamětníkem tohoto problému, a sice Rada dnes schválila smlouvu o finančním vyrovnání prostředků získaných z provozování zóny placeného stání na části území městské části Praha 1. Dohodli jsme se, že příjmy budou děleny půl na půl, vracíme vlastně ten stav historicky nazpátek někdy do roku 99, kdy tato pravidla takto nastavená byla, ale tenkrát byl příjemcem Praha 1, dávala polovinu městu, teď je to naopak. Pro mě je to velmi důležité, a proto to tady říkám. Město se se vší vážností po třech letech v podstatě přešlapování okolo tohoto problému po špičkách vrací k projektu zón placeného stání jako k projektům, které jsou jedním z komponentů řešení dopravní situace v centru města a jsou ve svém důsledku regulačním prvkem, omezují možnosti parkování, zároveň organizují a tím pádem i snižují pojezd aut a já jsem rád, že těmito jednotlivými kroky, které koneckonců i na minulé Radě byly přijaty – ježišmarja já si asi radši poposednu, takovej hezkej žlutočervenej mikrofon, to já panu primátorovi musím přenechat. Tak mám radost, že toto rozhodnutí Rada konsenzuálně přijala.

Druhým bodem, který možná není tak atraktivní, pokud někdo nebydlí v městském majetku, respektive v bytě ve vlastnictví hlavního města Prahy. Schválili jsme pravidla o poskytování a rozúčtování při užívání bytových a nebytových jednotek. Tento děsně nudný název znamená, že jsme zacelili mezeru poté, co Ústavní soud zrušil všechna pravidla nejen k regulaci nájemného, ale tím pádem k tomu, jak se má povinně postupovat při vyúčtování služeb. Schválili jsem si za vlastníka pravidla vlastní, oni budou ne přílohou nájemní smlouvy, ale informačním textem, s kterým povinně správci budou seznamovat každého nájemníka. Je to drobnost, ale každý, kdo bydlí v nájemním stavu, ví dobře, jak ho rozčiluje, když to rozúčtování služeb není podle jasných pravidel a jsou v něm chyby a podobně, takže si myslím, že je to další krok, který vyjasní vztah v tak citlivé oblasti, jako je vztah domácího k nájemníkům. Domácími jsme tak pro deset tisíc nájemníků, takže to zase tak slabé sdělení není.

Já tady vidím, že se chystají přípravy příchodu primátora, ale já bych teď dal prostor pro jakékoliv dotazy na nás dva, protože v zásadě takové nosné body, já jsem to avizoval do začátku tiskovky, v Radě víc nebyly. Asi bychom měli říci ještě jednu věc, ale to bych rád nechal na pana primátora, protože jsme udělali důležitý organizační krok, který předznamenává naši existenci v Evropské unii, a to je jak zacházet s programy, které mohou do Prahy přinášet peníze podle nastavených programů, ale já se chci zeptat, jestli někdo má tušení, jestli příchod těchhle štosů znamená, že je pan primátor za dveřmi? Není. Takže jsme schválili vznik nového odboru, který bude zcela samostatný, bude malinký, v tuto chvíli 12 lidí, z toho drtivá většina bude hledána uvnitř úřadu z jednotlivých odborů. Ten odbor bude mít na starosti celou administraci spojenou s těmi známými programy JPD 2, JPD 3, na které hlavní město ze své pozice regionu má šanci dosáhnout. Ta povinná administrativa je velmi rozsáhlá, je velmi nutná, v podstatě i kdybychom nechtěli další úředníky na úřad, tak tento krok bysme udělat museli, protože je to požadavek příslušných ministerstev, jak ministerstva pro místní rozvoj, tak ministerstva sociálních věcí, tak ministerstva financí. Po dohodách, velmi pečlivých, jsme zvolili právě takové řešení, abychom úředníků nových hledali co nejméně, jestli ale o nějakém schopném víte, tak nám řekněte, protože přece jenom na trhu s prací lidí znalých jazyků, znalých této problematiky pár potřebovat budeme a po vyhodnocení půlročním se k té problematice vrátíme, jestli takový odbor plně funkční je, nebo není. Teď ten krok děláme s velkým předstihem, protože s velkým předstihem hlavní město Praha začalo připravovat tyto projekty v rámci programu JPD 2, JPD 3 a myslím si, že je škoda ten časový náskok nevyužít. Jeden program se týká možnosti zhruba do výše až dvou miliard korun rozvoje infrastruktury ve vyjmenované a zpracované části území regionu. Tu vyjmenovanou a zpracovanou část nejméně jedné části regionu, na kterou se ty parametry hodí, je to zpracováno, schváleno, projednáno a odesláno do Bruselu, už máme, můžeme tam tyto prostředky využívat, jak pomoc v podnikání, výstavba infrastruktury, výstavba dopravní infrastruktury, síťové infrastruktury, v podstatě na velmi široké škále, tak, jak se podaří zpracovat další projekty. Prosím vás, já to opravdu říkám velmi živou češtinou proti materiálu, kterým jsou bruselské texty standardně zpracovány, takže jestli to říkám ještě moc těžkopádně, tak dělám, co mohu. Druhý, to JPD 3, se týká programů vzdělávání, programů zaměstnanosti, tady už můžu slovo k této problematice předat panu primátorovi, uvolnit mu židli. K sociálním programům a podobně, tam je ten strop v prvním kroku asi pět miliard. Kdybyste nás neznali, tak já změním jmenovky a předám slovo panu primátorovi.

Jsme u zprávy o vzniku nového odboru na získávání, respektive organizační zajištění pro získávání zdrojů z Evropské unie.“

 

MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy:

„Děkuji a omlouvám se za drobné zpoždění, přicházím nebo utíkal jsem z dozorčí rady ČSA. Takže týden a o něco málo více po evropském referendu, nebo po referendu  vstupu ČR do EU Rada projednala a schválila návrh na zřízení odboru evropských fondů. V této chvíli má tři základní cíle v souladu a s plným respektem k funkci, práci, pracovní náplni odboru zahraničních vztahů a samozřejmě i k pražskému zastoupení v Bruselu. Zaprvé provádět nekompromisní a tvrdý lobbyismus, jehož cílem je samozřejmě získání finančních prostředků v maximální možné míře. Nikdy jsme se netajili tím, že vstup ČR do EU pro Prahu má několik, přinejmenším jakési tři roviny. Tu jednu rovinu bych vnímal v té historicky kulturní oblasti, kde Praha už dávno v Evropě je a nemá vlastně kam vstupovat. Tou druhou rovinou je zahraničně politická, která se vztahuje k orientaci celé České republiky, tam se ukazuje, že asi jiné východisko není, a ta třetí rovina je víceméně rovina ekonomická a je vysoce pravděpodobné, že roční uzávěrka, jakási roční bilance se minimálně v následujících třech a možná více letech nakonec projeví negativním obchodním saldem. Jinými slovy, Praha víc dá než dostane, na úrovni odváděného HDP bude Praha v metafoře nebo v přeneseném slova smyslu platit řádově čtyřikrát až pětkrát tolik, než má reálnou šanci z evropských fondů získat. Nicméně i ta očekávaná přibližně jedna a půl miliarda ročního příjmu v celkových úhrnech nemusí být číslem konečným, a proto tedy byla zřízena v rámci nové organizační struktury jednotka, respektive odbor, který se bude problematikou evropských fondů zabývat. Tím druhým cílem je samozřejmě jaksi propagace kulturních historických tradic a předností hlavního města Prahy a atrahování cestovního ruchu. Tou třetí rovinou je přirozeně a logicky oblast atrahování finančních zdrojů, na nejenom těch evropských, ale také privátních trzích. Jinými slovy, očekávaný příliv zahraničního kapitálu, atrahování zahraničního kapitálu na velké programy, které Praha stále ještě nabízí. Takže to jsou tři klíčové cíle nového odboru. Organizačně bude začleněn pod primátora hlavního města Prahy, bude mít tři oddělení, jedno oddělení pro naplnění a realizaci jakési implementační jednotky v rámci jednotných programových dokumentů v cíli dvě, druhým oddělení bude implementační jednotka pro opět plnění jednotných programových dokumentů v cíli tři, zjednodušeně řečeno, příjmy z fondů Evropské unie pro rozvoj města, infrastrukturu, zjednodušeně řečeno, neberte mě úplně za slovo, to jenom překládám, co v novém evropském jazyce znamená implementační jednotka cíl dvě. Je to skutečně jak v Kafkově Zámku. Tedy infrastruktura, rozvoj města, urbanismus, cíl dvě oblast sociální politiky, částečně možná zdravotnictví, oblast národnostních menšin a přidružených sociálních priorit nebo problémů, oblast rovnosti příležitostí pro muže a ženy například a tak dále, to všechno je cíl tři. Nicméně vedle těchto dvou tzv. implementačních jednotek bude třetím oddělením oddělení, které se bude zabývat dalšími zdroji, které tedy hypoteticky může nabídnout bruselská administrativa a tady mohu zmínit např. přístupové fondy, které jsou k dispozici pro asociované, tedy do budoucnosti členské země EU. Stále ještě máme  přibližně rok na to, abychom kus nebo část přístupových fondů mohli čerpat, ale jsou tady i fondy jiné, je tu fond kohezní, je tady fond solidarity, který je vlastně v této chvíli největším zdrojem finančních příjmů z evropských fondů pro hl. m. Prahu. Takže bude fungovat organizační struktura nového odboru s třemi odděleními a samozřejmě v těsné vazbě na odbor zahraničních vztahů, pražské zastoupení v Bruselu a celou finanční sekci, kterou gesčně řídí pan náměstek Paroubek, a také sekci útvaru rozvoje města, kterou gesčně řídí pan náměstek Bürgermeister. Tedy subjekt, který do této chvíle přípravu jednotných programových dokumentů za hl. m. Praha měl gesčně na starosti.

Takže jestli máte otázky? Pan Janiš.“